Ana Sayfa Yurt Dünya rekoru

Dünya rekoru

Ülkemizde yılda ortalama 3 bin bebek dünyaya geliyor ve en az 45’i doğuştan kalp hastası oluyor.

Giriş Tarihi: 23 Nisan 2013 Salı 11:50
Dünya rekoru

Ergül ERNUR

 

KKTC’de canlı doğan bin bebekten 15’inde kalp rahatsızlığı görüldüğü ve bu oranın dünya standartlarından iki kat fazla olduğu öğrenildi. Dünyada, canlı doğan bin bebeğin sekizinde kalp rahatsızlığı görülürken KKTC’deki rakamın bir hayli yüksek olması herkesi tedirgin etti.


KIBRIS’ın elde ettiği bilgilere göre; ülkemizde yılda ortalama 3 bin bebek dünyaya geliyor. Bu bebeklerin en az 45’i doğuştan kalp hastası.


Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Dr. Suphi Hüdaoğlu, çevre sorunları ve kimyasallar nedeniyle çocuklarda doğuştan kalp hastalığı görüldüğünü söyledi.


Dr. Hüdaoğlu, tarımda kullanılan kimyasal maddeler ve belediyelerin bilinçsizce etrafa saçtığı zehirlerin, bebeğin anne karnındaki sekizinci haftasında oluşan kalbini ciddi şekilde etkilediğini vurguladı.“Kimyasallar büyük tehlike”

 

Hüdaoğlu, canlı doğan bebeklerde görülen kalp hastalığının dünyada binde sekiz olduğunu ancak KKTC’de 1999 yılından itibaren her yıl yapılan istatistiklerde rakamın binde 15 olarak hesaplandığını söyledi.


Dünyaya göre ülkemizde çocuk kalp hastalığının iki kat fazla olarak görüldüğüne dikkat çeken Hüdaoğlu, bunun nedeninin çevre sorunları ve tarımda kullanılan kimyasallar olduğunu vurguladı.


Hüdaoğlu, aynı çevre sorunlarının kansere de yol açtığını belirtti.


Doğuştan kalp hastalığı sıklığı olan yerlerde kanser hastalığının da fazla görüldüğüne dikkat çeken Hüdaoğlu, özellikle tarımda kullanılan kimyasallar ve belediyelerin bilinçsizce etrafa saçtığı zehirlerin, anne karnındaki bebeğin kalbinin oluşumu sürecinde ciddi kalp hastalığına yol açtığını vurguladı.

 

“Kız çocuklarda durum daha ciddi”

 

Anne adayı kız çocuklarının da küçükken kimyasallarla baş başa kaldığını ifade eden Hüdaoğlu, bu durumun kız çocuklarının yumurtalarındaki kromozomlarda kopma ve başka yere yapışma yaptığını anlattı. Hüdaoğlu, tıpta buna “Mikrodelesyon translokasyon” adı verildiğini söyledi.


Bu hastalığın yumurtanın ölmesine sebep olmadığını ancak yumurtanın hasta şekilde kaldığını belirten Hüdaoğlu, “Kız çocuğu evlendiğinde, bu hastalıklı yumurta döllenirse, kalp hastalığı veya başka hastalıklara yol açar” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık