Ana Sayfa Teknoloji Ekmekte yeni dönem başlıyor

Ekmekte yeni dönem başlıyor

Ekmekteki katkı maddelerini yasaklayan yönetmelik 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe giriyor. Yasayla ayrıca ekmekteki kepek oranı da arttırılacak

Giriş Tarihi: 27 Haziran 2013 Perşembe 18:14
Ekmekte yeni dönem başlıyor

Ekmeğin sadece buğday unu, maya, tuz ve su karışımıyla üretilmesini öngören düzenleme 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek. Yeni düzenleme ile ekmekteki kepek oranı artırılarak tuz oranı düşürülecek. Poşetlenmemiş ekmeğin market önlerinde ve vatandaşların direkt temas edebileceği bir biçimde satılmasına izin verilmeyecek.

Konuyla ilgili değerendirmelerde bulunan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, yeni düzenlemenin fırıncılara bir maliyeti olmayacağını söyledi. Kepek oranı yüksek ekmeğin sağlık açısından daha faydalı olduğunu belirten Balcı, "Özellikle sindirimi sistemi açısından daha iyi bir ürün olmasının yanında diyabet hastaları için de ideal bir ekmek türüdür." dedi.

Fırıncıların kepek oranı yüksek un teminine ilişkin sıkıntılarının da giderildiğine işaret eden Balcı, ''Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, undaki kepek oranının ayarlanması sorumluluğunu fabrikalara yükledi. Böylece bu sorun da aşılmış oldu. Katkı maddeleri kullanımının yasaklanacağı yeni ürünün önemli özelliklerinden biri bu'' ifadesini kullandı.

POŞETSİZ SATILAMAYACAK

Poşetlemeye dönük kriterlere değinen Balcı, Avrupa ülkelerinde poşetleme ile ilgili bir zorunluluk olmadığını hatırlattı. Yeni dönemde ekmeğin poşet ambalajlar da ya da poşetsiz satılabileceğini dile getiren Balcı, ''Ancak yeni düzenleme, poşetsiz satılan ekmeğin bakkal ve marketlerin önünde, vatandaşın direkt temas edeceği bir biçimde satılmasını engelliyor. Poşetsiz satılacağı zaman satıcı ekmeğin direkt teması gerektirmeyecek bir şekilde satılmasına özen gösterecek'' dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık