Ana Sayfa Dünya çocukları Meclis'te

Dünya çocukları Meclis'te

TBMM Başkanı Çiçek, Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği kapsamında Türkiye'ye davet edilen çocukları kabul etti.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2013 Çarşamba 13:24
Dünya çocukları Meclis'te

Meclis'te, TBMM'nin 93. açılış yıl dönümü nedeniyle, "Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği Kapsamında Dünya Çocuklarını Kabul Töreni" düzenlendi.

Törende konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, çocukların Türkiye'de güzel günler geçirmesini, güzel anılarla da ülkelerine dönmelerini istedi. 

23 Nisan'ın Türkiye'nin devlet ve toplum hayatında çok önemli bir yeri olduğunu belirten Çiçek, "Egemenliğin millete devredildiği, cumhuriyet ve demokrasiye giden yolun başlangıç noktasıdır. Aynı zamanda milli mücadelenin yürütülebilmesi bakımından TBMM'nin açıldığı bir gündür" dedi.

Çiçek, 23 Nisan'ın milli bayramlar içinde önemli ve anlamlı bir bayram olduğunu kaydetti. Bu bayramın bir başka önemi daha olduğuna işaret eden Çiçek, "Cumhuriyetimizin kurucusu ve milli mücadelemizin kahramanı aziz Atatürk, böylesine önemli ve anlamlı bir günü, tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan etmiştir. Tüm dünyada, çocuk bayramı olan bir millet olmanın da gururunu duyuyoruz. Bu bayramı bize armağan edenlere şükranlarımızı sunuyorum" diye konuştu.

TRT'nin çok önemli ve başarılı bir organizasyonu 35 yıldır yürüttüğünü ve bunun artık bir gelenek haline geldiğini ifade eden Çiçek, dünya çocuklarının bu bayram vesilesiyle Türkiye'ye geldiğini ve birlikte bu bayramı kutladıklarını söyledi. Çiçek, "Çocuklar bizim için önemli, tüm dünya için önemli ama maalesef sizlere iyi bir dünya bırakamadık. Sizler burada bu bayramı kutlarken, dünyanın bir çok bölgesinde, ülkesinde çocuklar ya açlıktan ya hastalıktan ya da maalesef savaşlardan dolayı hayatlarını kaybediyorlar. Biz size huzur ve barış içerisinde bir dünyayı bırakamadık, ümit ederim ki bizim başaramadıklarımızı sizler gelecekte başarırsınız" dedi.

TBMM Başkanı Çiçek, bu organizasyonu başarıyla gerçekleştiren TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin başta olmak üzere emeği geçen tüm çalışanlarına teşekkür etti.

Daha sonra Azerbaycan, Bahamalar, Endonezya, Finlandiya, Fransa, Hindistan, Irak, Kazakistan, Kongo Cumhuriyeti, Mısır, Nijerya, Rusya ve Suriye'den gelen çocuklar, Cemil Çiçek'e ülkelerine özgü çeşitli hediyeler verdi. Çiçek de çocuklara içinde Meclis'i tanıtan kitabın yer aldığı çanta hediye etti.

Cemil Çiçek, Kazakistan'dan gelen Abıltayeva Aruzhan'ın hediye ettiği ülkesine özgü kaftanı giydi, şapkayı da "Kapalı yer olduğu için şapka giymiyoruz" diyerek giymedi. Çiçek, foto muhabirlerine bakarak, "Yarınki fotoğrafınız bu" diye espri yaptı. 

Suriye'li kız gözyaşlarına hakim olamadı

Gazeteciler, Suriye'li 14 yaşındaki Mustafa Musullu ile 14 yaşındaki Esma Sellum'a ayrı bir ilgi gösterdi. 

Musullu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkelerinde devam eden bir savaş olduğunu ve bu savaşta her gün binlerce çocuğun hayatını kaybettiğini söyledi.

Bu savaşın durmasını istediklerini ifade eden Musullu, "Biz burada bu mutluluğu yaşıyoruz, istiyoruz ki bu mutluluk tüm dünya çocuklarına, özellikle Suriye'deki çocuklara gelsin. Orada çocuklar günlerce aç ve susuz kalıyorlar, şiddete maruz kalıyorlar. Diliyoruz ki Allah'tan onlar da gelip bizim gibi bu mutluluğu bayramı yaşasınlar" dedi.

Sellum da konuşmasında gözyaşlarına hakim olamadı. Gözyaşları içinde konuşan Sellum, çok büyük bir üzüntü içinde olduğunu söyledi. Burada mülteci olduğu için çok üzüldüğünü ifade eden Sellum, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'ın hemen gitmesini istediğini kaydetti. Sellum, "Biz sadece hürriyet için kaldık, bizi hep öldürdü. Suriye'de babam esir, kardeşlerim, dayılarım orada, onlar için çok üzülüyorum. Bu savaşın bir an önce durmasını istiyorum, vatanıma ve babama kavuşmak istiyorum" diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık