Ana Sayfa Yurt Duyarlılığı artırmak için

Duyarlılığı artırmak için

Meksikalı kayıp yakınlarının “Kayıp öykülerini” işlediği mendiller Lefkoşa’da sergilenecek.

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2012 Cumartesi 12:15
Duyarlılığı artırmak için

Meksika kayıp yakınlarının, “Kayıp öykülerini” işlediği mendiller, ülkemizde de bu yönde duyarlılığı artırmak amacıyla Lefkoşa’da sergilenecek.


İki toplumlu kayıp yakınları ve katliam ile savaş kurbanları örgütü “Birlikte Başarabiliriz”, Meksika’dan kayıp yakınları örgütleri “Bordaras Por La Paz- Meksikalı Kadınlar Barış İçin Nakış Hareketi” ve FUNDENL’le birlikte, Meksikalı kayıp yakınlarının kayıpların öykülerini işlediği mendilleri sergileyecek.


18 Aralık 2012 Salı akşamı saat 18.00’de Lefkoşa’da ara bölgede, Ledra Palace Hotel’i yanındaki Cyprus Community Media Centre- CCMC Medya Toplum Merkezi”nde yer alacak olan serginin açılışını Avrupa Parlamentosu tarafından Avrupa Yurttaşlık Ödülü verilen Hüseyin Rüstem Akansoy ile Petros Suppuris yapacak. Akansoy ve Suppuris, “Birlikte Başarabiliriz” adlı Kıbrıs’taki iki toplumlu tek kayıp yakınları örgütünün öncülerindendir. Sergi, 21 Aralık 2012 Cuma akşamına kadar halka açık olacak.


Serginin açılışında “Birlikte Başarabiliriz” örgütünün başkanı Hristos Eftimiu bir konuşma yapacak. Konuşmanın ardından araştırmacı gazeteci Sevgül Uludağ, Meksika’da kayıplarının öykülerini mendillere işleyen kadın hareketinin kendisiyle nasıl temasa geçtiğini ve bu mendillerin öyküsünü anlatacak.


Bundan sonra ise yıllardır Kıbrıs’ta yaşamını sürdüren Latin Amerikalı Ricardo Lopez, “Latin Amerika ve Kayıplar” konusunda bir konuşma yapacak.

 

Her bir mendil bir kaybın öyküsünü anlatıyor

 

Her pazar günü Meksika’nın farklı şehirlerinde kayıp yakınları, kent meydanlarında bir araya gelerek kendi kayıp yakınlarının öykülerini mendillere işliyor ve bunları kent meydanlarında sergileyerek halkın “kayıplar” konusundaki duyarlılığını arttırmaya çalışıyor.


Kayıp yakınlarına destek veren insanlar da bu eylemlere katılıyor. Kayıpların öyküleri yeşil iplikle, öldürülmüş olanların öyküleri kırmızı iplikle işleniyor.


Halen Meksika’da 10 binden fazla “kayıp” insan bulunuyor. Bunların kimileri kaçırılmış, kimileri polis ya da asker tarafından tutuklanarak “kayıp” edilmiş. Son altı yılda 80 bin kişi de öldürülmüş.


Kıbrıs’ta sergilenecek olan mendillerin, Meksika’nın Guadalajara ve Monterrey kentlerinde kayıp yakınları tarafından işlenmiş mendiller olduğu bildirildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık