Ana Sayfa Eğitim EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARI İSTİFA ETTİ!

EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARI İSTİFA ETTİ!

Eğitim Bakanlığı'nda müsteşarlık görevinde bulunan Asım İdris görevinden istifa etti.

Giriş Tarihi: 13 Eylül 2018 Perşembe 14:35
EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARI İSTİFA ETTİ!

Eğitim Bakanlığı Müsteşarı iken bir eğitim kurumu ile anlaşan Asım İdris görevinden istifa ederek özel sektöre geri döndü.

İdris'in uzun bir süredir Yakın Doğru Üniversitesi yetkilileri ile görüşmeler sürdürüdüğü ve Yakın Doğu Koleji Müdürü görevine getirildiği öğrenildi.

İdris, 2013 yılında kurulan CTP – TDP – DP geçiş hükümetinde de Milli Eğitim Bakanı olarak görev yaptı.

7 Ocak 2018 seçimleri sonrası 4'lü koalisyon hükümeti müzakerelerinde TDP heyetinde bulunan İdris, “Hayatta inanmadığım hiç bir yolda yürümedim” açıklaması ile görüşmelerden çekildiğini açıklamıştı.

Asım İdris'in sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada;

“Hayatta inanmadığım hiç bir yolda yürümedim. Benim için verdiğim sözler her şeyden önemlidir. Susturulmak istendim susmadım. Bedel ödemek gerekti ödedim. Bundan sonra da duruşumdan zerre kadar vazgeçmem. Bu ülkeye verdiğim sözlerin arkasındayım. Savunduklarımı her platformda savunmaya devam edeceğim.”

Bu açıklamanın ardından kurulan dörtlü koalisyon hükümetinde Eğitim Bakanlığı görevini üstlenen TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit'in müsteşarlık teklifini kabul ederek görevine getirilmişti.

Bu açıklama ile dörtlü koalisyon hükümetine inanmadığını açıkça belirten İdris'in inanmadığı bu hükümette müsteşarlık görevini kabul etmesi eleştirilere sebep olmuştu. Açıklama medyada "Dörtlü koaliyon hükümeti görüşmelerinde çatlak" şeklinde duyurulmuştu.

Asım İdris 7 Ocak 2018 seçim öncesi propaganda döneminde eğitimle ilgili yaptığı açıklamalarla dikkat çekmişti. Özellikle seçim vaadleri arasında bulunan "Herkes için ücretsiz eğitim sistemi hayata geçecek" açıklaması tartışmalara neden olmuştu.

Asım İdris'in TDP Genel Sekreterliği görevini sürdürdüğü dönemde 20 Aralık 2017 tarihli Havadis Gazetesi'ne verdiği demeçte, TDP iktidarında, imam hatip lisesi açılmayacağını, var olan İlahiyat Koleji’nin de kapatılacağını açıklayarak tepkilere sebep olmuştu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık