Ana Sayfa Yurt EL-SEN: Devlet camilerin bile elektrik faturalarını ödemiyor

EL-SEN: Devlet camilerin bile elektrik faturalarını ödemiyor

El-Sen’e göre, camilerin bile elektrik faturalarını ödemeyen devlet, 2013 bütçesine yeterli ödenek koymadı.

Giriş Tarihi: 22 Kasım 2012 Perşembe 07:50
EL-SEN: Devlet camilerin bile elektrik faturalarını ödemiyor

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), kamu kuruluşlarının ve devlet dairelerinin elektrik faturalarının karşılanabilmesi için 2013 bütçesine yeterli ödenek konmadığına işaret ederek, bu konuya dikkat çekebilmek amacıyla yarın Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda (KIB-TEK) bir günlük uyarı grevi yapılacağını bildirdi. 
Sadece BRTK’nın 19,4 milyon TL ödenmemiş elektrik borcu olduğunu hatırlatan El-Sen, hükümetin olumlu adım atmaması halinde KIB-TEK’te süresiz grevin gündeme geleceğini de vurguladı.


El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer dün yaptığı yazılı açıklamada, KIB-TEK’in devlete, devletin de KIB-TEK’e borcu olduğuna işaret ederek, “Ancak, devlet sadece kendi alacaklarının peşine düşmekte Maliye Bakanlığı borçlarını ödememek için işleri komisyona havale etmektedir” dedi.


2013 yılında devlet dairelerinde tüketilecek elektrik için bütçeye 48 milyon 158 bin 807.50 TL ödenek konması gerekirken, konan ödeneğin, 24 milyon 602 bin 110 TL olduğuna işaret eden Cesurer, bunun devlet dairelerinin tüketeceği elektriğin yarı parası olduğunu belirtti.


“BRTK’ya verilmek üzere bütçeye konan ödenek, geçen yılki kadardır ve bu ödeneğe göre BRTK’nın KIB-TEK’e olan 19 milyon 402 bin 202.93 TL borcunu ödemesi mümkün değildir. Kuvvetle muhtemel BRTK bütçesinin içerisinde 2013 yılında bu kurumun tüketeceği elektriği bile karşılayacak ödenek olmayacak. Rakamlar bunu göstermektedir. Geçen yıl da böyle olmuştu.

 

Camilerin elektrik borcu 6 milyon TL


Din İşleri Dairesi ve bağlı camilerin KIB-TEK’e olan; 6 milyon 037,130.90 TL borcu için de 2013 bütçesinde ödenek yoktur. Din İşleri Dairesi camilerin borcunu üstlenmemekte ve camiler sahipsiz kalmaktadır” diyen Cersurer, El-Sen olarak, 2011 bütçesi için Maliye Bakanlığı’na, Meclis Başkanlığı’na, Meclis Ekonomi Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’ne rapor ve belge verdiklerini anımsattı.


Bunu 2012 bütçesi için de yaptıklarına işaret eden Cesurer, komite aşamasında 10 milyon TL artırım yapıldığı söylenmesine rağmen gerçekte bunun da yapılmadığını kaydetti. Cesurer şöyle devam etti:


“Sonuç olarak toplam 70 milyon TL geçmiş alacağından hiç değilse bir miktarın, BRTK’nun 19 milyon TL civarındaki borcunun hiç değilse bir kısmının, 103 milyon TL yıllık görev zararının ve 2013 yılı içinde devlet dairelerinde tüketilecek elektrik akım ücretlerinin tamamı olan 48 milyon 158 bin 807.50 TL’nin ödenebilmesi için gerekli olan ödenek toplamının bütçeye konmasını temin etmek için harekete geçme zamanı şimdidir.”

 

Türk-Sen: Hükümet hâlâ özelleştirmeden söz ediyor


Bu arada Türk-Sen, hükümetin hâlâ Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun özelleştirilmesinden bahsettiğini savundu.


Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, “Küçük nüfusa sahip ülkelerde, stratejik bir konuma sahip olan elektriğin devletin elinde kalması hayati bir gereklilik olduğu, Avrupa Birliği müktesebatında da belirtilmiştir. Örnek verecek olursak, Güney Kıbrıs ve Malta” dedi.


El-Sen’in özerklik temelinde hükümetle mutabakata vardığını belirten Bıçaklı, “Hükümet maalesef bu mutabakattan caymış ve hala daha özelleştirmeden söz etmeye devam ediyor” dedi.


Arslan Bıçaklı ayrıca, “Başka bir ülkenin Büyükelçisi’nin” de aynı yönde, konuyla ilgili olarak açıklamalar yapmasının endişe verici bir durum yarattığını söyledi.

 

Tüketiciler Derneği’nden eyleme destek


Bu arada, Tüketiciler Derneği, El-Sen’in yarına günü yapacağını açıkladığı grev ve eyleme destek belirtti.


Dernek Başkanı Hasan Yılmaz Işık yaptığı yazılı açıklamada, Kıb-Tek’in alacaklarını tahsil edemediği için özel bankalara 450 milyon TL borçlu olduğunu, tahsil edilemeyen alacakların faturasının misliye tüketiciye çıkarıldığını belirtti.


Hükümete, kamu kuruluşlarının elektrik borçlarının ödenmesi için 2013 yılı bütçesine gerekli kaynağın konması çağrısında bulunan Işık, El-Sen’in cuma günü gerçekleştireceği eyleme dernek olarak fiilen destek vereceklerini bildirdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık