×
Gündem
Denktaş'tan Özersay'a: “Beni itibarsızlaştırmaya gücün yetmez”
4’lü koalisyon hükümetinin bitme nedeni olarak gösterilen, Serdar Denktaş’ın oğlunun şirketine arazi kiralaması, Kudret Özersay tarafından 6 ay sonra tekrar gündeme getirildi, Denktaş sert çıktı:
25 Kasım 2019 Pazartesi 09:00

Pınar BARUT

Büyük umutlarla, 2018 yılının Şubat ayında kurulan 4’lü koalisyon hükümeti, göreve geldikten kısa süre sonra, 2019 yılının Mayıs ayında dağılmıştı.

4’lü koalisyon hükümetinin dağılma sebebinin, dönemin hükümet ortaklarından Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay tarafından, o dönem Demokrat Parti Genel Başkanı olan Serdar Denktaş’ın, oğlu Rauf Denktaş’ın kuracağı üniversite için kiraladığı arazi olduğu ileri sürülmüş, olayın yankıları uzun süre devam etmişti.


Uzun süre kamuoyunu meşgul eden olay için Denktaş, her üniversite kurulacağında yapılan arazi kiralanması usulünün, kendi oğlunun şirketi içinde aynı şekilde yapıldığını savunmuştu.

Üzerinden yaklaşık altı ay geçtikten sonra, arazi konusunun, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Halkın Partisi Genel Sekreteri Yenal Senin tarafından tekrar gündeme getirilmiş olmasıyla ilgili Havadis’e konuşan Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş, amacın, bir proje olarak siyasete girdiğini öne sürdüğü Özersay’ın, kendini tekrar parlatmak istemesi olduğunu söyledi.


Denktaş: Oğlum, ben muhalefetteyken bu adımı attı

Serdar Denktaş, oğlu Rauf Denktaş’ın kurduğu Rauf Raif Denktaş Üniversitesi ile ilgili, üniversitenin neden vakıf değil de özel şirket üzerinden kurulduğu eleştirilerine karşı, vakfın böyle bir gücü olmadığını, vakıf içindeki üyelerin bir kısmının Amerika’da, bir kısmının Türkiye’de, bir kısmının da Kıbrıs’ta olduğunu belirtti.

Aslında vakıf üzerinden hareket edilmesi halinde vergi gibi bazı avantajların olduğunun da farkında olduklarını söyleyen Denktaş, diğer taraftan mali desteğini bir ortağı vasıtasıyla bulmuş bir aile bireyinin ‘Ben dedemin adına bir üniversite kurmak istiyorum’ diyerek, kendisi muhalefetteyken yola çıktığını hatırlattı.“Mezarlıkların yanındaki arazileri dahi kiraladılar”

Denktaş, başından itibaren oğlu Rauf Denktaş’a birçok sorun çıkarıldığını ileri sürerek, ülke de her üniversite kuracağım diyene devletin arazi verdiği gerçeğinin ortada durduğuna, hatta Lefkoşa’da mezarlık alanlarının kısıtlı, var olanların da dolu olmasına rağmen bile, mezarlık bitişiğindeki arazinin bir okul için kiralandığına dikkat çekti.

Devletin, üniversitelere arazi kiralamasının birinci sebebinin, bunun ciddi bir yatırım olması, ikinci sebebinin istihdam sağlayacak olması, diğer bir sebebinin de eğitim adası olma hedefi olduğunu ifade eden Denktaş, böylesi bir noktada, bu ülkenin kurucu Cumhurbaşkanı adına bir üniversite kurulmak isteniyor diyerek, “Devlet olarak bunu sen yapabilir misin?” diye sordu.

Denktaş, “Devletin ilişkide olduğu iki üniversitemiz var. Her ikisiyle de iletişime geçtim. ‘Birini Dr. Fazıl Küçük Üniversitesi, birini Rauf Raif Denktaş Üniversitesi yapalım’ dedim. ‘Biz adımızı uluslararası alanda bu isimlerle duyurduk, değişmemiz doğru olmaz’ dediler, ben de ‘tamam’ dedim” diyerek, daha önce de bununla ilgili adımlar attığını belirtti.


“Araziyi sırtına vurup götürmeyecek, yatırım yapacak”

Bu ülkede var olan üniversitelerden çoğunun Türkiye’deki siyasetçilerle ilişkisi olduğunu vurgulayan Denktaş, kendisinin de ülkenin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın oğlu olduğunu, adına üniversite kuracak olanın da torunu olduğunu hatırlatarak, “Bu çocuk üniversite kuracak. Araziyi sırtına vurup götürmeyecek, birine satmayacak, üzerinde yatırım yapacak” dedi.


“Sen hükümet ve yerel belediyeler olarak, bu devletin kurucusunun adını, ne bir parka ne bir yola koymayı bile düşünmüyorsun. Ama ben onun adına bir üniversite kuracağım. Başkalarına olduğu gibi bana da bir yer kirala dediğimizde sorun çıkıyor” diyen Denktaş, üniversiteyi kurarken ilk hedeflerinin, Surlariçi’ni büyük bir kampus haline getirmek olduğunu belirtti.

 

“Yabancı yatırımcıya mubah da, yerliye değil mi?”

Surlariçi’ndeki ev sahiplerinin evlerini yeniden restore etmeye başlamasına sebep olacakları, hem de bölgenin değerini arttıracakları bir yatırımı hayal ettiklerini söyleyen Denktaş, bir Oxford üniversitesinin Oxford şehrine yaptığı katkıyı, Rauf Raif Denktaş Üniversitesi’nin de bu şehre yapacağı düşüncesiyle yola çıktıklarını, Surlariçi’ndeki hastanenin de bu düşünceyle kiralandığını vurguladı.

Bu sayede bölgede her tarafın düzenlenmeye başladığını, şimdiden, yapılan yatırımların bölgenin çehresini değiştirdiğini ve güzelleştirdiğini söyleyen Denktaş, “Kötü mü oldu yani?” diye sordu ve ekledi  “Yani bir başka ülkeden gelen yatırımcıya yer vermek mubah ama senin yerli yatırımcının, üstelik kurucu Cumhurbaşkanının adını yaşatacak bir üniversite kurmak istemesi bu kadar mı kötü?”

Haberin tamamı HAVADİS gazetesinde...

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı