Ana Sayfa Gündem Eide'yi BM ve AB'ye şikayet ettiler

Eide'yi BM ve AB'ye şikayet ettiler

Rum Yönetimi, Brüksel’deki temasları sırasında, hellim meselesi karşılıklı kabul edilebilir şekilde çözülürse, bunun, Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına da yardımcı olacağı görüşünü ortaya koyduğu için BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi, BM’ye ve AB’ye şikayet etti.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Eide'yi BM ve AB'ye şikayet ettiler

Simerini, “Eide Yetki Sınırını Aştı... Kıbrıs Sorununu Bıraktı Hellimle Uğraşıyor... Hükümetten Sert Açıklama ve Siyasi Partilerden Eleştiri” başlıklı haberinde “Eide’nin hiç işi yoktu, kendine iş buldu. Müzakerelerin yeniden başlamasıyla ilgili acı ‘fikirleri’ boşa çıktığı için şimdi hellimle uğraşmaya başladı, hükümetin ve siyasi partilerin sert tepkisini çekti” ifadesini kullandı.

Gazete Rum Yönetimi’nin gerek BM’ye, gerekse Brüksel’e, “BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı yetki sınırlarının dışında bulunuyor” şikayetinde bulunduğunu yazdı.

Habere göre Rum Yönetimi Sözcüsü Nikos Hristodulidis,  “Hükümet meseleyi Brüksel’in işbirliğinde ve buradaki yetkili mercilerle yakından takip ediyor. Sayın Eide’nin Brüksel’deki temasları sırasında diğer konular arasında bu konuyu da görüştüğünü de Kıbrıslı Türklerin bir süredir, haksız ve yersiz bulduğumuz endişeler dile getirerek peş peşe girişimlerde bulunduğunu da biliyoruz” dedi.

Rum Yönetimi’nin Eide’yi “bu konuda yetkilerinin dışına çıktığı” gerekçesiyle BM’ye ve AB’ye şikayet ettiğini de söyleyen Hristodulidis özetle şöyle devam etti:

“Bu çerçevede Kıbrıs hükümeti, bu hakkını kullanarak, öngörülen prosedürü inançla izledi. Bütün ilgili Kıbrıslıların, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin, iç istişareler aşamasındayken itirazda bulunma fırsatı vardı.

Bilindiği gibi üretim yeri Kıbrıs’ın tamamı olarak ‘Hallumi’ ve ‘Hellim’ isminin tescilini talep ettik. Hedef, Kıbrıs’ın ortak geleneği ve tarihi gerçeği olan hellimin tarihi birleştiricilik niteliği üzerine bina etmektir.

Dolayısıyla, Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından, tekrar ediyorum, bütün vatandaşlarının menfaatine sunduğu dosyayı teknik ve çok somut kriterler temelinde değerlendireceği şu anda Kıbrıslı Rum ve Türk hepimizin güçlerimizi birleştirip ürünümüzü yabancı taklitlerden korumalıyız. Hedef budur ve şu anda buna odaklanmalıyız.”

Gazete Vatandaşlar İttifakı’nın Türkiye’yi sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını budamaya çalışmak”, Eide’yi de Türkiye’nin bu çabasına destek olmakla suçladığını ve “Eide, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hellimi tescilli Kıbrıs ürünü olarak kaydetme çabalarını açıkça reddederek yeni bir mesele ortaya koydu” ifadesini kullandığını yazdı.

Gazeteye göre EURO.KO da “Sayın Eide Kıbrıs sorununun doğalgazın ve hellimin paylaşılması sorunu olmadığını anlasın” iddiasında bulundu.

Politis de haberi “Kıbrıslı Rumların da Türklerin De İtiraz Etme Fırsatı Vardı... Hellim Yakından Takip Ediliyor... Hükümet Sözcüsü Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların Endişelerini Küçümseyerek ‘Hükümet Hallumi ve Hellim İsimlerinin Tescil Talebiyle İlgili Gelişmeleri Takip Ediyor’ Dedi” başlığıyla aktardı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık