Ana Sayfa Yurt Doğruları ifade etti

Doğruları ifade etti

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Erdoğan’ın açıklamasını memnuniyetle karşıladı.

Giriş Tarihi: 7 Şubat 2013 Perşembe 15:19
Doğruları ifade etti

Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın “Kıbrıs diye bir devlet yok” sözlerinin KKTC için önemine işaret ederek, “Sayın Başbakan bir kez daha doğruları ifade etmiştir” şeklinde konuştu.


İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Eklemeddin İhsanoğlu’nun (İİT) davetiyle bu yıl 12’ncisi düzenlenen İİT Zirvesi’ne katılmak için Kahire’ye giden Cumhurbaşkanı Eroğlu, ilk gün olan dün başta Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere pek çok devlet başkanı ve hükümet yetkilileriyle görüştü. Eroğlu, dünkü temaslarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.


Pek çok ülke devlet başkanı ve hükümet yetkilisiyle verimli görüşmeler yaptığını söyleyen Eroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül ile de güncel konuları ve yeni süreci ele aldıklarını belirtti.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın “Kıbrıs diye bir devlet yok” sözlerinin KKTC için önemine işaret etti ve “Sayın Başbakan bir kez daha doğruları ifade etmiştir” şeklinde konuştu.


Zirve sırasında Türkiye, diğer ülke liderleri ve İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ilgisinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Eroğlu, “Zirve rötarlı başlasa da verimli oldu. Açış konuşmasını geçen zirve başkanı Senegal Cumhurbaşkanı ve şimdiki ev sahibi Mısır Cumhurbaşkanı Mursi yapmıştır. Diğer ülkeler de konuşmalar yaptı. Yemek arası verildiğinde, Sayın İhsanoğlu’nun davetiyle Maldiv Cumhurbaşkanı ve Suudi Arabistan Prensi arasında oturdum. Her ikisiyle de güzel bir diyalogumuz olmuştur. Temaslarımdan çok memnunum. İlk defa İİT’nin böyle bir zirvesine katılıyorum. Ama gördüğüm ilgiden çok memnunum. Birçok ülke devlet başkanı burada. Çoğu ile görüşme veya el sıkışma imkanı bulduk” dedi.“Sayın Başbakan doğru söylemiştir”

Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın “Kıbrıs diye bir devlet yoktur” açıklamasının hatırlatılması üzerine de Cumhurbaşkanı şöyle konuştu:


“Sayın Başbakan doğru söylemiştir. Anavatan Türkiye sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımıyor. Aslında dünya Kıbrıs sorununa adil baksa, eşit ortak Kıbrıs Türkünü ambargo altında tutmazdı. Ama bu devam ederken, Rumlar AB Dönem Başkanı bile yapılmıştır.


Ama Sayın Başbakan’ın ifadesi yerindedir. KKTC vardır, Türkiye, sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımadığını vurgulamıştır. Sayın Başbakanın sözleri de dünyaya bu mesajı vermektedir. Bir ortaklık devletinden Türklerin koparılması ile ortada kalan devleti, Rumlara mal etmesi BM Güvenlik Konseyi’nin tarihi hatalarından biridir. Sorunun bugüne kadar çözümsüz kalmasının esas nedenlerinden biri de 4 Mart 1964 tarihli 189 sayılı karardır. Bu kararın geçici olduğunu o günlerde söylemişlerdi ama ne yazık ki sözde Kıbrıs Cumhuriyeti Rumlara mal edilmiştir ve bu mirası kullanan Rumlar AB üyesi yapılmıştır.


Şimdi biz sorunu çözmeye çalışırken, Rum’un uzlaşmazlığını hala dünya görmüyor, ama anlaşma metinlerini kabul eden Kıbrıs Türk tarafı da ambargo altında yaşamaya mahkum ediliyor. Ayrıca Kıbrıs sorunu çözülmediği için gerekçelerden biri olarak AB müracaatında Türkiye’nin önüne, çıkarılıyor. Bu da AB’nin adaletsizliğini ortaya koyuyor. Sayın Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarında bu mesaj da öne çıkmaktadır.”

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık