Ana Sayfa Gündem DOMUZ ETİ SKANDALI!

DOMUZ ETİ SKANDALI!

Ülkemiz turizminde geçtiğimiz haftalarda yaşanan bir olay, gıda ve hijyen denetiminde ne kadar denetimsiz ve yetersiz olduğumuzun altını bir kez daha çizmek suretiyle bazı gerçeklerinde su yüzüne çıkmasını sağladı.

Giriş Tarihi: 26 Ekim 2018 Cuma 08:44
DOMUZ ETİ SKANDALI!

Ülkemiz turizminde geçtiğimiz haftalarda yaşanan bir olay, gıda ve hijyen denetiminde ne kadar denetimsiz ve yetersiz olduğumuzun altını bir kez daha çizmek suretiyle bazı gerçeklerinde su yüzüne çıkmasını sağladı.
KKTC’de domuz eti ithalinin izne bağlı olması, ülkemizde sadece bir domuz çiftliğinin oldukça sınırlı ve zaman zaman da üretim gerçekleştirememesi, fakat bazı lüks restoranların eksiksiz domuz eti servisi yapması kafalarda soru işareti bıraktı.
Restoranların sıkıntı çekmeden yabancı müşterilere domuz eti servisleri yapması, bu domuz etlerinin nereden, nasıl ve hangi şartlarda ülkeye sokulduğunun mercek altına alınmasına neden olacak cinsten bir kuşku yarattı.
Gazetemiz elemanlarının yaptığı araştırmada, ülkede sadece bir tek bulunan küçük çaptaki domuz çiftliğinin, damızlık sorunu nedeniyle şu sıralar domuz eti üretimi gerçekleştiremediği, bu nedenle restoranların elde ettiği domuz etlerini nereden aldığı sorusu merak uyandırdı.


ACABA GÜNEY'DEN YASADIŞI GETİRİLİYOR MU?
Hemen aklımıza ilk gelen soru, bu domuz etlerinin Güney Kıbrıs’tan, hijyenik koşullar dışında yasadışı getirilmesi oldu. Zira güneyde çok sayıda domuz çiftliği mevcut ve fiyatları da oldukça ucuz. Geçtiğimiz yıl, Gazimağusa’da normal etlerin içine karıştırılan etler içinde domuz eti çıkmıştı.


MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE SALYANGOZ SATILIR MI?
Çok kullanılan bir söz vardır, “Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz” diye. Ancak turizm ülkesi olarak, çok sayıda ve değişik ülkelerden turistlerin ülkemize geldiği göz önüne alındığında, gerekli koşullar yerine getirilmek suretiyle bu domuz etinin işlenerek restoranlarda satışının gerçekleştirildiğini olağan karşılamakla birlikte hassas davranılması gerektiği de bilinen bir gerçek.


NE YAPILMALI !
Yabancı turistlerin yanında çok sayıda, Müslüman turistin de ülkemize geldiği, özellikle şu sıralar bu sayının da artmakta olduğu bilinmekte. İşte bu konuda yapılması gereken bu domuz etinin restoranlarda satışının belli kurallara bağlanarak gerçekleştirilmesi olmalıdır.


AYRI MEKANLARDA İŞLENMELİ
Özellikle, domuz etinin yenmesinin haram olduğu Müslüman inancında ve Müslüman bir ülkede eğer ki domuz eti satın alıp bunu işleyerek müşterilere servis eden restoranlar varsa, bu konuda tedbir almalılar. Bu etlerin saklanıldığı soğuk hava dolaplarından tutun, işlendiği tezgah ve mutfaklara kadar tamamen ayrı bir ortam olması gerekmektedir. Zira Müslüman inancına göre, aynı soğuk hava depoları, aynı tezgah ve bıçaklar ve aynı ellerde işlenen domuz etlerinin yenmesi günaha girilmesi demektir ve buna da kar amacı ile bu hassas konuya dikkat etmeyen restoranlar sebep olmaktadır.
İşte tam bu noktada geçtiğimiz haftalarda ülkemize gelen bir gurup Müslüman bir ülkeden gelen turistlerin yaşadığı durum, bu konuya el atılmasının artık gerekli olduğunu ortaya çıkardı.


DOMUZ ETLERİ DE AYNI MUTFAKTA HAZIRLANIYOR
Girne Karaoğlanoğlu bölgesinde Chinese House Restoran’a giden bir grup Müslüman, inanca göre yemek yemek isteyen turist yemek siparişleri sırasında restoranın menüsünde gördükleri “domuz eti ve çeşitleri” bölümünün ardından çağırdıkları garsondan bilgi almak istediler.
Sordukları soru şuydu; “Bu domuz etleri aynı mutfakta mı hazırlanıyor?” alınan “EVET EFENDİM” cevabının ardından topluca kalkarak restoranı terk eden turistler yine tavsiye üzerine aynı bölgeye yakın Zeytinlikte Archway Restoran’a yöneldiler. Ancak burada yaşanan durum da diğerinden pek farklı değildi. Orada da kalamayıp ayrılan turistler kaldıkları otele dönerek, Girne içinde farklı bir yerde yemek yeme macerasını sonlandırmak durumunda kaldılar.
Gazetemizin muhabirlerini bu restoranlarda yaptığı araştırmada bizzat giderek, çalışanlara sordukları zaman alınan yanıtlar pek farklı olmadı, domuz etlerinin aynı mutfaklarda hazırlandığı gerçeği bir kez daha kanıtlanmış oldu.


SORUYORUZ…

Şimdi soruyoruz, turizm ülkesinde farklı inançlara da hizmet etmek gerçeği göz önüne alınarak hazırlanacak yemek servislerinin bu inançların hassasiyetlerinin de dikkate alınması gerekmez mi?

Müslüman inancına göre yenmesi haram olan “domuz etinin” ayrı mutfak, ayrı bıçak ve ayrı soğuk hava depolarında muhafaza edilmesi gerekmiyor mu?
Gözden kaçan en önemli unsur olan hijyen ve gıda güvenliğinin, devletin denetim eksikliği nedeniyle, nereden nasıl ve hangi şartlarda sağlandığı bilinmeyen bu domuz etlerinin insan sağlığına olan zararlarının gözardı edildiği gerçeği.
Ülkemizde sadece bir tane, oldukça yetersiz olduğu ve de üretimi tam olarak gerçekleştiremediği bilinen bir domuz çiftliğine rağmen, domuz etinin belirli şartlarda izne tabi olduğu ve şu sıralar bakanlık tarafından verilmiş bir izin olmadığı bilinmesine rağmen bu domuz etlerini servis eden restoranlar bu etleri nereden temin ediyor? Gerek Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, gerek Ticaret Dairesi neden görevlerini yerine getirmiyor?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık