Ana Sayfa Kültür & Sanat Denya Cami restorasyonu tamamlandı

Denya Cami restorasyonu tamamlandı

Güney Lefkoşa’ya bağlı “Denya” köyünde bulunan camiinin restorasyonunun tamamlandığı ve perşembe günü teslim edileceği bildirildi.

Giriş Tarihi: 21 Nisan 2013 Pazar 00:10
Denya Cami restorasyonu tamamlandı

Fileleftheros gazetesi, Kültürel Miras Teknik Komitesi tarafından restore edilmek üzere belirlenen ilk cami olan Denya’nın restorasyonunun tamamlandığını yazdı.

 

Gazete, komitenin Kıbrıslı Rum üyesi Takis Haciyeorgiu’nun yaptığı açıklamada ayrıca, Serhatköy’deki (Filya) Profiti İlia kilisesi, Bahçeli’deki  (Kaloğria) Panaya Melandria kilisesi ve Demirhan’daki (Trahoni) Panaya Kilisesi’nin restorasyonu için sunulan tekliflerin onandığını ve bunların restorasyonunun da başlayacağını vurguladığını yazdı.

 

Haciyerogiu, komitenin yedi restorasyon çalışmasını içeren bir sonraki çalışma programını da tamamladığını, söz konusu eserlerin şunlar olduğunu açıkladı:

 

Ayio Pandeleimona kilisesi, Gazi Mağusa surlarında  iki nokta (kara kapısı ve silah saklama bölümü), Aşağı Baf’taki hamamlar, terk edilmiş Kıbrıslı Türk köyü Finika’daki camii, Gaziköy’deki (Afanya) Ayios Artemios kilisesi, Afendrika köyündeki Ayios Yeorgiyos kilisesi, Sipahi (Aya Triada) köyündeki kilise, Vrisi’deki neolitik yerleşim yeri ve Hrisohu köyündeki su değirmeni.

 

Haciyeorgiu, Ayio Pandelimona kilisesi için bir vakfın 40 bin Euro bağışta bulunduğunu ve söz konusu kilisede daha önce EVKAF’ın mali desteğiyle güçlendirme çalışmalarının yapılmış olduğunu sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık