Ana Sayfa Emlak Düşen altın kuyumcuyu sevindirdi

Düşen altın kuyumcuyu sevindirdi

TOBB Kuyumculuk Sektör Kurulu Üyesi Porsuk: "Altın fiyatındaki düşüş takılarda yüzde 35 40 indirim demektir, satmayı özlediğimiz takıları yeniden raflara çıkarıyoruz" İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Uca: "Gönlümüzden geçen küçük altının 100 liraya kadar düşmesidir"

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2013 Cuma 13:13
Düşen altın kuyumcuyu sevindirdi

Altın fiyatlarındaki hızlı düşüş, düğün sezonunu yaşayan kuyumcu esnafını sevindirdi. Yıllar sonra hareketli piyasa beklentisine girildi. AA muhabirine açıklama yapan TOBB Kuyumculuk Sektör Kurulu Üyesi Hüseyin Porsuk, ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin açıklamalarının ardından hızlı bir düşüşe geçen altının ons fiyatının bin 400 dolar seviyesinden bin 235'lere gerilediğini, küçük altın fiyatının 130 liraya kadar indiğini ifade etti.

Fiyatlardaki gerilemenin piyasada şok etkisi yarattığını, henüz küçük yatırımcı ya da altın almak isteyen vatandaşın yarattığı bir hareketliliğin gerçekleşmediğini anlatan Porsuk, "Herkes 'acaba biraz daha düşer mi ?' diye bakıyor. Ancak özellikle altınla borçlu olanlar ve yakında düğün ya da nişanı olanların ilgisi yüksek. Fiyatın daha ne kadar düşeceğini soran telefonlar alıyoruz. Bunu bilmek mümkün değil ama fiyatlar bu seviyede kalırsa dahi işler açılacak gibi gözüküyor" dedi.

Fiyatların düşüşü nedeniyle çok sayıda yatırımcının zarar ettiğini, son dönemde altına yatırım yapanların önemli bölümünün fiyatlar zaten yüksekken piyasaya girdiğini anlatan Hüseyin Porsuk, "Şimdi de bir panik havası var. Yatırımcının böyle durumlarda sakin olması gerekiyor. Panik satışı daha da zararlı çıkılmasına neden olabilir. Türkiye olarak yatırım yapmaya alışamadık. Fiyat yüksekken alıyoruz düşükken satıyoruz. Altının fiyatı ne olacak ? Bunu kimse bilemez. Kuyumcular da bu konuda etkili kişilerin yaptığı yorumları ve analizleri takip eder. Yapılan yorumlara göre altının onsunun dip fiyatının maliyet rakamı bin 150 dolardır. Bu da gramı 70 liraya karşılık gelir. Bu seviyeye kadar bir gerileme olabilir" şeklinde konuştu.

Kuyumcu esnafının altından elde ettiği karın çok düşük olduğunu, ayakta kalabilmek için işçiliği ve tasarımı olan, katma değeri yüksek takı ürünlerini satmak zorunda olduklarını dile getiren Porsuk, son yıllarda fiyatların hızla yükselmesi nedeniyle takı piyasasında büyük gerilemeler yaşandığını, fiyat düşüşünü bu nedenle sevinçle karşıladıklarını söyledi.

Porsuk, "110 liraya kadar çıkan gram altının 70 lirayı görmesi yüzde 35-40 indirim demektir. Bu da alışverişi artıracaktır. İnsanlar artık katma değeri yüksek kolyelere, bileziklere rağbet gösterecektir. Satmayı özlediğimiz takıları yeniden raflara çıkarıyoruz"

Bankaların etkisi

Bankaların altın alımına başlaması sonrası yastık altındaki altının önemli bölümünün bankaların kasalarına kilitlendiğini anlatan Porsuk, yatırım amaçlı altın alımında da yine bankaların aktif rol oynayabileceğine dikkati çekti.

Bankalarla kuyumculuk piyasasının verdiği fiyatlar arasında önemli farklar oluştuğuna işaret Porsuk, "Fiyatları araştırarak kararını veren yatırımcılar bankacılık sistemine girmiyor. Küçük yatırımcı zaten altına verilen küçük fiyat farkları üzerinden para kazanır. Bankacılık sisteminde bu payın büyük bölümünü bankalar alıyor. Uzun vadede bankacılık sisteminden çıkışlar bekliyoruz" diye konuştu.

"Satın alma gücü arttı"

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça da fiyatların düşmesinin vatandaşın satın alma gücünün arttığını gösterdiğini söyledi.

Fiyatların biraz daha düşmesini istediklerini belirten Uça, şunları kaydetti:

"Son 10 yılda fiyatlar anormal yüksek olduğu için ciddi yara  aldık. 10 yılda kuyumcu esnafının yüzde 35'i kepenk kapattı. İnşallah fiyat düşmeye devam eder ve sektörümüzü canlandırabiliriz. Çeyrek altın şu anda 130-135 lira civarında, gönlümüzden geçen 100 liraya kadar düşmesidir. Düğün sezonunu yaşıyoruz. İnsanlar para takmak yerine altın takmayı tercih edecektir. Önümüz Ramazan. Düğünler azalır ancak ağustos ayında oldukça canlı bir piyasa bekliyoruz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık