×
Kıbrıs
Denktaş Rüşvet Aldı mı?
Maliye Eski Bakanı Serdar Denktaş tarafından birçok önemli göreve getirilmiş isim olan Hasan Tosunoğlu’nun, Denktaş'ın Maliye Bakanı olduğu dönemde “sıkıntıların aşılması” için Ercan Havalimanı işletmecisi Emrullah Turanlı’dan 750 bin dolar rüşvet istediği iddiaları hala açıklığa kavuşturulmadı.
5 Kasım 2019 Salı 14:15

TURANLI’DAN DANIŞMANLIK ADI ALTINDA RÜŞVET TALEP EDİLDİ İDDİASI 

İddialara göre Maliye Eski Bakanı Serdar Denktaş tarafından önce Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığına daha sonra ise Binboğa Yem Fabrikası ile Zirai Levazım, Makine ve Gıda Pazarlama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen Hasan Tosunoğlu, Ercan Devlet Havalimanı İşletmecisi Emrullah Turanlı’dan, Denktaş'ın Maliye Bakanı olduğu dönemde, sıkıntıların aşılması için 750 bin dolar talep etmişti. Tosunoğlu Turanlı’dan Maliye Bakanlığında karşılaştığı sıkıntıların aşılmasında yardımcı olmak için avans olarak da  250 bin dolar almıştı. 

TOSUNOĞLU DENKTAŞ’A YAKINLIĞI İLE BİLİNİYORDU 

Maliye Eski Bakanı Serdar Denktaş’a yakınlığı ile bilinen, DP’nin Merkez Yürütme Kurulunda görev alıp, bir dönem DP milletvekili adayı olarak gösterilen ve Demokrat Parti’de hatırı sayılır bir süre mali işleri de yürüten Hasan Tosunoğlu’nun, Ercan Devlet Havalimanı işletmesini yapan Taş-Yapı Direktörü  Emrullah Turanlı’dan Maliye Bakanlığında iş takibi yapmak üzere avans olarak 250 bin dolar karşılığı 950 bin Türk Lirası aldığı ortaya çıkmıştı. 

OLAY NASIL GELİŞMİŞTİ

Tosunoğlu’nun, dörtlü koalisyon hükümeti döneminde 2018 yılı Şubat ayında İş insanı Emrullah Turanlı ile Ercan Havaalanının yapım ve işletmesinde Maliye bakanlığı ile yaşadığı sorunlarının aşılmasına yardımcı olma vaadiyle görüştüğü ortaya çıkmış, uzun bir süre Ercan Havaalanı’nın inşaatının yapım ve işletmesinde Maliye Bakanlığı ile yaşadığı zorluklardan bunalan ve iş akışı sekteye uğrayan iş insanı T&T Direktörü Emrullah Turanlı’nın da 2018 yılında bu gelişmeleri Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın bilgisine getirdiği öğrenilmişti. Bakan Denktaş’ın da Hasan Tosunoğlu’na güvenebileceğini Emrullah Turanlı’ya söyleyerek Tosunoğlu ile çalışması için kendisini teşvik ettiği belirtilmişti. Bu gelişmenin ardından ise Tosunoğlu, Turanlı’dan toplamda 750 bin dolar talep etmiş ve avans olarak da 250 bin dolar almıştı.

Bu olayın üzerinden 6 ay geçmesine rağmen hala daha aydınlatılamaması ve rüşvet iddialarının çürütülememesi kafalarda soru işareti yaratıyor.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı