×
Gündem
Denktaş bütçe görüşmelerinde konuştu:Milletvekilliğinde son dönemim
12 Kasım 2019 Salı 18:55

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkan Yardımcısı, CTP Milletvekili Fikri Toros, bütçenin sabit ve dar gelirli çalışanları daha da fakirleştirecek, özel sektör yatırımlarını ürkütecek noktada olduğunu belirterek, “2020 bütçe rakamları hayal kırıklığı ve endişe yarattı” dedi.

“Mevcut sistemimiz mali yönden sürdürülebilir değildir” diyen Toros, UBP-HP döneminde atılan adımların halkın satın alma gücünü ve ekonomik çarkları olumsuz etkilediğini kaydetti.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, ülkenin ihtiyacı olanın kendi ayakları üzerinde duran bir yapı olduğunu söyleyerek, yerel gelirlerin artırılması ve vergi gelirinin de adil toplanması gerektiğini kaydetti.

Ülkenin giriş çıkışlarının da kontrol altına alınması gerektiğini söyleyen Özyiğit, ülke nüfusunun halen bilinmemesinin bütçede öngörülen rakamlarla nasıl uyuşacağı sorusunu sordu.

Özyiğit, kendi kurumlarını kendisi yöneten bir yapının olması, kendi ayaklarının üzerinde durulması için de “el etek öpülmemesi” gerektiğini söyledi.

DP Milletvekili Serdar Denktaş ise, iç borçlanmanın ihtiyaç duyulan oranda yapılması, ödenebilir borçlanma yapmaktan çekinilmemesi gerektiğini ifade etti. 

Kredi ve yardım alınan tek yerin Türkiye olduğunu, ancak yöntemin değiştirilmesi gerektiğini dile getiren Denktaş, cari harcamalar için katkı talep etmemek, yatırımlar için ise verilecek katkının yılın başında KKTC’nin Merkez Bankası’ndaki hesabına yatırılması ve yönetimi maliyede, kontrolü TC yardım heyetinde olması gerektiğini belirtti. 

Denktaş, bu paranın kredi olarak yatırılması önerisinde bulunarak, Kıbrıs sorununun öyle ya da böyle bir gün sonuçlanacağını ve mahsuplaşmanın söz konusu olacağını söyledi. Denktaş, milletvekilliğinde son dönemi olduğunu da bildirdi.

Konuşmaların ardından tasarının bütünü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı