Ana Sayfa Siyaset Downer saraydan memnun ayrıldı

Downer saraydan memnun ayrıldı

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Güney Kıbrıs’ta şubat ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde ve sonrasında neler olacağını bekleyip görmek gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2012 Çarşamba 17:39
Downer saraydan memnun ayrıldı

Downer, “seçim sürecine ilişkin neler olacağını öngörmenin kendi işleri olmadığını” belirtti. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, dün Downer’le yaptığı görüşme saat 16.15 sıralarında tamamlandı. Downer, görüşmeden ayrılırken gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Eroğlu’yla görüşmelerinin çok dostça bir ortamda geçtiğini söyledi. Teknik komitelerin halen devam eden çalışmaları üzerinde tartışma fırsatı bulduklarını ve bunlarda karışık sonuçlar elde edildiğini belirten Downer, “Yani bazıları çok iyi devam ediyor, bazıları da o kadar iyi değil. Umuyorum perşembe günü temsilcilerle yapacağımız görüşmede iyi gitmeyen konuları ele alabileceğiz” dedi.EROĞLU İLE SÜRECİ KONUŞTUK


Downer, Cumhurbaşkanı Eroğlu ile süreç hakkında geniş konuşma imkanı bulduğunu, 3 hafta önce New York’ta yaptığı yoğun temaslar ve fikir alışverişine dair bilgi de verdiğini belirterek, “Ayrıca önümüzdeki bazı konuları da ele aldık” dedi.


Güney Kıbrıs’ta 17 Şubat’ta başkanlık seçimleri ve muhtemelen 24 Şubat’ta ise seçimlerin ikinci turunun yapılacağını anımsatan Downer, seçimde ve sonrasında neler olacağını bekleyip görmek durumunda bulunduklarını kaydetti. Downer “seçim sürecine ilişkin neler olacağını öngörmelerinin kendi işleri olmadığını” vurguladı.


Downer, insanları oy kullanmaya ve “düşüncelerini toparlamaya” bırakmak durumunda olduklarını kaydederek, “Bunların süreci nasıl ileriye götüreceğimiz konusunda tabii ki etkileri olacaktır” dedi.DOWNER’İN ARA BÖLGEDEKİ RESEPSİYONUBM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, “liderleri buluşturmak amacıyla” ara bölgede Chateau Status Restoran’da verdiği resepsiyona, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum lider Dimitris Hristofyas katılmadı.


Resepsiyon saat 19.00’da başlarken, etkinliğe Cumhurbaşkanı’nın özel temsilcisi ve sözcüsü Osman Ertuğ ile Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu katıldı.


Bu arada, Ertuğ'un, resepsiyonun düzenlenme şekli ve adadaki tüm büyükelçiler davet edilmesine karşın Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi'nin davet edilmemesine Kıbrıs Türk tarafının tepkisini ileterek resepsiyondan hemen ayrıldığı kaydedildi.
ERTUĞ’UN AKÇA TEPKİSİ


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Özel Temsilci Osman Ertuğ, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in ara bölgedeki resepsiyonuna Türkiye Büyükelçisi’nin davet edilmemesine tepkisini iletip resepsiyondan erken ayrıldı.


Downer’in Ledra Palace’taki Chateau Status Restoran’da bu akşam düzenlediği resepsiyona beklenenin aksine liderler katılmadı.


BM yetkilileri Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum lider Dimitris Hristofyas’ın etkinliğe davetli olduğunu ancak neden katılmadıklarını bilmediklerini söylemekle yetinirken, gazetecilerin sorularına karşılık detaylı bilgi vermekten kaçındı.


Resepsiyona birçok ülkenin ve AB’nin Lefkoşa Büyükelçileri katılırken, Kıbrıs Türk tarafından Cumhurbaşkanı’nın özel temsilcisi ve sözcüsü Osman Ertuğ ile müzakere heyetinden Güneş Onar’ın geldiği görüldü.


Ancak Ertuğ ve Onar, resepsiyonun düzenlenme şekli ve adadaki tüm büyükelçiler davet edilmesine karşın Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi'nin davet edilmemesine Kıbrıs Türk tarafının tepkisini ileterek resepsiyondan hemen ayrıldı.


Aralarında Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez’in ve eski Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Kudret Özersay’ın da bulunduğu bazı Kıbrıslı Türk davetliler de resepsiyona katıldı.


Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu da resepsiyona katılırken, Rum basınının resepsiyona ilgi göstermemesi dikkati çekti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“DPÖ VERİLERİNE GÖRE ET AÇIĞI YOK”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık