Ana Sayfa Ekonomi Dış satım için destek şart

Dış satım için destek şart

Soyadını işinden alan Uğur Yağcıoğlu, ülkede ilk kez çekirdeksiz soğuk sıkıma geçen şirket olduklarını vurguladı.

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2013 Pazartesi 09:59
Dış satım için destek şart

Soyadını dede mesleği olan işinden alan ve bu ismi de şirketine veren Uğur Yağcıoğlu, zeytin üreticisi ile zeytinyağı imalatçılarının elbirliğine, devletin de katkı sağlaması durumunda, zeytinyağının yurt dışı pazarlarda büyük rağbet görebileceğini vurguladı.


Kıbrıs’ın zeytininin ve zeytinyağının meşhur olduğunu hatırlatan Yağcıoğlu, üreticinin daha kaliteli ürün ortaya çıkarması, yağ çıkaran şirketin ise gelişen teknoloji ve dış satım için mutlaka desteğe ihtiyaç duyduklarını kaydetti.
Yağcıoğlu, KIBRIS Ekonomi’nin sorularını cevaplarken, şirketinin daha Türkiye’de bile benzeri olmayan ilk ve tek çekirdeksiz susuz ve soğuk sıkım yağ değirmeni kurduğunu hatırlattı.


KIBRIS Ekonomi: Uğur Yağcıoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. ne zaman hangi tarihte faaliyete başladı?

 

Uğur YAĞCIOĞLU: Limited şirket olarak 2012 yılında kurulduk. Ancak, dedem Hasan Mevlit Yağcıoğlu 1952 yılında taş değirmen kurarak, zeytinlerden yağ çıkarma tesisi kurmuştu, bu değirmen hala çalışır durumdadır. Soyadımızı da tahmin edeceğiniz üzere, dede mesleğimizden aldık. Değirmenimiz özel işletme olarak 1952 yılından 2012 yılına kadar gelmiştir. Bizler, dışa açılmak, kurumsallaşmak, piyasaya ayak uydurmak ve rekabet gücünü artırmak amacıyla şirketimizi de kurduk.

 


KIBRIS Ekonomi: Tesisinizi diğer benzerlerinden ayıran özellik nedir?

 

Uğur YAĞCIOĞLU: Dedem, yakın tarihimizde Kıbrıs’taki ilk Türk değirmenini kurmuştu. Ancak biz de gelişen teknolojiye ayak uydurarak, başka bir ilki başardık. KKTC’ye, henüz Türkiye’de bile olmayan ilk ve tek çekirdeksiz susuz ve soğuk sıkım yağ değirmeni kurduk. Böylece, zeytinyağı denilince hep ilklere imza atan Yağcıoğlu ailesi olarak yine bir ilke imza attık. Bu sistem sayesinde Avrupa standartlarında, doğal ve asidi düşük, kaliteli yağ üretiyoruz.

 

KIBRIS Ekonomi: Zeytinyağının sağlığa faydasını belirleyen faktörler nelerdir?

 

Uğur YAĞCIOĞLU: Zeytinyağı bugün dünyada ‘zeytin sütü’ olarak anılıyor. Kanıtlanmış faydaları o kadar çok ki, zeytinyağı günümüzde anne sütü kadar değerli tutuluyor. Buna rağmen bazı ülkelerde zeytinyağının faydaları göz ardı ediliyor. KKTC’de bile bu durum geçerli. İnsanlarımız zeytinyağını ürettikleri için tüketiyorlar. Ama bilmelidirler ki, bizler bu doğal ilaca sahip olduğumuz için aslında çok şanslıyız. Dağlarımızda çıkan yaban zeytininin yağı bile çok değerli. Her ne kadar verimi az olsa da, dünya çapında en değerli zeytinyağları arasında yer alıyor. Yaban zeytin yağının kilosu günümüzde Türkiye’de 720 TL’den satılıyor. Bu da ne kadar değerli olduğunu anlatmak için yeterli bir kanıttır bence.

 


KIBRIS Ekonomi: Bu sektörde yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

 

Uğur YAĞCIOĞLU: Başlıca sorunumuz daha kaliteli yağ elde edebilmek için üreticiyi yeterince bilgilendirememek. Avrupa standartlarında asidi düşük kaliteli yağ elde edebilmek için zeytinin zamanında budanması zararlılara karşı ilaçlanması olgunlaştığı zaman ise toplanarak kasalara konulması ve aynı gün sıkıma getirilmesi gerekmektedir. Bu aşamada kendi imkanı olmayan vatandaşın hizmeti ayağına götürüyoruz. Şirketimize ait araçla müşterilerimizin zeytinini tarlasından alıp fabrikamıza getirerek yağını aynı gün çıkarmasına yardımcı olup rahatlıkla satabileceği kalitede yağ sahibi olmalarını sağlıyoruz. Çıkarılan yağ ne kadar kaliteli olursa olsun tatmin edici şekilde satış yapılabilmesi için devletin bu konuda üreticiye yardımcı olması gerekiyor. Kıbrıs zeytiniyle bütünleşmiş bir ülkeyse ve bizler kendi imkanlarımızla Avrupa standartlarında yağ çıkarabilen fabrikalar kurmuşsak, devletin de çıkarılan yağın dış ülkelere tanıtımı ve satışı konusunda bizlere yardım eli uzatılması gerektiği kanısındayım.

 

KIBRIS Ekonomi: Yurt dışına da satış yapmak planlarını arasında var mı?

 

Uğur YAĞCIOĞLU: Evet tabiî ki, bir yandan şirket olarak buna hazır olmak için çaba harcarken, bir yandan da heyecanla o günlerin gelmesi bekliyoruz. Ama yapın da kalitesinin yüksek olması lazım. Kalite çok önemli önce bilinçlendirilmiş üretici sonra kaliteli yağ üreten firma, daha sonra da dış pazar. Elbette en büyük arzumuz bu. Şirketimiz şu an buna hazır ancak, sadece bizim hazır olmamız yetmez.


Yurt dışına satış yapabilme konusunda devletimize de çok iş düşüyor. Bu konuda bize düşen Avrupa standartlarında yağ üretmekse, biz bunu sağlamış durumdayız. Dış pazar bulma konusunda ise birliğimiz Zeybir bizlere yardımcı oluyor ancak üreticiden yağ satın alıp dış ülkelere pazarlayabilmek için devletin bize verdiği kredinin geri ödenme süresi bir yıl olduğundan bu krediden faydalanmak imkansız.

 

KIBRIS Ekonomi: Nelerin yapılmasını isterdiniz?

 

Uğur YAĞCIOĞLU: Biz şirket olarak kurumsallaştıktan sonra yut dışında pazarı kesinlikle buluruz. Şu an bile teklifler var ama daha kaliteli yağ almak ve pazarlamak için her şeyden önce üreticinin bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle devletin ve Zeybir’in üreticiye bölgesel eğitimler vermesi gerektiği kanaatindeyim. Bu yapılırsa devletin ve birliğin desteğini arkasına alan ve yağını satabileceğinden emin olan üretici de zeytinine gereken önemi verecektir.

 

KIBRIS Ekonomi: Devletten beklentileriniz nelerdir?

 

Uğur YAĞCIOĞLU: Devletin üreticiye Avrupa’da olduğu gibi ağaç başına sübvansiye vermesi ve üreticiyi teşvik etmesi gerekmektedir. Fabrika sahiplerine ise sorunlarını çözme konusunda ayrıcalıklar yapmadan yardımcı olmaları ve özellikle kredi alımları konusunda destek vermeleri gerekmektedir.

 

KIBRIS Ekonomi: İleriye yönelik projeleriniz var mı?

 

Uğur YAĞCIOĞLU: Bizim şirketimiz bugün kurulmuş ve bu işe yeni başlamış bir şirket değildir. Bugünlere kendi imkanlarımızla gelmiş bir şirket olarak tüm zorlukları ve engelleri yenip yolumuza devam edebilmek en büyük hedefimiz. Adımızı işimizden aldık. Bu nedenle her zaman adımız işimizin, işimizse adımızın garantisi olacaktır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık