Ana Sayfa Kültür & Sanat El makarnası yaptı

El makarnası yaptı

Serdarlı’da düzenlenen “1. Bahar Şenliği”ne, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu da katıldı.

Giriş Tarihi: 8 Nisan 2013 Pazartesi 07:45
El makarnası yaptı

Sedef BOŞNAK


Mesarya’nın en büyük köylerinden olan Serdarlı’da (Çatoz) “1. Bahar Şenliği” düzenlendi.


Serdarlı Kültür ve Sanat Evi tarafından düzenlenen şenliğe katılan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu, şehirge kesip, el makarnası yaptı.


Serdarlı İlkokulu okul öncesi sınıflarının ve yenilenen Durmuş Dede Türbesi’nin açılışının ardından başlayan şenlikte, Osmanlı’dan günümüze efsanelerin, adetlerin, gelenek ve görenekler yaşatıldı.


Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu ile SER-SAD Başkanı Vijdan Karagözlü kısa birer konuşma yaptı.


Belediye başkanı Mehmet Kerimoğlu, rutin işlerinin yanı sıra, kültür ve sanat etkinliklerine büyük önem verdiklerini vurgularken, SER-SAD Başkanı Vijdan Karagözlü de, faaliyetlerini 2004’ten beridir sürdürdüklerini belirterek, gönüllü çalışan üyeleriyle çalışmalarını büyük bir özveriyle sürdürdüklerini anlattı.


Vijdan Karagözlü, ayrıca, birçok ilklere imza attıklarını anımsatarak, “Uluslararası yardım kuruluşlarından destek gören örgütümüz, sorumluluğunun bilinci içerisinde ciddi ve istikrarlı bir yönetim anlayışı içerisinde misyon ve vizyonunu geliştirmektedir. Amacımız kültürel değerlerimizin korunup yaşatılmasıdır. Projelerimizin hayat bulması için, çeşitli girişimcilerden destek bekliyoruz” dedi.

 

Büyük ilgi vardı

 

Serdarlı ve civar köylerde yaşayan vatandaşların büyük ilgi gösterdiği şenlikte, Kıbrıs kültürünü yansıtan yiyecek ve el sanatları satıldı.


Birçok etkinliğe sahne olan şenlik, 10.00 ile 18.00 saatleri arasında düzenlendi.


Serdarlı Kültür ve Sanat Evi ile sanatçı Hasan Anılır ve Hasan Bağlar’ın fotoğraf sergisi, gün boyunca ziyaret edildi.


Antifonidis Manastırı’nın ziyaret edildiği şenlikte, Serdarlı Belediyesi’nin folklor ekibi katılımcılara muhteşem bir gösteri sundu.


Kıbrıs manilerinin seslendirildiği şenlikte, süpürge bağlandı, kavallar yapıldı, kiremitler boyanıp süslendi, ipek kozası yapıldı, lefkara işlendi ve seleler örüldü.


Büyükler kadar çocukların da keyif aldığı şenlikte, çocuklar yüzlerini boyatıp, eşekte gezdi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık