Ana Sayfa Diyarbakır'da kitaplı provokasyon

Diyarbakır'da kitaplı provokasyon

Diyarbakır'da Şehitlik semtinde kimliği belirsiz kişilerin, bölge halkı arasında gerilime yol açabilecek içerikte olduğu belirtilen Adnan Oktar'a ait kitaplar dağıttığı belirtiliyor

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2013 Cuma 17:44
Diyarbakır'da kitaplı provokasyon

Çözüm Süreci'nin birinci ayağının tamamlandığı yönünde BDP ve DTK tarafından yapılan açıklamaların ardından bölgeden gelen haberler kaygı uyandırmaya başladı. Özellikle Tunceli ve Bitlis'teki araç yakma ve adam kaçırma olayları ile Cizre'deki "askeri görünümlü tören" sürecin provoke edilmeye çalışıldığı yorumlarına neden oldu.

Hükümet ve BDP kanadının özellikle Gezi Parkı eylemleri sırasında Çözüm Süreci'nin sabote edilmemesi için uzun süre uğraştıkları BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamalarından ortaya çıkmıştı. Demirtaş'ın anlattığına göre, her iki taraf da Çözüm Süreci'nin sekteye uğramaması için yoğun bir çaba gösterdi. Akil Adamlar Heyeti'nin raporlarından da çıkan en önemli sonuçlardan biri özellikle Doğu ve Güneydoğu halkının bu sürecin sabote edilmesi endişesi taşıdığı yönündeydi.

Son olarak Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesine bağlı Şehitlik Semti'nde vatandaşlar arasında gerilime neden olan bir olay yaşandı.

İddiaya göre, kimliği belirsiz kişiler tarafından Adnan Oktar’ın Harun Yahya adıyla basılmış "Komünist Kürdistan Tehlikesi" adlı kitabı dağıtıldı. Kitaplar geceleri kimseye görünmeden evlerin kapılarına bırakılırken halk tarafından fark edildiklerinde ise bu kişilerin kaçtıkları söyleniyor.

Yerel basında yer alan haberlere göre kitap içeriği incelendiğinde AK Parti, Gülen Cemaati, HÜDA PAR ile PKK sempatizanları arasında bir çatışma ortamının fitilinin ateşlenmek istendiği fikri uyanıyor.

Benzer bir olay da Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yaşanmış; vatandaşlar kitapları dağıtanları bulup polise teslim etmişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık