Ana Sayfa Siyaset Denktaş'ın açıklamasına tepki

Denktaş'ın açıklamasına tepki

Rum Partilerden Serdar Denktaş’ın açıklamasına tepki. AKEL Genel Sekreteri Kiprianu: “Farklı bir şey söyleseydi garip olacaktı”

Giriş Tarihi: 12 Mayıs 2016 Perşembe 12:57
Denktaş'ın açıklamasına tepki

Bazı Rum siyasi partilerin, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın “KKTC’nin Türkiye’ye yönelik borcunun Kıbrıslı Rumların ödemesi şeklindeki talebine” tepki gösterdiği belirtildi.

Fileleftheros gazetesine göre, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu açıklamasında, “Serdar Denktaş farklı bir şey söyleseydi garip olacaktı” ifadesini kullanırken Serdar Denktaş için “babasının oğlu” nitelendirmesinde de bulundu.

Kiprianu açıklamasında, her toplumun, ayrıldıkları andan birleştikleri ana kadar yarattıkları borcu üstlenmesi yönünde Talat-Hristofyas görüş birliğinin bulunduğunu söyledi.

Papadopulos: “Kabul edilemez”

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, sadece Serdar Denktaş’ın değil diğer Kıbrıslı Türk siyasetçilerin de bu yönde söylemlerinin bulunduğunu savunurken bu talebi “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

Politis gazetesine göre Papadopulos, “40 yılın üzerinde sürdürdüğü Kıbrıs’ın işgal edilmesi bedelini, Türkiye’nin ödemesi gerektiğini, bazı kişilerin, işgale ilişkin tazminatın, Kıbrıslı Rumlar tarafından tek başına ödemesinin istenmesinin de mümkün olmadığını” iddia etti.

Perdikis ve Lillikas’tan da tepki geldi

Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis, Kuzey’deki siyasi sahnenin değişmesinin, müzakereleri etkileyeceğini iddia ederken bunu ilk andan itibaren dile getirdiklerini söyledi.

Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ise açıklamasında, her geçen gün Türk tarafının yeni talepler gündeme getirdiğini ileri sürdü.

Lillikas, bu taleplerin, Kıbrıs sorununun çözümünün içeriği ve özünün ötesinde “sahte” devletin yükseltilmesini hedeflediğini savundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık