Ana Sayfa Gündem Dışişleri Bakanı Nami: "Türk tarafı, zorlayan taraf olmalı"

Dışişleri Bakanı Nami: "Türk tarafı, zorlayan taraf olmalı"

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs meselesi ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Dışişleri Bakanı Nami:

Erçin Şahmaran’ın sunduğu Gündeme Bakış programının konuğu olan Nami, Kıbrıs meselesinin 51. Yılına girdiğini ve artık bir şekilde herkesin bitmesini beklediği bir sorun olduğunu söyledi. Rum lider Anastasiadis’in yeniden masaya dönme kararı verdiğini ifade eden Nami, bunun Kuzey Kıbrıs için memnuniyet verici bir gelişme olduğunu belirtti. Müzakere masasında Türk tarafının çözümü zorlayan taraf olması gerektiğini söyleyen Nami, Kuzey Kıbrıs’n üzerindeki izolasyonların Türkiye’den gelecek olan su projesi ile kalkacağını belirtti. 

“ANASTASİADİS MÜZAKERE MASASINA DÖNMEYE KARAR VERDİĞİNİ AÇIKLADI” 

Kıbrıs meselesinin 51 yılı geride bıraktığını artık herkesin bir şekilde sorunun bitmesini istediğini ifade eden Nami, Rum lider Anastasiadis’in yeniden masaya dönme kararı verdiğini şu sözlerle ifade etti; “Rum lider tekrar müzakere masasına dönmeye karar verdiğini açıkladı. Bizim için memnuniyet verici bir gelişmedir. Bizim başından beri tesis etmeye çalıştığımız unsur dengedir, denge şu anda tesis edilmiştir. Dolayısıyla bizim açımızdan sıkıntılı bir durum yoktur.” 

“KOYDUĞUMUZ İRADEYİ GÖZ ARDI ETMEYE ÇALIŞIYORLAR” 

Anastasiadis’in sürekli olarak kendilerini Türkiye ile muhatap hale getirmeye çalıştığını dile getiren Nami, “Bizim açıklamalarımızı, koyduğumuz iradeyi göz ardı etmeye çalışıyorlar” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü; “BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Eide’den bizim bu attığımız adımın Türk tarafının kat-i adımı olduğuna dair Türkiye’den de bir teyit almasını istemişler. Bununla ilgili bizim sıkıntımız yok. Türkiye’de Espen Eide ‘Kıbrıs Türk tarafı bu adımları attı, bu açıklamaları yaptı, sizde bunların arkasında mısınız? Destekliyor musunuz? ‘ diye sordu. Bu cevabı da Rum tarafına götürdü. Onlarda bunu ‘Türkiye bize taahhüt verdi’ şeklinde açıklayarak bir nevi kendilerine müzakere masasına geri dönmek için ihtiyaçları olan gerekçeyi sağlamış oldular.” 

“HENÜZ AL-VER NOKTASINDA DEĞİLİZ” 

Çözümün henüz al-ver noktasında olmadığını belirten Nami, “Henüz al-ver noktasında değiliz, geçmiş yakınlaşmalarla ilgili Rum tarafının retçi bir tavrı var. Bizimde müzakerelerin sıfırdan başlayamayacağına dair belirlenmiş bir politikamız var. Dolayısıyla önce bu sıkıntının aşılması gerekir. Bu sıkıntı ancak BM’nin mücadelesi ile aşılabilir” dedi. 

Rum tarafının tanınmış olmanın verdiği bir şımarıklıkla ayak sürüyen taraf olduğunu dile getiren Nami, Türk tarafının müzakere masasında çözümü zorlayan taraf olması gerektiğini söyledi. 
Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kuzey Kıbrıs’n üzerindeki izolasyonların Türkiye’den gelecek olan su projesi ile kalkacağını şu sözlerle belirtti: 

“Türkiye’den su getirme projesi üzerimizdeki izolasyonu kaldırmaya bir vesile olacak. Sulu tarım, burada elde edilecek ürünler, bunların pazarlanması ile elde edilebilecek gelir sadece bizim değil, bölgedeki ülkelerinde ilgisini çekiyor. Ülkemizdeki yatırım imkanlarının arttırılması, eğitim sektörünün dünyaya açılması vs. izolasyonların kırılması ile ilgili önümüze alternatifleri çıkarıyor.” 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık