Ana Sayfa Dünya Dolara karşı yastık altından altın piyasaya sürüldü

Dolara karşı yastık altından altın piyasaya sürüldü

Eylül ayı sonundan bu yana sahnelenen kur merkezli kriz operasyonları yine tutmadı. Dolar spekülatif işlemlerle 3.8 TL'ye çıkarılırken, yerli yatırımcı 8.9 milyar dolarlık döviz satışı yaptı.

Giriş Tarihi: 1 Kasım 2017 Çarşamba 14:46
Dolara karşı yastık altından altın piyasaya sürüldü
Kur kumpasını vatandaş bozdu Vatandaş, Türkiye ekonomisini baltalamaya yönelik olarak kur merkezli kriz operasyonuna geçit vermedi. Yerli yatırımcı 8.9 milyar dolarlık döviz satışı gerçekleştirirken, 2.5 ton altın yastık altından çıkarılarak ekonomiye kazandırıldı

 

Eylül ayı sonundan bu yana sahnelenen kur merkezli kriz operasyonları yine tutmadı. Dolar spekülatif işlemlerle 3.8 TL'ye çıkarılırken, yerli yatırımcı 8.9 milyar dolarlık döviz satışı yaptı. Yabancı yatırımcılar da TL varlıkları almayı sürdürdü. Öte yandan ekim ayında 2.5 ton altın yastık altından çıkarken, kadınlar altın bozdurmada başı çekerek ekonomiye destek oldu.
Bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5.1 ile dünyanın en hızlı büyüyen 5'inci ülkesi olan, 3'üncü çeyrekte ise büyüme performansında ilk sırada yer alması beklenen Türkiye, son bir ayda dört cepheden başlatılan kuşatma operasyonuna rağmen yatırımcıların ilgi odağı olmayı sürdürüyor.
Türkiye'ye yönelik olarak 25 Eylül'de Kuzey Irak referandumu ile başlayıp, ABD'nin vize yasağı, Türk bankalarına milyarlarca dolar ceza kesileceği spekülasyonları ve Almanların Türkiye'ye para akışını durdurduğuna yönelik asılsız iddialarla başlayan saldırıları bahane ederek 3.80 TL'nin üstüne yükseltilen dolar operasyonu, yine sonuç vermedi. 22 Eylül'den bu yana yerli yatırımcılar 8 milyar 951 milyon dolarlık döviz satışı gerçekleştirirken, yabancılar Türk hisse senedi ile tahvilbono piyasasında yaklaşık 500 milyon dolarlık alım yaptı. Yerli yatırımcıların 23 ve 24 Ekim'de iki günlük döviz satışı ise 1 milyar 938 milyon dolar oldu. TL'ye yapılan saldırılara da 20 milyar dolarlık döviz satışı ile karşılık veren yerli yatırımcılar, son iki haftada 3.80 TL'nin üstüne çıkartılarak yaratılmaya çalışılan kriz algısını da boşa çıkarmış oldu.

BORSA İSTANBUL 3. SIRADA

Türkiye'nin büyüme performansına kayıtsız kalmayan yabancı yatırımcılar da, kur spekülasyonlarına rağmen TL cinsi varlıklara ilgi göstermeye devam ediyor. 15 Eylül-20 Ekim tarihleri arasındaki dönemde yabancılar Türk hisse senedi ile tahvil- bono piyasasında 400 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdi.
Borsa İstanbul, yüzde 38 ile bu yıl dünyanın en fazla yükselen piyasası oldu. Yabancıların 2017'de Türkiye'ye net para girişleri 15 milyar dolar oldu. Bunun 10.2 milyar doları hisse senedi ile tahvil-bono piyasasında gerçekleşirken, 4.8 milyar doları doğrudan yatırım oldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“ABD BENİ ÖLDÜRÜP HÜKÜMETİMİ DÜŞÜRMEK İSTİYOR”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık