×
Kıbrıs
Ekim ayında Akıncı’ya destek daha da arttı
20 Kasım 2019 Çarşamba 12:55

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi CMIRS’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik Ekim ayında gerçekleştirdiği araştırma, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın olası rakipleri arasında yükselişini sürdürdüğünü gösterdi. 

15-25 Ekim tarihleri arasında 1,000 kişi ile yüz-yüze gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanlığı olası adayları arasında en yüksek desteği yüzde 38.64 ile Akıncı aldı. 

Anket, yapıldığı dönem itibarıyla, Suriye’deki Barış Pınarı operasyonu nedeniyle Akıncı ve Türk yetkililer arasında yaşanan gerginlikte, Kıbrıs Türk toplumunun, Akıncı’ya sahip çıktığını da ortaya koyuyor. CMIRS’ın Eylül ayı anketinde Akıncı’ya destek yüzde 31.8 oranındaydı. 

Ankette katılımcılara, Nisan 2020’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Mustafa Akıncı, Tufan Erhürman, Ersin Tatar, Kudret Özersay, Serdar Denktaş ve Erhan Arıklı’nın isimlerinin yer aldığı olası aday listesinde, hangi olası adaya oy verecekleri soruldu. Akıncı’nın ilk sırada yer aldığı anket sonuçlarında, Tatar yüzde 17.92 ile Erhürman ise yüzde 15.82 ile ikincilik için yarışıyor. Diğer olası adayların oy oranı ise şu şekilde: Özersay yüzde 7.51, Denktaş yüzde 5.21, Arıklı yüzde 2.9. 

Ankette yer almayan adayların yanında “oy kullanmam” veya “kararsızım” seçeneklerini de içeren “diğer” cevabını tercih eden katılımcıların oranı ise yüzde 11.91. 

Toplumun seçimlere yönelik tavrını daha iyi analiz edebilmek için, ankette, katılımcılara, her bir olası adaya oy verme ihtimallerinin ne olduğu da soruldu. Buna göre, Akıncı’ya “kesinlikle oy vermem” diyenlerin oranı yüzde 30.1, Erhürman’a “kesinlikle oy vermem” diyenlerin oranı yüzde 39.6, Tatar’a “kesinlikle oy vermem” diyenlerin oranı yüzde 55.5, Özersay’a “kesinlikle oy vermem” diyenlerin oranı yüzde 60.3, Denktaş’a kesinlikle oy vermem diyenlerin oranı yüzde 64.7, Arıklı’ya “kesinlikle oy vermem” diyenlerin oranı ise yüzde 70.3 oldu.  


Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı