Ana Sayfa Siyaset Denktaş'tan muhtarlara müzakere bilgilendirmesi

Denktaş'tan muhtarlara müzakere bilgilendirmesi

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş Kıbrıs konusu ve müzakere sürecinde gelinen aşamayla ilgili bölge muhtarlarına bilgi verdi. Denktaş Rum basınında çıkan haberlere de değindi.

Giriş Tarihi: 24 Kasım 2016 Perşembe 14:57
Denktaş'tan muhtarlara müzakere bilgilendirmesi

Serdar Denktaş, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın açıklamalarına, tutanaklara ve Rum basınındaki haberlere işaret ederek, "Gidişat tehlikelerle dolu" değerlendirmesinde bulundu.

"Egemenlik ve Siyasi Eşitlik gibi başlıklarda tamamen sokakta kaldık" diyen Denktaş, ekonomik konuda gerek kamu, gerekse üreticilerin çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Mülkiyette inkişafa ve Değerlendirme Kurulu'nda görüşülecek mülk konularına değinen Denktaş şunları ekledi:

"Mülkiyette, eğer arsaya sıfırdan bir inşaat yapmışsan inkişaftır. Yine arsaya inşaat izni alınmış ve plan hazırlanmış ancak hâlâ başlanamamışsa o da inkişaftan sayılacak.

Ancak, 74 veya sonrasında size verilen tek kat eve bir süre sonra siz ikinci katı çıkmışsanız o vakit bunun inkişaf olup olmadığı ‘Değerlendirme Kurulu'na götürülecek ve burada üstüne çıkılan kat, toprağın ve alt kattaki binanın değerinden yüksek ise inkişaf sayılacak ki bu mümkün değil.

Yani ülkede büyük orandaki mülk ‘Değerlendirme Kurulu'nda görüşülecek demektir."

"ENDİŞEM HALA SÜRÜYOR"

Verilecek toprağın yüzde 28,2 ile yüzde 29,2 arasında tartışıldığı, 80 ya da 100 bin Rum'un yeniden dönmesi gibi konularda da belirsizlik olduğunu söyleyen, bunun tehlikeleri beraberinde getirdiğini belirten Denktaş, süreçten ötürü Türk tarafında bir rahatlama yaşandığı ancak kendisinin endişesi olduğunu belirtti.

"KİMSE ‘BU İŞ BİTTİ, ÇÖKTÜ' HAVASINA GİRMESİN"

Denktaş şunları dile getirdi:

"Benim endişem hâlâ sürüyor, ikna edilmek isteniyoruz. Vatandaşın bildiğinden biraz daha fazla bilgimiz var ancak yeterli değil. O nedenle halkımıza da çağrı yapıyorum tetikte olalım. Kimse ‘bu iş bitti, çöktü' havasına girmesin. Yeni bir şeyler konacak önümüze. İkna edilmek isteneceğiz. Olası bir belge elimize geçince daha iyi okuyacak, inceleyecek ve çıkıp halkımızı daha somut bilgilerle bilgilendireceğiz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık