Ana Sayfa Ekonomi "Döviz kuru sabitlenebilir"

"Döviz kuru sabitlenebilir"

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, bütçenin önemine işaret ederek, ekonominin genel yapısı ve nasıl çıkış yolu bulunabileceğine dair önerilerini ortaya koydu.

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2016 Perşembe 16:58

Türkiye Cumhuriyeti'nin hazırladığı kitapçığa işaret eden Uluçay, bununla ilgili bir çalışma yapılabileceğine işaret etti.

Kitabın ilk sayfasında makroekonomik değerlerin ortaya konduğuna dikkat çeken Uluçay, ilk sayfada bulunan tablonun 2010 yılı verilerini işaret etmesini eleştirdi.

2015 büyüme oranı konusunda da kendi verileriyle, kitapçıktaki verilerin çeliştiğini ifade eden Uluçay, belediyelerden toplanan verilerin bazılarında da örtüşmeyen noktalar olduğunu kaydetti.

Dövizlerdeki sert hareketlerden etkilenecek kesimin, dövizdeki oynamalardan daha  az etkilenmesi için bazı adımlar atılabileceğine işaret eden Uluçay, dövizin sabitlenebileceğini, 2017'ye yönelik bazı adımların şimdiden atılabileceğini belirtti.

Gençler arasında istihdam yaratmaya yönelik çalışmaların yetersiz olduğuna işaret eden Uluçay, proje geliştirmeyle ilgili bir faaliyet yapılmadığı görüşünü dile getirdi.

TC'den alınan yardımlar konusuna değinen Uluçay, TC yardımlarının dağılımına bakıldığında yatırımlara yönelen kaynakta bir artış görüldüğünü, bunun geliştirilmesi gerektiğini anlattı.

Proje geliştirme konusunda atılması gereken adımlara da örnekler veren Uluçay, ülkede mesai ödeneklerindeki fazlalığa işaret etti. Uluçay, vardiya sistemine ne zaman geçileceğin de sordu.

Uluçay,  Gazimağusa limanı için, Kalkınma Bankası aracılığıyla bir kalkınma hamlesi yapılabileceğine dikkat çekti.

Kıbrıs konusuna da değinen Uluçay, çözümün iki tarafın uzlaşmasıyla sağlanmasının önemine işaret etti.

Uluçay, 2017 bütçesinin hayırlı olmasını temenni etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık