Ana Sayfa Mizah Dünya kabul etti, muhalefet ise...

Dünya kabul etti, muhalefet ise...

AK Parti Ankara Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Türkiye’nin sağlık konusunda attığı dev adımların tüm dünya tarafından kabul edildiğini ama muhalefet tarafından bir türlü kabul edilmediğini söyledi.

Giriş Tarihi: 11 Mart 2014 Salı 09:37
Dünya kabul etti, muhalefet ise...

Yusuf Çetin'in haberi

Ak Parti Ankara Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı görevini yürüten Cevdet Erdöl ManşetTV'nin sorularını cevaplandırdı.

Yerel seçimler için saha çalışmasında olan Cevdet Erdöl yoğun programında aman ayırdığı ManşetTv muhabirine, Türkiye’nin sağlık konusunda attığı dev adımların tüm dünya tarafından kabul edildiğini ama muhalefet tarafından bir türlü kabul edilmediğini söyledi.

HEKİM EKSİKLİĞİ

Hekim eksikliğinin 15 sene öncesine dayandığını söyleyen Cevdet Erdöl, Ak Parti hükümetinin bu eksikliği zamanında fark ederek Tıp Fakültelerini ve öğrenci sayısını artırmak için çalışmalara başladığını söyledi.

YURT DIŞI HEKİM ÇALIŞMASI

Yurt dışından hekim getirmek için hazırlanan tasarı için ise ‘Muhalefet her hayırlı işte olduğu gibi bu konuya da itiraz etti’ ifadelerini kullanan Erdöl, hekim ve uzman hekim sayısını artırmak için çalışmalarının hükümet olarak devam ettiğini kaydetti.

TÜRKİYE NE ABD NE DE ARAP ÜLKESİ

Sağlık hizmetlerinin tek başlık altında düşünülmesinin yanlış olduğuna da vurgu yapan Milletvekili Erdöl, sosyal güvenlik ve sağlık konularının bir kuşun iki kanadı olarak düşünülmesi gerektiğini belirtti.
Cevdet Erdöl, “Sağlık çok iyi durumda olur ama sosyal güvenlik yetersiz kalır ve vatandaş sağlıktan yararlanamazsa, ABD’de olduğu gibi modern bir hastanenin gölgesinin dibinde sigortası olmadığı için insanlar ölür. Ya da sosyal güvenlik çok iyi olur ama sağlık sistemi iyi ilerlemediği için petrol zengini Arap ülkelerinde olduğu gibi dışarıdan sağlık hizmeti almak zorunda kalırsınız” dedi.

SAĞLIK TURİZMİ

Hem sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde verildiği hem de sosyal güvenlik sisteminin iyi seviyelerde olduğu nadir ülkelerden birinin Türkiye olduğuna özel vurgu yapan Cevdet Erdöl, 10 yıl öncesinde Türkiye’den binlerce hastanın tedavi için yurt dışına gittiğini hatırlattı ve şu anda yüz binlerce hastanın tedavi için Türkiye’yi tercih ettiğini açıkladı.

Bu rakamların Türkiye’nin sağlık konusunda attığı dev adımların bir göstergesi olarak dile getiren Cevdet Erdöl, tüm dünyanın kabul ettiği gelişmeleri muhalefetin bir türlü kabul etmediğini de dile getirdi.

NAKİLDE TÜRKİYE CAZİBE MERKEZİ

Türkiye’de çok sayıda naklin yapılması için cazibe merkezi olduğunu da ifade eden Erdöl, yapılan nakillerin çok gelişmiş ülkelerde bile yapılamadığının altını çizdi.

SOSYAL GÜVENLİKTE TÜRKİYE LİDER

Sosyal Güvenlik konusunda ise gelişmiş ülkelerin sorun yaşadığını ve Türkiye’nin 10 yıl gibi kısa bir zamanda elde ettiği başarıları takip ettiklerini anlatan Erdöl, "ABD’nin sosyal güvenlik şemsiyesinin kapsayıcılığı yüzde 30 iken Türkiye’de bu oran yüzde 100" dedi.

SİGARA 10 TL, KAtILIM PAYI 3!

Hastanelerde muayene için 3 liralık katılım payı alınmasını eleştirenlere ise Cevdet Erdöl, "İnsanlar kendi sağlığını kendisi düşünmeli. 10 lira verip kendi sağlığını zehirlememeleri gerekli" cevabı ile sağlık harcamalarını israf gören ancak sigara içmeye de devam edenlere özel mesaj verdi.

DİŞ SAĞLIĞI

Türkiye’de verilen diş sağlığı hizmetleri konusunda ise Erdöl şnları söyledi:
"Türkiye kadar dünyada hiçbir ülke kapsamlı tedavi hizmeti sunmuyor, sunamıyor. Amerika ve Avrupa ülkelerinde diş sağlığı hizmeti verilmemektedir. Bu da, Türkiye'nin ne denli kapsamlı tedavi hizmeti verdiğini ortaya kokuyor."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık