Ana Sayfa Yurt Dışişleri Bakanı Özgürgün: "Dış temsilciliklerde sıkıntılar hat safhada"

Dışişleri Bakanı Özgürgün: "Dış temsilciliklerde sıkıntılar hat safhada"

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu dün akşam 2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı üzerindeki çalışmalarını geç saatlere kadar sürdürdü. Genel Kurul, 35 milyon 450 bin 380 TL’lik Dışişleri Bakanlığı bütçesini oyçokluğu ile onayladı.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı 08:47
Dışişleri Bakanı Özgürgün:

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, bakanlığı ile görüşlerini ortaya koyan ve katkı veren milletvekillerine teşekkür ederek, görüşmenin olumlu ve faydalı bir oturum olduğunu vurguladı.

 

Özgürgün, özellikle dış ilişkilere önem verilmediği konusunda eleştiriler olduğunu ve bunun da doğru olduğunu ifade ederek, mali konularda ihtiyaçları karşılamak konusunda sorunlar yaşadıklarını kaydetti.

 

Dış temsilciliklerin sıkıntılarının hat safhada olduğunu, meslek memuru konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarını, Cenevre’ye gönderecek memur bulunamadığını ifade eden Özgürgün, dış temsilciliklere giden memurların aile bütünlüğünün korunamadığına, buradaki koşullardan daha zor koşullara gittiğine dikkat çekti.

 

Cenevre gibi bir yere gidecek memur bulunamazken diğer ülkelere nasıl bulunacağını soran Özgürgün, bu aşamada meslek memuru alınması için bütün ağırlığını ortaya koyacağını ancak bunlar için yetkiye ihtiyaç olduğunu, bu konudaki mesajın da Başbakan ve Maliye Bakanı’na ulaştığını umduğunu söyledi.

 

Özgürgün, bütçenin kendisinin olmadığı bir toplantıda geçtiğini ve kendisinin de bazı kalemleri sonradan gördüğünü ifade ederek, Dışişleri Bakanlığı’nın her kalemiyle çok güçlü bir bakanlık olması gerektiğini, eleştirilerin yerine ulaşması dileğinde bulundu.

 

Eleştirilere cevap veren ve görüşlerini dile getiren Özgürgün, Cumhurbaşkanlığında ise bakanlığın temsilcilerinin bulunduğunu, müzakerelere gerekli katkının verildiğini ve titizlik içinde çalışıldığını belirtti.

 

NAMİ


Dışişleri Bakanlığı Bütçesinin görüşülmesi sırasında söz alan CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami, Dışişleri Bakanlığı bütçesini KKTC’nin dış temsilciliklerine ayrılan bütçelere göre değerlendirerek, Brüksel Temsilciliği’ne daha çok önem verilmesini istedi.

 

Dışişleri Bakanlığı bütçesinde reform sürecinin uygulanmasını ve etkinliğin artırılması için bütçe ayarlamasını beklediğini ancak bütçede reform vizyonu göremediğini savunan Nami, bütçe sıkıntısı varsa istenmese de bazı temsilciliklerin kapatılmasını ve bütçenin Brüksel ve New York gibi daha etkin yerlerde kullanılmasını istedi.

 

Brüksel ve New York temsilciliklerinin güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Nami, bakanlığın en büyük görevinin temsil ve tanıtım olduğunu ama bu kalemde de azaltılmaya gidildiğini ve bunun doğru olmadığını, tasarrufun bu kalemden yapılmaması gerektiğini dile getirdi.

 

Avrupa Birliği Parlamentosunda daha çok tanıtım yapılması, konferans, sergi gibi etkinlikler yapılması gerektiğini ifade eden Nami, Avrupa Parlamentosu’nda sürekli olarak çalışma yapılması, bunun için de Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile yakın işbirliği içinde olunması gerektiğini vurguladı.

 

Nami, önümüzdeki dönemde bu tip çalışmaların etkin bir şekilde uygulamaya konmasını beklediklerini ifade ederek, milletvekilleri olarak kendilerinin Avrupa Parlamentosu’na gittiklerini, çalışmalar yaptıklarını ancak bütçenin yetersiz kaldığını, profesyonel broşürler ve cd’ler hazırlanması, eğitim programlarına burslar verilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Nami, Dışişleri Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı arasında bazı sıkıntılı günler yaşandığını savunarak, bunun da Türkiye ile imzalanan kıta sahanlığı konusunda açık ve net belli olduğunu ileri sürdü.

 

Cumhurbaşkanlığı ile bakanlıklar arasında işbirliği olması gerektiğini söyleyen Nami, CTP-BG olarak bu konuda üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydetti.

 

Kıbrıs konusuna da değinerek, müzakerelerin devam etmesi gerektiğini söyleyen Nami, Rum Yönetimi’nin zamana oynaması karşısında Dışişleri’nin de gereken önlemleri almasını istedi.

 

Nami, Dışişleri’nin ekonomik açıdan da önem taşıdığını vurgulayarak, Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuda hiçbir şey yapmadığını savundu.

 

Önümüzdeki dönemde Kıbrıs konusunda yeni bir döneme girileceğini ve bu döneme iyi hazırlanılması gerektiğini ifade eden Nami, Avrupa Birliği başkentlerinde etkin bir propagandaya gidilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Nami, CTP olara bu konulara katkı koymaya hazır olduklarını vurguladı.

 

AVCI


ÖRP Genel Başkanı, Gazimağusa Milletvekili Turgay Avcı da, Kıbrıs Türk halkının önünde iki ayrı önemli konu olduğunu, bunlardan birinin Kıbrıs sorununun çözümü, diğerinin ise çözümsüzlüğü olduğunu vurguladı.

 

Avcı, KKTC’nin, çözüm sürecinde yada çözümsüzlük sonrasında çok güçlü bir Dışişleri Bakanlığı’na ihtiyaç duyulacağına işaret ederek, Kıbrıs Türkünün çözümsüzlük olursa kendi yoluna gitmesi durumunda çok daha güçlü bir Dışişleri Bakanlığı’na ihtiyaç duyulacağını kaydetti.

 

İki ihtimalde de çok güçlü bir Dışişleri Bakanlığı’na ihtiyaç duyulacağını vurgulayan Turgay Avcı, Dışişleri Bakanlığı’na çok büyük destek verilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Avcı, kamunun küçülmesi ve özelin büyütülmesinin önemli olduğunu, ancak özelin gelişmesiyle üretimin çoğalacağını, bu üretim için dış pazarların bulunmasında ise dış temsilciliklerin önemli yer tutacağına dikkat çekti.

 

Geçmiş dönemde Kıbrıslı Türk iş adamlarının Arap ülkelerinde katıldığı fuarlar ve yaptığı iş çalışmalarını, Roma’dan ise sağlanan turist akışını anımsatan Avcı, KKTC’nin haklı davasını, mücadelesini dünyaya anlatmak için dış temsilciliklere ve güçlü bir Dışişleri Bakanlığı’na ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

 

Çözüm veya çözümsüzlük olması halinde KKTC’nin kendi dış açılımını sağlaması gerektiğini ifade eden Avcı, Dışişleri Bakanlığı’na diğer bakanlıklara verilen yeterli bütçenin verilmediğini savundu.

 

Bütçe sorununu aşmanın hükümetin sorunu olduğunu ifade eden Avcı, Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde gerçekleştirdiği çalışmaları anlattı ve Dışişleri’nin birebir ilişki, temas ve lobi faaliyeti olduğunu kaydetti.

 

Her hükümet döneminde Dışişleri Bakanlığı’na yeterli katkının ayrılmadığını ifade eden Avcı, “Dünyaya açılacaksak bakanlığı güçlü bir yapıya kavuşturmalıyız” dedi.

 

Brüksel, New York, Londra gibi temsilciliklerin güçlendirilmesi gerektiğini, Brüksel’de Rumların 140 çalışanına karşı KKTC’nin 4 çalışanı olduğuna işaret eden Avcı, bu kadro ile olmayacağını, yeni genç meslek memuruna ihtiyaç duyulduğunu, bunun için de bakanlığın bu konuda sıkıntıları gidermek için çalışma yapması gerektiğini anlattı.

 

Başbakan’dan, Dışişlerine acil eleman alınmasını da isteyen Avcı, önümüzdeki yıl içerisinde ilerleyeceğine inandığı Kıbrıs konusunda güçlü olmak için güçlü bir kadroya ihtiyaç duyulacağına dikkat çekti.

 

Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs sorunundaki en büyük eksiğinin birlik olamaması olduğunu ifade eden Avcı, Rum tarafının tüm ekonomik sıkıntılara rağmen Kıbrıs konusunda bir bütün olduğunu kaydetti. Avcı, 2013’te görüşme süreci ile ortak bir mesaj verilmesini temenni etti.

 

Avcı, temsilciliklerin artırılması, bütçenin de Başbakanlık tarafından bulunması gerektiğini ifade ederek, Türkiye Cumhuriyeti’nin tartışmasız KKTC’nin dış açılımlarına destek verdiğini vurguladı. Meslek memurlarının Türk Dışişleri’nde çok iyi eğitim alabileceğini, Türkiye’nin hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığını ifade eden Avcı, İslam Konferansı Örgütü ile de iyi bir işbirliği içerisinde çalışılması gerektiğini kaydetti.

 

Dış Temsilciliklerdeki memurların özveriyle fedakarca, hata kaldırmaz bir bakanlıkta çalıştığını ifade eden Avcı, Dışişleri Bakanlığını yıpratmak yerine, o bakanlığın yükseltilmesi, koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı ve bu konuda bakan Özgürgün’e destek vermeye söz verdi.

 

YEKTAOĞLU


Meclis Başkan Yardımcısı, CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Mustafa Yektaoğlu da, devlette bu kadar istihdam yapılırken Dışişleri Bakanlığı’na, istihdam yapılmamışsa bunun düşündürücü olduğunu ifade ederek, Dışişleri Bakanlığı’nın Kıbrıs konusunda Cumhurbaşkanı’nın arkasındaki güç olması gerektiğini, ancak Dışişleri Bakanlığı’nın “seyirci” durumuna getirildiğini savundu.

 

Yektaoğlu, Dışişleri Bakanlığı’nın son yıllarda dış temaslar ve görüşmeler konusunda “izleyici” durumunda bırakıldığını savunarak, bakanlığa istenilen kadar bütçe ve kadro verilse de izleyici durumunda kalacağını ileri sürdü.

 

Bu konuda da Cumhurbaşkanlığı’nı suçlayan Yektaoğlu, Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs konusuyla ilgili Meclis’i de bilgilendirmediğini savundu.

 

Yektaoğlu, her gün UBP kurultayı ile yatıp kalktıklarını, bu konunun ülkenin her yerine etki ettiğine işaret ederek, Meclis’in UBP’nin değil halkın Meclis’i olduğunu söyledi.

 

KKTC’nin izleyici değil özne olması, bölgesel ve uluslar arası haklarına sahip çıkması gerektiğini ifade eden Yektaoğlu, Kıbrıs Türk halkının artık özne olması gerektiğini kaydetti.

 

ERTUĞRULOĞLU


DGP Genel Başkanı, Lefkoşa Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu da, Dışişleri Bakanlığı’nda konular deşildikçe bazı konularla ilgili fikirlerini paylaşmak istediğini, meslek hayatına başladığı bakanlığın kendisi için özel olduğunu ifade etti.

 

Dış temsilciliklerin önemine dikkat çeken Ertuğruloğlu, bakanlık personelinin dış temsilciliklerde aldığı maaşlara her zaman göz edildiğini ancak ülkenin dış temsilciliklere çok da ilgisinin olmadığını savundu.

 

Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkının içine kapanık bir siyaset izlediğini ve programını buna göre yaptığını iddia ederek, insan yapısının da önceliklerini buna göre şekillendiğini öne sürdü.

 

Dış temsilciliklerin gerekli olduğunu ancak temsilcilik açılacaksa tam teşekküllü, çalışanların huzurlu çalışabileceği bir şekilde açılması gerektiğini ifade eden Ertuğruloğlu, önemli olan “temsilcilik” isminin değil, tam teşekküllü temsilcilik açmanın olduğunu vurguladı.

 

Ertuğruloğlu, Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde dış temsilcilikler ve buralardaki memurların çalışma şartlarını anlatarak, memuriyette emekli yaşının 65’e yükseltilmesi gerektiğini savunduğunu söyledi.

 

Dışişleri memurlarının dış temsilciliklere giderken eşlerinin yatırımlarının devam edilmesi gerektiğini ifade eden Ertuğruloğlu, bunun huzurlu görev yapmak için şart olduğunu vurguladı.

 

Tahsin Ertuğruoloğlu, temsilcilerin bir sıkıntı yaşamadığını ancak memurların kiralar ve ulaşım gibi birçok sıkıntı yaşadığını, ayı nasıl çıkaracak sıkıntısı çeken bir kişiden görev yapmasını beklemenin mümkün olmadığını kaydetti.

 

Dışişleri Bakanlığı’nın önemsenen bir bakanlık olmadığını, ancak tanınmayı içinde barındıran bakanlığın ülkenin en önemli bakanlıklardan olması gerektiğini ifade eden Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkının ikilemler, kimlik sorunu yaşadığını, hem güneyde hem kuzeyde mal sahibi olduğunu, bu sıkıntılar yanında da içte sorunlar yaşanmaya devam ettiğini, çünkü kurumsallaşmanın sağlanamadığını savundu.

 

SOYER


CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, Dışişleri Bakanlığı mensuplarının çok önemli bir görev üstlendiğini, ülkenin dıştaki yüzü olduğunu ifade ederek, kendi dönemlerinde dış temsilciliklerde çalışanların ortamlarının ve ücretlerinin iyileştirilmesi için yaptıkları çalışmaları anlattı.

 

Soyer, İstanbul gibi bir yerde, her gün heyetlerin gittiği bir ülkede, ek mesai hakkının kısıtlanmasının doğru bir tasarruf olmadığını ifade ederek, Güneyde, içte yapılan tasarrufların Dış temsilciliklere yansıtılmadığını, bu çerçevede ülkede de böyle yapılması gerektiğini kaydetti.

 

Dış temsilciliklere gönderilen memurların aile bütünlüğünün korunması gerektiğini ifade eden Soyer, ayrıca temsilci konumuna gelen kişinin görev kabul etmemesinin doğru olmadığını, bu konuda çok katı olduğunu, mesleği seçen kişinin görevi de yapmakla sorumlu olduğunu söyledi.

 

Çalışanların kendi arasındaki sorunları kendi arasından çözmesi gerektiğini, basına bildirmesinin doğru olmadığını ifade eden Soyer, hizmet içi eğitimlerin önemine de işaret ederek, çalışanların bilgi birikimlerini sürekli artırması, bu yüzden de hizmet içi eğitimlerin sürekli yapılması gerektiğini kaydetti.

 

Özellikle İstanbul Konsolosluğu’nun geliştirilmesi, kadrolarının takviye edilmesi gerektiğini ifade eden Soyer, Özgürgün’den “gaz ve petrol” konusunda atak olmasını talep ederek, bu konuda Türkiye’nin açıklama yapmasının iki tarafa da zarar verdiğini savundu.

 

Genel Kurul’da konuşmaların ardından Dışişleri Bakanlığı bütçesi oy çokluğu ile kabul edildi.

 

TAK

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık