Ana Sayfa Yurt Egemen Bağış yatırımlarınızı Türk bankalarına geçirin dedi

Egemen Bağış yatırımlarınızı Türk bankalarına geçirin dedi

Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “2004 yılında Annan Planı kabul edilseydi Kıbrıs'ta istikrar, huzur olsaydı belki bugün Kıbrıs kişisel refahın yüksek olduğu bir ülke olabilirdi” dedi. Bağış, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin bankalarında yatırımları olanları da birikimlerini Türk bankalarına emanet etmeye çağırdı.

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2012 Cumartesi 16:36
Egemen Bağış yatırımlarınızı Türk bankalarına geçirin dedi

AA’nın haberine göre AB Bakanı Bağış, İrlanda'nın AB dönem başkanlığını devralmasına Türkiye'nin hazırlıklı olduğunu belirterek, 'İrlandalılar da yaptıkları açıklamalarda dönem başkanlıklarında artık en az bir fasıl açılması konusunda kararlılıklarını söylüyorlar. Özellikle vatandaşlarımızın vize kuyruklarında çektikleri çilenin son bulması için birtakım adımları İrlanda dönem başkalığında onların da desteği ile gerçekleştireceğimizi ümit ediyoruz'' diye konuştu.'ÇÖZÜM OLSAYDI REFAH OLURDU'


Kıbrıs Rum Kesimi'nin içine düştüğü ekonomik krizin kendisini şaşırtmadığını da ifade eden Bağış, Rumların AB içinde bile birçok konuda kafaları karıştıran adımlar attığına dikkati çekti. GKRY'nin uzun süre 'IMF'den mi borç alalım, AB ile işbirliği mi yapalım, yoksa Rusya'dan mı borç alalım' şeklinde kararsız kaldığını belirten Bağış, şunları söyledi: 'İçine düştükleri durum aslında uzun yıllardır sürdürdükleri kafa karıştırıcı, tartışmadan uzak, çözüme karşı duruşun bir ekonomik yansımasıdır. Eğer Kıbrıs'ta bir çözüm olsaydı, 2004 yılında Annan Planı kabul edilseydi, Kıbrıs'ta istikrar, huzur olsaydı, belki bugün Kıbrıs, Kuveyt gibi Azerbaycan gibi ABD ve Kanada gibi dünyada kişisel refahın en yüksek olduğu İsviçre gibi, Norveç gibi ekonomik olarak çok güçlü bir ülke olabilirdi. Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin bankalarında yatırımları olanlar iyi düşünmeliler; bu kriz onları da etkileyebilir. Yol yakınken birikimlerini istikrarlı olan, geleceğe güvenle bakan Türk bankalarına emanet etmelerinde fayda var.'''POZİTİF GÜNDEMİ KALICI BİR PLATFORM OLARAK GÖRMEDİK'


Türkiye-AB ilişkilerindeki 'Pozitif Gündem' konusunu da değerlendiren AB Bakanı Egemen Bağış, 'Pozitif Gündem, Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinin donma tehlikesi yaşadığı bir dönemde AB tarihinde olmayan, bizim icat ettiğimiz ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin dönem başkanlığının by pas edebilmemiz için önemli bir platformdu. Ama biz bunu hiçbir zaman kalıcı bir platform olarak görmedik. Bu müzakere sürecine kurulmuş bir köprüydü. Şimdi İrlanda dönem başkanlığında bu köprüyü aşıp yeniden gerçek müzakere sürecine vesile oldu. Pozitif Gündem çerçevesinde de normal müzakere sürecinden daha çok etkinlik gerçekleştirdik ve başarılı sonuçlar aldık. Veto edilmiş, bloke edilmiş, engellenen 8 fasılda çalışma grupları oluşturduk. Arkadaşlarımız bu konuda çok önemli başarılar elde ettiler. Komisyonun bize yazmış olduğu mektuplarda 4 ayrı faslın kriterlerini yerine getirildiğine dair belge var elimizde. Bunun dışında 30 yıldır uğraşıp da yapamadığımız bir şeyi gerçekleştirdik. AB üyesi 7 ülkenin komisyonlarına Türkiye ile vize muafiyetine başlama yetkisi verilmesini Pozitif Gündem çerçevesinde sağladık' dedi. Bağış, sözlerine şöyle devam etti: 'Terörle mücadelede birçok ülkede, yeni birtakım girişimler oldu. Hollanda, Fransa, Almanya'da baskınlar oldu. PKK mensupları gözaltına alındı, bir kısmı tutuklandı. Bunların da Pozitif Gündem'e yansımaları oldu. Biz AB sürecinde Türkiye'nin çıkarlarını korumak ve vatandaşların standartlarını yükseltmek için gerekli adımları atabilmek üzere Pozitif Gündemi önemli bir platform olarak değerlendirdik. Ve bu işten de ülkemiz kazançlı çıktı.''TÜRKİYE İÇİN EN DOĞRU SİSTEM BAŞKANLIK SİSTEMİ”


Türkiye'deki başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Bağış, 'Başkanlık sistemini Türkiye için tartışmalıyız ve bu sistemi benimsemeliyiz. Ben, başkanlık sistemi ile yönetilen bir ülkede uzun süre yaşadım. Bugün dünyada başarılı olmuş ülkeleri takip ettiğimde bütün başarılı ülkelerinin başkanlık sistemi ile yönetilmelerinin tesadüf olmadığına inanıyorum' dedi. Başkanlık sisteminin istikrarı güvence altına aldığına işaret eden Bağış, 'Başkanlık sistemi, koalisyon ihtimallerini ortadan kaldırır. İyi bir başkanlık sisteminde yasama yürütme ve yargı arsında gerçek bir görev dağılımı mekanizmaları vardır. Başkanlık sistemi, hiçbir zaman tek adam sistemi değildir. Başkanlık sistemi tek adam sistemini engellemenin en önemli platformlarından bir tanesidir. Türkiye için de en doğru olan, tarihi açıdan bakıldığında da, coğrafi açıdan bakıldığında da, ekonomik açıdan bakıldığında da en doğru sistemin başkanlık sistemi olacağına inanıyorum. Bunu toplumda tartışmalıyız diye düşünüyorum'' diye konuştu.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık