Ana Sayfa Gündem Denktaş: "Kartlı sisteme geçiş yapılacak"

Denktaş: "Kartlı sisteme geçiş yapılacak"

Serdar Denktaş, toplu taşımacılıkla ilgili "şok eylem yapılacağı" haberi üzerine bir basın açıklaması yayımladı. Açıklama şöyle:

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Denktaş:

Bir üniversite yetkilimizin bugün basına vermiş olduğu toplu taşımacılıkla ilgili olarak demeç ve "şok eylem yapılacağı" konusu ile ilgili açıklama yapmamızı zorunlu hale getirmiştir.

Ülkemizde toplu taşımacılığın belli bir düzene girmesi için ülke çapında kartlı sisteme geçiş yapılmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır. Sistem çok kısa bir süre içerisinde tamamlanarak konu ile ilgili ihaleye çıkılacak ve gerek devlet eli ile yapılan taşımacılık, gerekse bireysel taşımacılık tam bir sistem ve kontrole kavuşturulacaktır. Öte yandan toplu taşımacılığın yaygınlaştırılması çalışmaları da devam etmektedir.

Olayın bir diğer yüzü ise sektörel gelirlerin daha yaygın kullanılabilmesine yöneliktir. Bir örnek vermek gerekirse üniversitelerimiz eğitim kalitesini yükseltmek üzerine yoğunlaşması gerekirken taşımacılık sektörüne de el atmak yerine taşımacılık sisteminin iyileştirilerek kendilerinin de bundan nasıl öğrencilerini faydalandırabileceğini görüşmeye başlaması çok daha uygun ve üniversiteye yakışan bir davranış biçimi olur.

Bilinmelidir ki, bu konu sadece bir üniversitenin kemdi konusu değildir. Bazı üniversiteler önceden kalma alışkanlıkla yolcu taşıma izinleri olmamasına rağmen otobüs ithalatını yapmış ve emrivaki bir şekilde " biz getirelim bu siyasiler nasıl olsa bize izin vermek zorunda" mantığı ile hareket etmişlerdir. Bu mantığa boyun eğmek niyetinde olmadığımı, ithal ettikleri bu otobüsleri ancak kendi ellerinde mevcut olan izinli otobüslerden sistem dışına çıkarttıklarının yerine gümrükten geçirebileceklerini,toplu taşımacılık sisteminin istenilen noktaya getirilmesi ile birlikte üniversitelerin taşımacılık sisteminden çıkartılacağını çok net bir biçimde kamuoyu ile paylaşmak durumundayım.

Bu nedenle, bir üniversite yetkilisinin kamuoyu yaratarak eylem uyarısında bulunmasını üniversiteye yakışan bir yaklaşım olarak görmediğimizi altını çizerek vurgulamak isterim. Bir üniversite yöneticisine yakışan var olan sorunları ve varsa nedenlerini muhatapları ile görüşerek çözüme ulaştırmaktır. Tehditle emrivakilerini hayata geçirmek isteyen her kurum Devletten gereken cevabı alacaktır. Unutulmaması gereken hiç bir kurumun Devletten daha büyük olmadığı gerçeğidir.

SERDAR DENKTAŞ

Başbakan Yardımcısı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık