Ana Sayfa Yurt Dibe vurduk

Dibe vurduk

Çoğu gün tek kuruşluk satış yapmadan dükkan kapadığını belirten Güzelyurt esnafı SOS veriyor:

Giriş Tarihi: 11 Nisan 2013 Perşembe 08:23
Dibe vurduk

Hasan ÇAĞDA


Ekonomik durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğini vurgulayan Güzelyurt esnafı, işyerlerini kapatmak zorunda bırakıldıklarını söyledi.


Özellikle gençlerin işsizlik nedeniyle bölgeden göç ettiğini belirten Güzelyurtlular, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü ve bölgeyle ilgili “verilecek” türü söylentilerin yatırım yapılmamasına neden olduğunu vurguladı.


Güzelyurt çarşısındaki esnafın siftah yapmadan işyerini kapattığını dile getiren vatandaşlar, hükümetin ekonomiyi canlandıracak tedbirler alması gerektiğine dikkat çekti.


Narenciyenin de eskisi gibi gelir getirmediğini belirten Güzelyurtlular, narenciye ağaçlarının yavaş yavaş kesildiğini söyledi.

 

“Sadece oy istemeye geliyorlar”


Siyasilerin sadece seçim zamanı oy istemek için Güzelyurt’a uğradığını belirten Yavuz Eğilmez, “Güzelyurt’un derdiyle uğraşan yok. Gelip giderler. Esnafın hali belli” diye konuştu.


Güzelyurtluların ucuz alışveriş için Lefkoşa’ya gittiğini söyleyen Eğilmez, ekonomik krizden dolayı vatandaşın sokağa çıkamadığını kaydetti.

 

“Durum ortada”


Güzelyurt’un kötü durumda olduğunu vurgulayan Teslime Yavuz, “Durum ortada. Verildi verilecek diye gözden çıkarıldı, kimse buraya yatırım yapmadı” dedi.


Gençlerin Güzelyurt’u terk ettiklerini söyleyen Yavuz, esnafın işyerlerini kapattığını vurguladı.


Teslime Yavuz, narenciyenin de eskisi gibi kar getirmediğini belirtti.


Vatandaşın parasını Güzelyurt’ta harcamadığı için piyasada para sıkıntısı olduğunu kaydeden Yavuz, “Belediyenin yaptıklarından memnunuz, o da olmasa burası biterdi” dedi.

 

“Neden çözümsüzlük”


Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü nedeniyle bölgede yatırım yapılmadığını vurgulayan Cuma Kamil, belirsizlikten dolayı bölge insanının huzursuz olduğunu söyledi.


Güzelyurt’un siyasete maşa olduğunu belirten Kamil, “Yıllarca bir karış toprak vermeyiz dedik ama 30 yıl sonra bir günde siyaset değişti ve 68 köyün birden verileceği söylendi” şeklinde konuştu.


Vatandaşın geleceğini Güzelyurt’ta görmediğini ifade eden Cuma Kamil, Kıbrıs sorununun çözümünün şart olduğunu vurguladı.

 

“Yatırım yok”


Güzelyurt’ta insan kalmadığını ifade eden Mehmet Özdek, 15 yıldan beri bölgede yatırım yapılmadığını vurguladı.


Vatandaşın Güzelyurt’ta alışveriş yapmadığını dile getiren Özdek, Güzelyurtluların Gönyeli’ye yatırım yapıp nüfusun o bölgeye kaydığını söyledi.


Narenciye sektörünün kötü durumda olduğunu ifade eden Özdek, bölgede çalışan işçilerin adayı terk ettiğini kaydetti.

 

“Çarşı öldü”


Güzelyurt çarşısının durumunun günden güne daha da kötü olduğunu belirten Kamil Yadet, “Yoldan geçen insan yok, çarşı öldü” şeklinde konuştu.


Hükümetin bölgeye sahip çıkması gerektiğini dile getiren Yadet, müşteri olmadığı için esnafın çalışamadığını vurguladı.

 

“Dükkanlar kapanıyor”


Esnafın dükkanlarını yavaş yavaş kapatmakta olduğunu vurgulayan Salih Gülmez, “Güzelyurt bitti, esnaf zorda. Banka ve tefeciler vatandaşı perişan etti” dedi.


Gençlerin bölgeyi terk ettiğini belirten Gülmez, emekli maaşlarını alan yaşlı kesimin çarşıya bir miktar para verdiğini kaydetti.


Tüccarların portakalı çok düşük fiyata almak istemesi sebebiyle üreticinin şevkinin kırıldığını söyleyen Gülmez, portakal bahçelerinin kesilip kömür yapıldığını dile getirdi.

 

“İşsizlik artıyor”


Kıbrıs sorunu ve siyasi sebeplerden dolayı bölge insanının göç ettiğini kaydeden Salih Özgün, işsizliğin her geçen gün arttığını vurguladı.


Özgün, “Çoğu başka yerde iş bulur. Gönyeli’ye göç eden çok var. Gençler yurt dışına gider” şeklinde konuştu.


Portakal bahçelerinin eskisi gibi gelir getirmediğini vurgulayan Özgün, “İrfan Nadir dönemi KKTC’nin Lale Devri oldu.

 

Kıymetini bilmediler” şeklinde konuştu.


Vatandaşın alım gücünün her geçen gün daha da düştüğünü söyleyen Özgün, bölgede iş alanı açılması gerektiğini vurguladı.

 

“İcabına bakılmalı”


İşsizlik sebebiyle bölgenin zor durumda olduğunu kaydeden Yüksel Angı, “İş yok, gelir yok ne yapsın İnsanlar? Bir icabına bakılmalı” dedi.


Çarşının resmen öldüğünü vurgulayan Angı, sabah kapılarını açan esnafın siftah yapmadan evine gittiğini söyledi.


Bölgede ekonomik faaliyetleri canlandıracak önlemler alınması gerektiğini dile getiren Angı, narenciyecinin de desteklenmesi gerektiğini belirtti.

 

“Portakal para etmez”


Güzelyurt’un kötü durumda olduğunu vurgulayan Salih Kamil Kolcu, portakalın da artık para etmediğini vurguladı.


Kolcu, “İrfan Nadir zamanında durum çok iyiydi. Sendikalar yüzünden fabrikalar kapandı. Nerde öyle adam?” dedi.


Alım gücünde ciddi düşüş olduğunu belirten Kolcu, maaşların vatandaşın geçimine yetmediğini söyledi.

 

“Maliye ensemizde”


Çarşıda müşteri olmaması nedeniyle esnafın zor duruma düştüğünü kaydeden Asliye Akman, “İnsan yok. Maliye ensemizde. Siftah yapmadan sabah açar akşam kaparız” dedi.


Güzelyurt’un en kötü günlerini yaşadığını söyleyen Akman, “Kısmet dedik ama kısmetten çıktı. Yakında gelir kaparız, artık Maliye gelsin açsın” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık