Ana Sayfa Siyaset Eide: "Çözüm kendi kendini finanse edecek"

Eide: "Çözüm kendi kendini finanse edecek"

Gazeteler Eide’nin çözümün kendi kendisini finansa edeceği yönündeki açıklamasına dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 11 Şubat 2016 Perşembe 19:10
Eide:

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşmesi ve görüşme sonrasında yaptığı açıklamalar Güney gazetelerinde yer aldı.

Gazeteler Eide’nin çözümün kendi kendisini finansa edeceği yönündeki açıklamasına dikkat çekti.

Politis ve diğer gazeteler, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin Anastasiadis’le görüştüğünü ve görüşme sonrasında yaptığı açıklamada çözümden sonra “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüşümü” ve çözümün ekonomik boyutu konularına değindiğini yazdılar.

Gazete “Sorun Görmüyor – Eide: Dönüşüm Konusunda Yanıt 11 Şubat Açıklamasında” başlıkları altında verdiği haberinde, Eide’nin Anastasiadis’le görüşmesi sonrasındaki açıklamasında, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafları arasında, çözüm sonrasında “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” dönüşümü konusunda çıkan tartışmalara ilişkin net cevap vermediğini, 11 Şubat 2014 ortak açıklamasına atıfta bulunduğunu yazdı.

Habere göre Eide açıklamasında “Bu konu, tüm görüşmenin temelini teşkil eden, 11 Şubat 2014 Ortak Açıklaması’nda görüşülmüştü. Bu çok netti. Bu yüzden yeniden tartışma konusu olması beni şaşırttı. Zor bir konu olduğunu düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Gazete, 11 Şubat 2014 Ortak Açıklaması’nda, “ne Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüşümü ne de yeni bir devletin oluşturulmasından söz edildiğini” iddia ederek “BM ve AB üyesi olan birleşik Kıbrıs’ın, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerden kaynaklanan tek egemenliğe sahip olacağı, birleşik Kıbrıs federasyonunun ayrı ayrı ve eş zamanlı referandumlarda onaylanacak anlaşmadan ortaya çıkacağı” ve “kurucu olarak tayin edilmeyen ‘eşit statüye sahip iki oluşturucu eyaletten oluşacağının’ netleştirildiğini” savundu.

Gazete, Eide’nin açıklamasında, AB normlarının çözümden sonra tam uygulanması için hazırlık yapıldığını vurgulamayı tercih ettiğini belirterek, müzakereciler Özdil Nami ve Andreas Mavroyannis’in geçtiğimiz hafta Brüksel’de bu konuda temaslarda bulunduğunu hatırlattı.

Habere göre Eide, AB’nin kendisiyle, IMF ve Dünya Bankası’yla bir dizi teknik konuda tam anlamıyla iş birliği yapmakta olduğunu vurgulayarak “olası bir çözüm öncesinde gerçekleşmesi gereken belirli unsurlarda ilerleme olmasının istendiğini” ifade etti.

Eide, çözümün finansmanı konusuna da değinerek, “Devletlerden hibeler, özel sektörden yatırımlar ve çeşitli ekonomik araçlar gibi birçok seçeneğin incelenmekte olduğunu” vurguladı ve “Hiç olmadığı kadar çok çalışma yapılıyor” şeklinde konuştu.

Eide sözlerini “Kıbrıs’ta, sanki para kaybedecekmiş gibi, çözümün maliyetinden bahsediyorsunuz. Gerçekte bütün çalışmalar, zaman içerisinde, bulunacak bir çözümün çözümsüzlükten daha fazla zenginlik getireceğini gösteriyor. Çözüm kendini finanse edecek” şeklinde tamamladı.

Hristodulidis: “Kıbrıs Türk tarafının söylediği her şey uzlaşılmıştır anlamı taşımıyor”

Diğer yandan Güney basını, Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in ise, Kıbrıs Türk tarafından yapılan açıklamalar konusunda Güney Kıbrıs’taki tartışmalara ilişkin açıklamada bulunduğunu yazdı.

Habere göre Hristodulidis, Kıbrıs Türk tarafının gerek açıklamalarında dile getirdiği, gerekse müzakere masasında sunduğu her şeyin müzakerelerde uzlaşılmış şeyler oldukları anlamına gelmediğini öne sürdü.

Hristodulidis, çözümün maliyeti konusunda tartışma başlamasının kötü bir şey olmadığını belirtirken “çözümün ekonomik boyutunun sadece mülkiyete ilişkin olmadığını, çözümün kalıcı olmasının gerekliliğinin temel unsur olduğunu” ifade etti.

Hristodulidis, Türkiye’nin de çözümün ekonomik boyutuna katkı koyması gerektiğini savundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık