Ana Sayfa Dünya Downer Ankara’ya gidecek

Downer Ankara’ya gidecek

Downer, fiyaskoya dönüşen resepsiyonun da dahil olduğu Kıbrıs’taki temaslarını tamamladı.

Giriş Tarihi: 22 Kasım 2012 Perşembe 07:38
Downer Ankara’ya gidecek

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, yeni bir belge hazırlığında.


Downer’in, bugüne kadar yürütülen müzakerelerdeki anlaşmalar, görüş birlikleri ve görüş ayrılıklarıyla ilgili olarak, BM’nin hazırlaması beklenen belge konusunda bugüne kadar söylenenlerin “değerini düşürdüğü” yorumu yapıldı.


Politis gazetesi “Zararsız Belge... BM’nin Aklında Seçimler ve Yeni Başkan Var” başlıklı haberinde, Downer’in salı günü Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, bahse konu belgenin, yeni müzakere çabasının başlangıcını somutlaştırarak, bir sonraki Rum Yönetimi başkanına takdim edilmesi için, kendi grubu tarafından kaleme alınacağını söylediğini yazdı.


Bununla birlikte, belgenin içeriğinin Hristofyas’ın onayından zorunlu olarak geçmesi gerekmeyeceği gibi, yeni Rum Yönetimi Başkanı için de bağlayıcı olmayacağını kaydeden gazete, diplomatik kaynaklara dayanarak, Downer’in verdiği güvencelere rağmen, bu belgenin, hangi görüşlerin geçerli olduğuna ve al-ver’in sınırlarının ne olduğuna işaret ederek, Kıbrıs sorunundaki durumu somut bir şekilde ortaya koyacağını ifade etti.


Downer’in, bu girişimin (belge) değerini düşürmesinin mantıklı olduğunu anlatan gazete, BM’nin bir yandan belgenin seçim öncesi propagandasına alet edilmesi olasılığından kaçınmayı istediğini, diğer yandan da Hristofyas’ın, bu tarz bir belgeyi; başlangıç noktası olarak bir sonraki başkana takdim edilmesinden önce onaylamayı istediğini belirtti.


BM’nin; başkan adayları tarafından seçim öncesi propagandası maksadıyla istemsiz olarak kullanılmasına izin vermeyeceklerini ve Rumların liderlerine kendilerinin karar vereceklerini dile getiren Downer, BM’nin seçimlerden sonra, yeni başkanının dikkatini bugüne kadar Hristofyas tarafından uzlaşılanlara çekeceğini; yeni başkanın da ne yapmak istediği ve nasıl ilerleneceği konusunda, kendi kararlarını alabileceğini sözlerine ekledi.

 

“Downer’in resepsiyonu fiyasko”

 

Gazete, yukarıdaki ara başlıkla verdiği haberinde ise, Downer’in Salı akşamı düzenlediği resepsiyonun, Kıbrıs sorunundaki durumu ortaya koyduğu yorumunda bulundu.


Resepsiyonu, gerek Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, gerek Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın “toprakladıkları” yorumunda bulunan gazete, Eroğlu ile Hristofyas’ın resepsiyona katılmama sebeplerinin farklı olduğunu yazdı.


Gazete, Hristofyas’ın başlangıçta yoğun iş temposuna atıfta bulunduğunu, elde edinilen bilgilerin ise Rum kesiminin bunun Kıbrıs’taki tüm diplomatik misyonlara yönelik bir resepsiyon olduğundan haberdar olmadığını; bunun sadece iki müzakere grubuyla alakalı olduğunu düşündüğünü kaydetti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun ise sonradan fikrini değiştirdiğini, çünkü Salı günü öğlene kadar resepsiyona gideceğini haber verdiğini belirten gazete, buna sebep olan şeyin, Kıbrıs Türk tarafının resepsiyonun yabancı ülkelerin büyükelçileriyle de alakalı olduğunu ve BM’nin; TC Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’yı resepsiyona davet etmemiş olmasını öğrenmesi olduğunu anlattı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun özel temsilcisi ve sözcüsü Osman Ertuğ’un ise, Downer’i Eroğlu’nun resepsiyona katılmayacağı ve Kıbrıs Türk tarafının Büyükelçi Akça’nın resepsiyona davet edilmemesiyle ilgili şikâyetleri konusunda bilgilendirdiğini yazan gazete, bu durumun, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkilileri görmek için hafta sonunda Ankara’ya gidecek olan Downer’e, hiç de yardımcı olmadığı yorumunu yaptı.


BM’nin hatalarının bununla da kalmadığını kaydeden gazete, resepsiyona, AB’nin Kıbrıs’taki Temsilciliğinin başında bulunan kişi ile temsilcilerinin de aralarında bulunduğu başka elçilerin de davet edilmediğini ekledi.

 

Önde giden adayın farkında!

 

Fileleftheros gazetesi ise “Seçim Sonrası Manzara İçin Senaryolar” başlıklı haberinde, BM’nin, Kıbrıs müzakere sürecinin başkanlık seçimlerinden sonra canlanması amacıyla; bazı koşulları garantiye almaya çalıştığı yorumunda bulundu.


Downer’in bu yüzden muhataplarına, bölgede çıktığı geziye garantör güçleri de dâhil ettiğini söylediğini aktaran gazete, momentumun korunmasının, seçim sonrası döneme havale edildiğinin açık olduğunu belirtti.


Downer’in geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas ile ayrı ayrı görüştüğünü anımsatan gazete, Downer’in, BM’nin Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimleriyle ilgili anketleri değerlendirmekte ve gözden geçirmekte olduğunu; aynı zamanda üç adaydan birinin (Anastasiadis, Malas, Lillikas) önde olduğunun farkında olduğunu söylediğini iletti.

 

Güvenlik Konseyi kararları önemli

 

Haravgi gazetesi ise “BM Güvenlik Konseyi Kararları Kılavuz” başlıklı haberinde, Downer’in Hristofyas’la görüşmesinden sonra yaptığı açıklamaya yer verdi.


Açıklamasında, BM’nin, çalışmalarının temelini oluşturan BM Güvenlik Konseyi kararlarıyla yönlendirilmekte olduğunu ifade eden Downer, bu şekilde, seçimler tamamlandığında neler olabileceğini göreceklerini söyledi.


BM’nin hiçbir şekilde başkanlık seçimlerine karışmasının söz konusu olmadığını yineleyen Downer, bunun Rum halkının konuşacağı ve karar vereceği bir seçim olduğunu belirtti.


Alithia ise “Mart Ayına Bakıyorlar” başlıklı haberinde, Downer’in müzakerelerin başkanlık seçimlerinde sonra yeniden başlaması için zemin hazırlamakta olduğu yorumunda bulundu.


Downer’in, müzakerelerin başkanlık seçimlerinin ardından yeniden başlaması olanaklarını araştırmak için adayı ziyaret etmekte olduğunu kaydeden gazete, Downer’in, yeni başkanın istemesi halinde, müzakerelerde varılan görüş birlikleriyle ilgili belgenin, kendisine teslim edileceğini söylediğini belirtti.


Downer, bahse konu metni kaleme alınmasıyla ilgili meselenin Kıbrıs’ta korkunç boyutlar aldığını, ancak bunun sadece Lefkoşa’daki çalışma arkadaşlarının kaleme almakta olduğu bir çalışma belgesinden ibaret olduğunu da anlattı.


Simerini ise “Downer Yine Yol Gösteriyor” başlıklı haberinde, Downer’in adaya, taraflarla teknik komitelerin çalışmalarıyla ilgili konuşmaya ve tarafları yaklaşık 3 hafta önce New York’ta yapılan görüşmelerin ortamıyla ilgili bilgilendirmeye geldiğini söylediğini yazdı.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"ABD'DE 'MODERN KÖLE' TARTIŞMASI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık