Ana Sayfa Ekonomi Ekonomik program Ankara'da imzalanacak

Ekonomik program Ankara'da imzalanacak

Başbakan, bakanlar dışında kimsenin bilgi sahibi olmadığı ‘2013-2015 Ekonomik Programı’nın 2 Aralık Salı günü tamamlanacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 29 Kasım 2012 Perşembe 14:38
Ekonomik program Ankara'da imzalanacak

Başbakan İrsen Küçük, 2013-15 dönemini kapsayan 3 yıllık Ekonomik Program’ın son aşamaya geldiğini  ve 4 Aralık Salı günü Ankara’da imzalanacağını açıklarken, paketin içeriği hakkında yine bilgi vermedi.


Dünkü, Bakanlar Kurulu öncesinde açıklamalar yapan Küçük, Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın ilgili kuruluşlarla gerekli temasları yaptığını belirten Küçük, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, DPÖ Müsteşarı ve diğer ilgili bürokratlardan oluşan heyetle Ankara’ya gideceğini ve burada yapılacak görüşmelerle protokole son şeklinin verileceğini anlattı.


Küçük, bir soru üzerine, 3 yıllık ekonomik programla ilgili Ankara’ya gitmeden önce daha detaylı bilgi verebileceklerini söyledi.LTB Meclisi yine toplanıyor


Başka bir soru üzerine, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin 12 UBP’li meclis üyesinin toplantılara başladığını, yarın da toplanacaklarını kaydeden İrsen Küçük, diğer 3 partinin meclis üyelerinin istifalarının kabul edilmediğini ve bir daha görüş almak için ilgili parti temsilcilerine ilettiğini hatırlattı.


Başbakan İrsen Küçük, “O konudaki ilerlemeyi bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla yarın belediye meclisi toplanacak ve gündemini görüşecektir. Bir an önce de yapılanmaya gitmeleri kaçınılmazdır. Bir an önce belediye çalışanlarının iş başı yapması, görevlerini yerine getirmesi gerekir” dedi.


Ziraat Bankası’ndan sağlanan kredi olanağının önemli olduğunu ifade eden Küçük, belediyenin borçlarının tek bankada toplanması ve yeni yapılanmaya gidilmesinin faizlerden dolayı takriben her ay 1 milyon TL tasarruf sağlanabileceğini açıkladı.


Bu rakamın LTB gelirlerinde önemli bir kalem olacağına dikkat çekerek, her geçen günün kayıp olduğunu belirten Başbakan Küçük, Lefkoşa halkına daha fazla yük taşıttırılmaması, ağır vergiler altında kalmaması için yeni faiz oranlarıyla yeni borçlanmaya gidilmesi ve belediyeye yeni kaynak sağlanması gerektiğini söyledi.

 

“Maaşları sendika ödesin”


Başbakan İrsen Küçük, bu konuda görevin belediye başkanı, meclis üyeleri gibi belediye çalışanlarına da düştüğünü ifade ederek, başkan, üyeler ve çalışanların el ele verip hükümetin sağladığı yeni kredi imkanıyla sorunlarını aşması gerektiğini, bunu beklediğini ifade etti.


Başbakan Küçük, muhalefet partilerine bağlı LTB meclis üyeleriyle görüşmek için dün bir girişimi olduğunu ancak ana muhalefet partisinin (CTP) parti düzeyinde görüşebileceğini bildirdiğini ve kendisinin de bunu değerlendirdiğini, henüz bir girişim yapmadığını açıkladı.


“Ay sonuna geliniyor. LTB çalışanları işbaşı yapmazsa maaşlarının ödenmeyeceği şeklindeki tavrınız devam ediyor mu?” sorusuna karşılık Başbakan Küçük, “Benim tavrım değil; nereden ödenecek? Greve ertelenme konulmuş, işbaşı yapılmayınca yasal sorun ortada. Çalışanlardan sendikaya kesilen paralar böyle günlerde destek yapabilmesi içindir. Bu noktaya gelinmesinde tabi ki sendikanın büyük rolü olmuştur. Herhalde sendika yöneticileri de bu konuda bir düşünce içerisindedirler. Bu sıkıntıyı kendileri çözecek” diye konuştu.


Başbakan Küçük, başka bir soruya karşılık, UBP kurultayıyla ilgili ara emrine yönelik istinaf başvurusunu yaptığını ancak şu ana dek ne zaman görüşüleceğine dair bilgisi olmadığını ekledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık