Ana Sayfa Yurt Dişlerini kırdılar

Dişlerini kırdılar

Bardan dışarı çıkarılan dört müşteriyi darp etmekle suçlanan iki güvenlik görevlisi dün mahkeme huzurundaydı.

Giriş Tarihi: 8 Nisan 2013 Pazartesi 07:54
Dişlerini kırdılar

Ziya NASIFOĞLU

 

Girne’deki bir barda huzursuzluk yaptıkları gerekçesiyle dışarıya çıkarılan dört müşteriyi döverek, birinin dudağını patlatıp, dişini kırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan İ.K. ile T.Ö. isimli güvenlik görevlileri dün nöbetçi mahkemeye çıkarıldı. Güvenlik görevlileri hakkında birer günlük tutukluluk emri alındı.


Meseleyle ilgili 3 kişi daha aranıyor.


Zanlıların mahkemeye getirilmesi sırasında arkadaşları, tutukluluk duruşmasını izlemek isteyen basın mensuplarını engellemeye çalıştı. Duruşma salonuna girmek isteyen gazetecilerin önünü kesen zanlıların arkadaşları, polisin uyarılarına rağmen gazetecilere tehditler savurdu.


Duruşmayı mahkemeye gönderilen takviye polisler sayesinde izleyebilen gazeteciler, polisin aldığı geniş güvenlik önlemleri altında mahkemeden ayrıldı.


Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Hüseyin Güven, mahkemede görev yapan basın çalışanlarına engelleme ve saldırı girişimlerinin devam ettiğini belirterek, birlik olarak her türlü eylemi yapma kararlılığında olduklarını söyledi.

 

Dudağı patladı, dişi kırıldı


Kıdemli Yargıç Beril Çağdal’ın huzurunda görülen tutukluluk duruşmasında Savcı Emine Tayfunsel polis memuru Halil Acaroğlu’nu tanık olarak dinletti.


Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli Halil Acaroğlu, zanlıların “Yaralama”, “Ciddi darp” ve “Kasti hasar” suçlarından methaldar olduklarını söyledi.


Halil Acaroğlu, Dikmen’de sakin Salih Sancak, Yeter Sancak, Nuri Sanatçı ve Gürkan Öztürk isimli kişilerin Girne’de bir bara müşteri olarak gittiklerini belirtti. Acaroğlu, söz konusu kişilerin huzursuzluk yaptıkları gerekçesiyle barın güvenlik görevlisi İ.K. tarafından dışarıya çıkarıldıklarını belirtti. Acaroğlu, İ.K.’nın bir diskoda güvenlik görevlisi olarak çalışan T.Ö. isimli kişiyi aradığını anlattı.


T.Ö. isimli güvenlik görevlisinin olay yerine henüz kimlikleri tespit edilemeyen 3 kişiyle birlikte gittiklerini anlatan Acaroğlu, dışarıya çıkarılan 4 kişinin burada darp edildiklerini dile getirdi.


Yeter Sancak isimli kişinin dudağına 6 dikiş atıldığını ve dişinin kırıldığını anlatan Halil Acaroğlu, meseleyle ilgili T.Ö. isimli zanlının gözaltına alındığını, yanında olan 3 kişinin ise halen arandığını kaydetti.


Zanlıların serbest kalması durumunda aranan şahıslara ve alınması gereken ifadelere etki edebileceklerine dikkat çeken Halil Acaroğlu, soruşturmanın salimen yapılabilmesi için zanlıların 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını talep etti.


Zanlıların avukatı Derviş Akter, müvekkilinin gönüllü ifade vermek istediğini söyledi.

 

Savcı Emine Tayfunsel ise olayın saat 01.30 sıralarında meydana geldiğini anlatarak, hastaneye giden zanlıların tedavilerinin sabah beş sıralarında sona erdiğini anlattı.


Polisin soruşturmaya başlamasının üzerinden çok kısa bir süre geçtiğini anlatan Tayfunsel, meseleyle ilgili 3 kişinin daha arandığını kaydetti.


İddia ve savunma makamlarını dinleyen Kıdemli Yargıç Beril Çağdal, talep edilen 3 günlük tutukluluk süresinin uzun olduğu gerekçesiyle zanlıların poliste 1 gün süreyle tutuklu kalmasına emir verdi.


Mahkeme emri gereği tutuklanan zanlılar ile aranan zanlıların gözaltına alınmaları durumunda bugün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarılmaları bekleniyor.

 

Gazetecilere tehdit savurdular


Ülkemizde son dönemlerde basın çalışanlarına yönelik yapılan engelleme ve saldırı girişimlerine dün bir yenisi daha eklendi.


Yaralama, ciddi darp ve kasti hasar şüphesiyle haklarında soruşturma başlatılan zanlılarla ilgili duruşmayı izlemek için mahkemeye giden KIBRIS muhabirinin üzerine yürüyen zanlıların arkadaşları, muhabiri ittirerek fotoğraf makinesini elinden almak istedi.


KIBRIS muhabiri, polislerin araya girmesiyle saldırıdan kurtuldu ancak bu kez zanlıların arkadaşları duruşma salonuna girmek isteyen Haberdar ve Star Kıbrıs gazetelerinin muhabirlerinin önünü kesti.


Kendilerini zanlıların özel güvenliği olarak lanse eden saldırganlar, “Salona girmenize iznimiz yok, bu haber hiçbir yerde çıkmayacak” diyerek basın mensuplarına tehditler savurdu.


Zanlıları getiren polislerin, sözde güvenlik görevlilerine “Gazetecilerin görevlerini yapmalarını engelleyip, saldırıda bulunursanız tutuklanacaksınız” uyarısına karşın zanlı arkadaşlarından biri “Bizi kimse engelleyemez, bu haber çıkmayacak gerekirse tutuklanırız” diye yanıt verdi.


Yapılan sözlü taciz ve tehditler üzerine gazeteciler, herhangi bir arbede yaşanmaması için mahkeme avlusunun dışına çıktı. Polisin tüm uyarılarına rağmen yatışmayan gerginlik nedeniyle mahkemeye takviye polis ekibi gönderildi. Yargıç Beril Çağdal’ın gazetecileri duruşmayı izlemesi için davet etmesinin ardından polis eşliğinde duruşmaya giren gazeteciler, yine polis eşliğinde mahkemeden ayrıldı.Gazeteciler Birliği’nden tepki geldi


Gazetecilerin görev yapmalarının engellenmeye çalışılması üzerine Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Hüseyin Güven, bir açıklamada bulundu. Hüseyin Güven, mahkemelerde görev yapan gazetecilere engelleme ve saldırı girişimlerinin devam ettiğini söyledi.


Hüseyin Güven, geçmişte Polis Genel Müdürü ile yapılan görüşmede, basının görevini yapabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması talebinde bulunduklarını ancak tedbirlerin yeteri kadar alınmadığının gözlemlendiğini ifade etti.


Gazetecilerin görevlerinin yapmalarının engellenmesi durumunda Gazeteciler Birliği olarak her türlü eylemi yapma kararlılığında olduklarını aktaran Güven şöyle devam etti.


“Bir kez daha Polis Genel Müdürü’ne çağrıda bulunuyoruz. Kamu görevi yapan basın mensubu arkadaşlara görev yapmaları için gereken ortamı sağlayın. Bu sizin görevinizdir.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık