Ana Sayfa Yurt Dev ziyaretci

Dev ziyaretci

İskele’ye 1 buçuk metrelik misafir geldi. Geçmiş yıllarda sulak bir bölge olan İskele girişindeki kuru arazi, göçmen kuşların hafızasında hala göl olarak bulunduğu için ülkemiz üzerinden geçiş yaparken ilginç görüntülere sahne oluyor.

Giriş Tarihi: 4 Kasım 2012 Pazar 00:02
Dev ziyaretci

Geçen hafta Güney yarım küreden Kuzey’e doğru göç ettiği sanılan dev bir Pelikan kuşu etrafı inşaatlarla dolu kuru bir tarlaya inerek saatlerce etrafını izledi. İskelelilere göre geçmişte bu mevsimde kuşun indiği bölge yağmur sularının birikmesi ile bir göl olduğunu ve buna benzer kuşların bölgeyi çok sık ziyaret ettiği ancak uzun bir aradan sonra bu kuşun buraya ne yapmaya geldiğini anlayamadıklarını söylediler. Önceleri kuşu izlemek için araçlarından inen bölge halkı, kuşun kendilerinden korkup kaçmadığını ve kuşun da kendilerini izlediğini belirttiler. Bölge halkı kuşun bu evcil davranışı ve uçup kaçmamasından dolayı yaralı ya da hasta olabileceğini düşündüklerini daha sonra ona yaklaştıklarını anlattılar.

 

Kuşun fotoğraflarını çekmek için yanına yaklaşan BY Ajans muhabirlerine doğru yürümesi ve korkmaması aslında hayvanın içinde bulunduğu şaşkınlığın bir göstergesi olmuştu. Daha sonra insanların onu uçurmak ve daha güvenli bir bölgeye gitmesini sağlamak için ses çıkartması sonucu dev kuş yavaşça koşarak kanatlarını açıp inşaatların arasından yükselerek gözden kayboldu.

 

Kuşla ilgili bilgi almak için görüşüne başvurduğumuz Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten ise bu kuşun bir Ak Pelikan olduğu ve bu mevsimde sulak alanları çok sık ziyaret ettiklerini söyledi. Sarpten,  bu türden daha nadir görülen ve buna çok benzeyen bir de tepeli pelikan türünün var olduğunu belirtti. Sarpten, Bu kuşların göç esnasında özellikle sulak alanlarda duraksayıp yoluna devam ettiklerini ve dev balıkçıl kuşlar olduklarını söyledi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık