Ana Sayfa Yurt Dişleri dökük aslana döndü

Dişleri dökük aslana döndü

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Simerini Gazetesinin Güney Kıbrıs’ta yaptırdığı ve Kuzey Kıbrıs’ta da ses getiren anketin, Rumların gerçek nabzını tutmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 17 Kasım 2012 Cumartesi 10:15
Dişleri dökük aslana döndü

Simerini’nin fanatik ve Türk düşmanı bir gazete olduğunu belirten Talat, “Türk aleyhtarlığını kendilerine yontmuşlardır, çok kıymetli bir araştırma olduğunu sanmıyorum” dedi.*Timvios davasıyla ilgili olarak ta konuşan Talat, “Bu davayı bu noktaya taşımak için zamanında canımızı yedik” ifadesini kullandı. Talat, Güney’de kilisenin eskisi gibi aşırı derecede etkisinin kalmadığını savunan Talat. “Kilise dişleri dökülmüş aslana döndü. Hrisostomas çok uç konuşmalar yapmasından dolayı artık kendisine kimsenin güveni kalmamıştır” ifadelerini kullandı.Yurdagül BEYOĞLU


Mike Timvios isimli Rum’un AİHM’nin takas kararı uyarınca KKTC’nin, Kırklar köyü sınırları içinde, Ercan havaalanının güneyinde 550 dönüm ve Girne’de yaklaşık 100 dönüm arazisini Güney’deki bir taşınmazla takas etmesi ile ilgili olarak konuşan İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, “Timvios davası bizim bu noktaya taşımak için canımızı yediğimiz bir olaydır” dedi.


Bu davanın içinde üç unsuru barındırdığını ifade eden Talat, bunları “tazminat, takas ve iade” olarak nitelendirdi. Türk tarafının tazminat ve iadeyi yaptığını ancak Rumların takastan kaçtığını belirten Talat, o dönemde yetkilileri anlaşmak için Güney Kıbrıs’a gönderdiklerini söyledi.“RUMLAR ÜÇ KEZ REDDETTİ”


“O zaman biz yetkilileri Rum Tapu Dairesi’ne yönlendirdik. Rum tarafı kabul etmedi. Taşınmaz Mal Komisyonunun Rum mallarıyla ilgili kararı Rumlar yasadışı gördü” diyen Talat, aynı heyetin üç kez gitmesine rağmen üçünde de reddedildiklerini kaydetti. Talat sözlerini şöyle sürdürdü: “Aynı heyet üç kez gitmesine rağmen Rumlar üçünde de reddetti. Timvios’ta gitti. O da kızdı tavırlarına. AİHM’e gitti, yazılı şikayette bulundu. İş ciddiye binince Rum Bakanlar Kurulu bu kararı uygulamaya koyuldu.“RUMLAR SESSİZ SEDASIZ İMZALAYIN DEDİ”


Rum hükümeti kabul etti, Türk tarafına ‘gelin sessiz sedasız imzalayın’ dedi. Çünkü basın pusuda bekliyordu, ondan çekindi. Bu seferde bizim Türk tarafı gitmedi imzaya. Biz KKTC olarak imzalarız dedi. Türk tarafının bu tavrı üzerine Rumlar ‘biz AİHM’in kararına uyduk, Türk tarafı istemiyor’ dedi. AİHM ‘o zaman sizin vasiliğiniz var, o imzalasın’ önerisini koydu.“VASİLİK İMZALADI”


Vasilik imzaladı, sorun çözüldü. Biz Rum tarafının (Kıbrıs Türk malları için) vasilik müessesesinin yasal olmadığını iddia ediyorduk. Ama AİHM’e sorgulatamadık. Biz bu imzayı sağlayarak (kabul etmediğimiz) vasiliği onore etmiş olduk. Bu aymazlıktır. Bunu söyleyince Eroğlu açıklama yapıyor ve bu çıkarlarımıza aykırıdır diyor.“EĞER CUMHURBAŞKANI O AÇIKLAMAYI YAPMASAYDI BEN KONUŞMAYACAKTIM”


Eğer Cumhurbaşkanı o açıklamayı yapmasaydı ben konuşmayacaktım.” Talat “bu dava sonucunda vasilik legalleştirilmiş gibi mi oldu” şeklindeki soruya da şu yanıtı verdi: “Bir anlamda öyle oldu. Vasilik kurumu gün gelince AİHM önüne çıkarsa bu pozitif bir mesaj olacak.”“SİMERİNİ FANATİK BİR GAZETE”


Mehmet Ali Talat Simerini Gazetesi’nin anketinden çıkan “Kıbrıslı Rumların yüzde 82’si Türklerle evlenmek istemiyor” sonucunu da değerlendirdi. Simerini Gazetesi’nin Türk düşmanı ve fanatik bir yapısı olduğunu anımsatan Talat, sonucunda bu anlamda ele alınması gerektiğine işaret etti.“HERKES KENDİ TOPLUMUNDAN BİRİYLE EVLENMEYİ TERCİH EDER”


Tüm dünyada kişilerin kendi toplumundan birileriyle evlenmeyi tercih ettiğini belirten Talat, Kıbrıs’ta da, İngiltere’de de, Türkiye’de de böyle olduğunu söyledi. Kuzey Kıbrıs’ta da böyle bir anket yapıldığı takdirde aynı sonucun çıkacağını vurgulayan Talat “bu bir düşmanlık göstergesi değil, tercih meselesidir” dedi. Simerini’nin yanlı bir gazete olduğunu yineleyen Talat, çok az kişinin evlilik olayında fark etmez diyeceğini ancak ailelerin kimi zaman istekli olmasa da rıza gösterebileceği belirtti. Talat ayrıca, çok kıymet verilecek bir araştırma olduğunu sanmadığını söyledi.“KİLİSE DİŞLERİ DÖKÜLMÜŞ ASLANA DÖNDܔ


Talat kendisine yöneltilen bir soru üzerine de kilisenin çok etkisinin kalmadığını kaydetti. “Kilise dişleri dökülmüş aslana döndü” diyen Talat, şimdiye kadar çok uç konuşmalar yapmasından dolayı artık kimsenin önem vermediğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık