Ana Sayfa Siyaset Ekonomik program salı günü Ankara'da imzalanacak

Ekonomik program salı günü Ankara'da imzalanacak

Bakanlar Kurulu toplantısına girerken açıklama yapan Başbakan İrsen Küçük, 2013-2015 dönemini kapsayan 3 yıllık ekonomik programın son aşamaya geldiğini ve salı günü Ankara’da protokol imzalayacaklarını açıkladı.

Giriş Tarihi: 28 Kasım 2012 Çarşamba 20:16
Ekonomik program salı günü Ankara'da imzalanacak

BAŞBAKAN KÜÇÜK: “3 YILLIK EKONOMİK PROGRAM 4 ARALIK’TA ANKARA’DA İMZALANIYOR”


“LTB’DEKİ SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE GÖREV BAŞKAN, MECLİS ÜYELERİ VE ÇALIŞANLARIN… LTB MECLİSİ YARIN DA TOPLANACAK”


“1 MİLYON TL TASARRUF SAĞLANABİLECEK”


“BU NOKTAYA GELİNMESİNDE SENDİKANIN BÜYÜK ROLÜ OLDU. MAAŞ KONUSUNDA HERHALDE SENDİKA BİR DÜŞÜNCE İÇERİSİNDEDİR. BU SIKINTIYI KENDİLERİ ÇÖZECEK”


Başbakan İrsen Küçük, 2013-15 dönemini kapsayan 3 yıllık ekonomik programın 4 Aralık Salı günü Ankara’da imzalanacağını açıkladı.

 

Başbakan Küçük, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sorunun çözümünde görevin belediye başkanı, meclis üyeleri ve çalışanlara düştüğünü ifade ederek, el ele verip hükümetin sağladığı yeni kredi imkanıyla sorunlarını aşması gerektiğini ve bunu beklediğini söyledi.

 

LTB çalışanlarının maaş alabilmesi için işbaşı yapması gerektiğini yineleyen Başbakan İrsen Küçük, “Çalışanlardan sendikaya kesilen paralar böyle günlerde destek yapabilmesi içindir. Bu noktaya gelinmesinde tabi ki sendikanın (BES) büyük rolü olmuştur. Herhalde sendika yöneticileri de bu konuda bir düşünce içerisindedirler. Bu sıkıntıyı kendileri çözecek” dedi.

 

EKONOMİK PROGRAM 4 ARALIK’TA ANKARA’DA İMZALANIYOR


Bakanlar Kurulu toplantısına girerken basına açıklama yapan Başbakan Küçük, 2013-15 yıllarını kapsayan 3 yıllık Ekonomik Program’ın son aşamaya geldiğini; Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın ilgili kuruluşlarla gerekli temasları yaptığını ve salı günü Ankara’da imzalayacaklarını söyledi.

 

BAŞBAKAN, MALİYE BAKANI, EKONOMİ BAKANI


Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, DPÖ Müsteşarı ve diğer ilgili bürokratlardan oluşan heyetle Ankara’ya gideceğini ve burada yapılacak görüşmelerle protokole son şeklinin verileceğini anlatan Başbakan Küçük, imza aşamasına gelineceğini açıkladı.

 

Başbakan Küçük, bir soru üzerine, 3 yıllık ekonomik programla ilgili Ankara’ya gitmeden önce daha detaylı bilgi verebileceklerini söyledi.

 

LTB MECLİSİ YARIN DA TOPLANACAK


Başka bir soru üzerine, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin 12 UBP’li meclis üyesinin toplantılara başladığını, yarın da toplanacaklarını kaydeden İrsen Küçük, diğer 3 partinin meclis üyelerinin istifalarının kabul edilmediğini ve bir daha görüş almak için ilgili parti temsilcilerine ilettiğini hatırlattı.

 

Başbakan İrsen Küçük, “O konudaki ilerlemeyi bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla yarın belediye meclisi toplanacak ve gündemini görüşecektir. Bir an önce de yapılanmaya gitmeleri kaçınılmazdır. Bir an önce belediye çalışanlarının iş başı yapması, görevlerini yerine getirmesi gerekir” dedi.

 

“1 MİLYON TL TASARRUF SAĞLANABİLECEK”


Ziraat Bankası’ndan sağlanan kredi olanağının önemli olduğunu ifade eden Küçük, belediyenin borçlarının tek bankada toplanması ve yeni yapılanmaya gidilmesinin faizlerden dolayı takriben her ay 1 milyon TL tasarruf sağlanabileceğini açıkladı.

 

Bu rakamın LTB gelirlerinde önemli bir kalem olacağına dikkat çekerek, her geçen günün kayıp olduğunu belirten Başbakan Küçük, Lefkoşa halkına daha fazla yük taşıttırılmaması, ağır vergiler altında kalmaması için yeni faiz oranlarıyla yeni borçlanmaya gidilmesi ve belediyeye yeni kaynak sağlanması gerektiğini söyledi.

 

“BAŞKAN ÜYELER VE ÇALIŞANLAR EL ELE VERİP SORUNLARI AŞMALARI GEREK”


Başbakan İrsen Küçük, bu konuda görevin belediye başkanı, meclis üyeleri gibi belediye çalışanlarına da düştüğünü ifade ederek, başkan, üyeler ve çalışanların el ele verip hükümetin sağladığı yeni kredi imkanıyla sorunlarını aşması gerektiğini, bunu beklediğini ifade etti.

 

Başbakan Küçük, muhalefet partilerine bağlı LTB meclis üyeleriyle görüşmek için dün bir girişimi olduğunu ancak ana muhalefet partisinin (CTP) parti düzeyinde görüşebileceğini bildirdiğini ve kendisinin de bunu değerlendirdiğini, henüz bir girişim yapmadığını açıkladı.

 

“HERHALDE SENDİKA BİR DÜŞÜNCE İÇİNDEDİR... KENDİLERİ ÇÖZECEK”


“Ay sonuna geliniyor. LTB çalışanları işbaşı yapmazsa maaşlarının ödenmeyeceği şeklindeki tavrınız devam ediyor mu?” sorusuna karşılık Başbakan Küçük, “Benim tavrım değil; nereden ödenecek? Greve ertelenme konulmuş, işbaşı yapılmayınca yasal sorun ortada. Çalışanlardan sendikaya kesilen paralar böyle günlerde destek yapabilmesi içindir. Bu noktaya gelinmesinde tabi ki sendikanın büyük rolü olmuştur. Herhalde sendika yöneticileri de bu konuda bir düşünce içerisindedirler. Bu sıkıntıyı kendileri çözecek” diye konuştu.

 

Başbakan Küçük, başka bir soruya karşılık, UBP kurultayıyla ilgili ara emrine yönelik istinaf başvurusunu yaptığını ancak şu ana dek ne zaman görüşüleceğine dair bilgisi olmadığını ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"ŞEREF VE MUTLULUK GÜNÜ"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık