Ana Sayfa Gündem DERYA, DOME OTEL'E DEĞİNDİ

DERYA, DOME OTEL'E DEĞİNDİ

CTP Milletvekili Doğuş Derya, Dome Otel başlıklı konuşma yaptı.

Giriş Tarihi: 28 Mayıs 2018 Pazartesi 19:10
DERYA, DOME OTEL'E DEĞİNDİ

Kıbrıslı Türklerin 50 yılı aşkın süredir varoluş mücadelesi verdiğini söyleyen Derya, bağımlı bir ekonomiye sahip olmanın yaşatacağı sorunlara değindi.
“Toplum olarak yıllardır bu ülkede bir varoluş mücadelesi veriyoruz” diyen Derya, “Kendi ayakları üzerinde durabilen, özgün kimliğini korumaya çalışırken tüketen değil üreten olmak isteyen, kaynaklarını verimli kullanabilen ve dışarıya olan bağımlılığını azaltarak kendine yeten bir ekonomi yaratmak istiyoruz” dedi.
Derya, ancak kendi kendine yeten bir toplumun varlığını devam ettirebileceğini söyledi.


“DOME OTEL SÖZLEŞMESİNİN YENİLENMEMESİ İÇİN YALAN HABERLERLE KARA PROPAGANDA YÜRÜTÜLÜYOR”
“Dün KTHY, DAİ-DAK, Mare Monte vb. için ne yapılıyorsa bugün de Dome Otel ile ilgili yapılıyor” diyen Derya, Dome Otel sözleşmesinin yenilenmemesi için “ücret karşılığı yazılmış ve sponsorlu yayınlanan yalan haberlerle kara propaganda yürütüldüğünü” söyledi.
Derya şöyle devam etti:
“Bu kara propaganda içinde bugün işçiler eliyle yürütülen Dome Otel'in gerekli yatırımları yapmadığından tutun da yöneticilerin kendi hesaplarına fahiş paralar aktardıklarına kadar bir sürü yalan utanmazca söyleniyor. O yüzden ben bugünkü konuşmamda Dome Otel gerçeğini anlatacağım ve yapılan kara propagandanın ardındaki esas niyeti sizlerle paylaşacağım.”
Daha sonra Derya, Dome Otel’in faaliyetlerini, yıllara göre yapılan yatırımları ve yıllar içinde yaşanan kar- zarar rakamlarını madde madde açıkladı.


2008 Mayısına kadar zarar eden otelin, çalışanların yönetimine verildikten sonra önce zararı minimize edip, sonra da kara geçmeye başladığını anlatan Derya, Otelin 2012 yılında "Müşteri Memnuniyeti En Hızlı Artan Otel" ödülü aldığını belirtti.
Derya, bu değişikliğin emekçilerin alın teri, özverisi, fedakârlığı, inadı, dirayeti ve azmi sonucu yaşandığını kaydeden Derya, “Dome Otel Vakıflara ‘gel ben de Salamis gibi yılda 80 bin dolar kira vereyim’ dediğinde müdür bey hangi gerekçeyle kabul etmiyor?” diye sordu.


Derya şöyle devam etti:
“Niyet bahane üretip yalan dolan ile suyu bulandırmak. Çünkü Vakıflar müdürü olan beyefendi, Dome'un sözleşmesinin yenilenmemesi için bahane üretmek adına Mayıs 2017'de EBİ Şirketini inceleme raporu hazırlamak üzere görevlendiriyor. EBİ, otele gidiyor ve sözleşme gereği olan tüm yatırımların fazlasıyla yapıldığını rapor ediyor. Ve münferit bazı küçük problemler dışında bir problem görülmediğini rapor ediyor. Lakin ne hikmetse Vakıflar müdürü beyefendi bu rapordan pek hoşnut olmadığı için ikinci bir rapor istiyor.


“505 BİN TL ÜÇ DİREKTÖRÜN 9 YILDA ALDIĞI MAAŞTIR”
23 Şubat 2018 tarihli bu ikinci rapor Otele gidilmeden masa başında hazırlanıyor. Tekrar ediyorum, otele gidilmeden masa başında hazırlanıyor. Arkasına iliştirilmiş doğru olmayan bilgilerle, mesela ‘3 direktörün bir yılda 505 bin TL aldığı’ gibi yalan bilgilerle donatılıyor. Daha önce de buradan isim vererek iftira atanlarınıza söylemiştim, buradan tekrarlayım. 505 bin TL üç direktörün 9 yılda aldığı maaştır. Bu ayda 1500 TL demektir. Hangi otel patronu bugün ayda asgari ücretin bile altında maaş alır?


Bu otele gidilmeden ve sırf sözleşmeyi yenilememek için yazılan düzmece rapordan hareketle Vakıflar müdürü beyefendi Dome'un 35 milyon TL yatırıma ihtiyacı olduğunu ve vakıflara ödemesi gereken yıllık kiranın 400 bin Euro olduğunu söylüyor. Çok deneyimli ve konuya hâkim bir mimar olan Sayın Yücem Erönen'in deyişi ile 35 milyon TL'ye 2 tane Dome otel yapılır.”


Vakıfların talep ettiği bu rakamın ödenmesinin mevcut yatak sayısıyla ödenmesinin imkansız olduğunu söyleyen Derya, “Siz Dome oteli çalışanların elinden alır özel bir kumarhane ağasına verirsiniz, o da Dome'u yıkar ve yerine, alt kısmı casino olacak 1000 yatak kapasiteli bir ucube yapar, o zaman bu rakamlar mümkün olur. Yani aslında bu rakamları istemenin, bu olmayacak rakamlar üzerinden sponsorlu kara propaganda yapmanın Türkçesi ‘Ben Dome'u birilerine peşkeş çekmek istiyorum’ demektir. Vakıf Müdürü beyefendiye tavsiyemdir, Evkaf'ın facebook sayfasını bir devlet görevlisine yakışmayacak biçimde şahsi sayfası gibi kullanacağına, sponsorlu haberlerle, asılsız raporlarla Dome Otel yönetimini karalamaya çalışacağına, 2017 yılında harcadığını söylediği ve vakıfların bütçelenmiş bütçesinden olmayan 4 milyon TL'nin nereden geldiğini, bu paranın kalem kalem nereye harcandığını söylesin.” şeklinde konuştu.
Derya, bütün bu olanların “ideolojik bazlı” olduğunu söyleyerek, “unutulmasın ki, biz yıllarca varlık mücadelesi veren bir toplumuz. Söz konusu olan şey irademize, emeğimize ve haysiyetimize karşı bir taarruz olduğu zaman orada bir bütün olur, hakkımızı sonuna kadar savunuruz” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık