Ana Sayfa Yurt DP, hükümet 100 milyon Euro’yu almadan Ercan’ı devretmek üzere dedi

DP, hükümet 100 milyon Euro’yu almadan Ercan’ı devretmek üzere dedi

Demokrat Parti (DP), “ciddiyetsiz bir şartnameyle Ercan Havalimanı ihalesini tamamlayan” Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti’nin öngörülen 100 milyon Euro yatırılmadan Havalimanı’nı devretme çalışmasına başladığını ileri sürerek, Hükümet’i giderayak ülkenin geleceğini ipotek altına almakla suçladı.

Giriş Tarihi: 9 Aralık 2012 Pazar 13:16
DP, hükümet 100 milyon Euro’yu almadan Ercan’ı devretmek üzere dedi

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, dün yaptığı yazılı açıklamada, “ciddiyetten uzak şartnamede yer alan 100 milyon Euro yatırılmadığı halde Hükümet’in önceki gün itibarıyla Havalimanı’nı devretmek amacıyla envanter sayımı yaptığına” işaret etti.


Denktaş, “İmzalanan protokole büyük bir ciddiyetsizlikle bu meblağın ‘son verilme tarihi’ni yazmayan bu hükümet, bir hukukçudan görüş alarak yükümlülük yerine getirilmemesine rağmen Ercan’ı devretmeye çalışmaktadır” ifadesine yer verdiği yazılı açıklamada, “Bu yöntemle ilgili şirkete devredilecek olan havaalanı, yine bu şirket tarafından hava parası ile bir başkasına devredilecektir” dedi.


Serdar Denktaş, “Bu husus açıkça bilinmesine rağmen, ihaleyi iptal ederek devlet ciddiyetini koruması gerekenlerin, müthiş bir duyarsızlık” içinde olduğunu ifade ederek, Hükümet’in devir hazırlığı ve bu bağlamda döndürdüğünü ileri sürdüğü dolaplardan halkın haberdar olması gerektiğini ifade etti.


Denktaş, halkın yaşananları bilmesi ve yeni dönemde ortaya çıkacak aksaklıkların müsebbibinin kimler olduğunu şimdiden görmesi gerekliliği üzerinde durarak şöyle dedi:


“İlgili şirketin talep edilen 100 milyon Euro’yu verme gücüne sahip olmadığı bilgisi, gelişen bu olayla birlikte tescillenmiştir. İhaleye katılarak önerdikleri yüzde 48’lik kar payını ise vermek niyetinde olmayacaklarını daha başlangıçtan söyleyerek uyarmıştık. İşletme hakkını hava parası ile devredecek olan bu şirketin bu yöntemle şimdiden 100 milyon ciro elde edeceği bir gerçektir. Bu işlemin gerçekleşmesi halinde, hükümet bu cirodan kendisine taahhüt edilen yüzde 48 paya tekâmül eden 48 milyon Euro’yu da ek olarak tahsil etmek durumundadır. Ancak böyle bir talebin Hükümet tarafından yapılmadığı da bilinmektedir.”


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, uygulamayı bu nedenle “giderayak vurgunu” olarak kabul ettiklerine işaret ederek, “Yapılan yetersiz anlaşma dayanak gösterilerek hukuki zemin bulabilecek olan bu girişimin asla kabul edilmeyeceğini; Bu girişim sonucu ortaya çıkacak neticenin ilerleme safhası ne olursa olsun yeni dönemde ortadan kaldırılacağını; Bu büyük vurgunun altına imza atacak tüm faillerin sorumlu tutulacağını bir kez daha duyurur; Demokrat Parti olarak konunun sonuna kadar takipçisi olmaktan asla vazgeçmeyeceğimizi; Bir an önce ülkemizin en önemli çıkış kapısı olan Ercan Havaalanı’nın gözümüzün önünde elden çıkartılma işlemlerinin durdurulması gerektiğini halkımıza duyururuz” ifadelerini kullandı.


Denktaş, bazı basın yayın organlarında çıkan “Ercan tekledi, Ercan’ın tuvaletleri yetersiz” gibi haberlere dayanarak, halkın “Özelleşsin de bu çirkinlikten kurtulalım” yaklaşımına girmesine neden olan çalışmalar olduğunu iddia ederek, tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için Ercan’ın özelleştirilmesine gerek olmadığını bir kez daha hatırlatmak istediğini belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık