Ana Sayfa Yurt Elektriği kesilen kurumlar listesi

Elektriği kesilen kurumlar listesi

Başbakan İrsen Küçük, Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) yetkilileri ile görüştü.

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2012 Salı 17:29
Elektriği kesilen kurumlar listesi

Öğleden sonra yapılan görüşmenin ardından açıklama yapan El-Sen Genel Başkanı Çağlayan Cesurer, Başbakan Küçük ile görüşmede, Kıb-Tek’in mali durumunun düzeltilmesi için taleplerini dile getirdiklerini ifade etti.

 

Cesurer, görüşmede devlet kurumlarının birikmiş borçlarının ödenmesi, BRT ve camilerin elektrik borcunun ödenebilmesi için bütçeye dahil edilmesi, hiçbir kurum tarafından ödenmeyen sokak aydınlatmaları için yasal düzenleme yapılması, Karpaz’daki Rumların kullandığı elektriğin bedeli alınmamasına rağmen KDV’sinin ödenmesini gerektiren düzenlemenin değiştirilmesine ilişkin taleplerini ilettiklerini belirtti.

 

Cesurer, kurumun tahsilat yapması durumunda yüzde 35 oranında daha ucuz elektrik üretebilecek duruma geleceğini de vurguladı.

 

Başbakan Küçük’ün, Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı aracılığıyla konuyu değerlendirdikten sonra El-Sen’e yanıt vereceğini kaydettiğini belirten Cesurer, Kıb-Tek çalışanlarının görev gereği büyük borcu olan kurumların elektriğini kesmeye devam edeceğini, ancak borç süresi yarın dolan devlet kurumlarının elektriğinin bir sonraki gün kesileceğini ekledi. (TAK)

 

Saat 16:00 sıralarında Başbakan İrsen Küçük ile bir araya gelen EL-SEN'in toplantısı 45 dakika sürdü. Sendika hükümetten KIB-TEK'e olan borçların ödenmesini istedi. Küçük yarın cevap vereceğini söyledi. EL-SEN ise şu ana kadar kesilen elektriklerin ise bağlanmayacağı açıkladı.

 

Bu sabah borcundan dolayı EL-SEN tarafından elekriği kesilen Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'nın elektriği KIB-TEK tarafından yeniden bağlandı

 

EL-SEN'den verilen bilgiye göre, Başbakan İrsen Küçük, EL-SEN'in kesitlerle ilgili, bugün saat 13:15'te Başbakanlıkta toplatıya çağırdı,

 

EL-SEN'in Başbakanlıktaki toplantısı saat 15:00'e ertelendi.

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), dün Maliye Bakanlığı’nda engellendiği borcundan dolayı elektrik kesme eylemini bugün Girne ve Gazimağusa’da birçok kamu işyerinde hayata geçirdi.

 

Elektrik borcu olan Girne ve Gazimağusa’daki bazı devlet dairelerinin elektrikleri bu sabah kesildi. Ülke genelindeki sokak lambalarının yüzde 70’i de belediyeler borcunu ödemediği gerekçesiyle elektriksiz kaldı.

 

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer’den alınan bilgiye göre, Girne’de 20 Temmuz Stadı, Limanlar Dairesi, Girne Kaymakamlığı, Sosyal Hizmetler Dairesi, Çalışma Dairesi, Çevre Koruma Dairesi, Hirondel çemberi ve Milli Arşiv’in; Gazimağusa’da ise Tapu Dairesi ile Gelir ve Vergi Dairesi’nin elektrikleri borçları nedeniyle kesildi.

 

Lefkoşa dahil ülke genelinde sokak lambalarının yüzde 70’i de elektrik borçları yüzünden söndü.

 

Borcu olan devlet dairelerinin elektriklerinin kesilmesine devam ettiklerini söyleyen El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, “Dün de söyledik. Biz görevimizi yapıyoruz. Ama bu suçsa, suç işlemeye devam edeceğiz. Nasıl borcundan dolayı vatandaşın elektriği kesiliyorsa, devlete de keseceğiz. Sayın bakan ‘çalışanlar yapmıyor’ demişti. Biz görevimizi yapıyoruz. Herkese uygulanan neyse, devlete de o uygulanmalı” diye konuştu.

 

Cesurer, borcunu ödeyenlerin yasal prosedür içinde elektriğinin yeniden bağlanacağını kaydetti.

 

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer’in verdiği bilgiye göre, bugün elektrikleri kesilen yerlerin KIB-TEK’e borç miktarları şöyle:

 

GİRNE


Girne 20 Temmuz Stadyumu: 14 bin 386 TL
Limanlar Dairesi: 210 bin 478 TL
Kaymakamlık: 15 bin 676 TL
Sosyal Hizmetler Dairesi: 21 bin 280 TL
Çalışma Dairesi: 24 bin 815 TL
Hirondel çemberi: 55 bin 747 
Milli Arşiv: 20 bin 562 TL

 

GAZİMAĞUSA


Tapu ve Kadastro Dairesi: 22 bin 282 TL
Gelir ve Vergi Dairesi: 9 bin 83 TL

 

El-Sen’in, dün Maliye Bakanlığı’nın elektriğini kesme girişimi polis engeline takılmış ve gerçekleşememişti. El-Sen Başkanı Cesurer dün “Her ne pahasına olursa olsun kuruma borcu olan ve ödemeyen devlet, otel ve belediyelerin elektriği kesilecek” demişti. (tak)

 

EL-SEN, Girne Turizm Limanı’nın ardından, KIB-TEK’e borcu olan diğer kurumların da elektriklerini kesmeye devam ediyor.

 

İşte şu ana kadar elektriği kesilen kurumlar:

 

LEFKOŞA


Ekonomi ve Enerji Bakanlığı

Hazreti Ebubekir Camii

 

GİRNE


Girne Türizm Limanı,

Limanlar Müdürlüğü,

Kaymakamlık,

Sosyal Hizmetler Dairesi,

Çalışma Dairesi,

20 Temmuz Stadyumu,

Çevre Koruma Dairesi,

Hirondel Çemberi,

Milli Arşiv.

 

MAĞUSA


Gelir ve Vergi Dairesi,

Tapu Dairesi,

Posta Dairesi,

Limanlar,

Gümrük Dairesi.

 

GÜZELYURT


Kapalı Spor Salonu,

Müftülük Dairesi,

Su İşleri Dairesi.

 

 

EL-SEN kesintilerin gün içerisinde devam edeceğini açıkladı.

 

 

Dün Maliye Bakanlığı’nın borcundan dolayı elektriğini kesmekte başarısız olan EL-SEN, KIB-TEK’in alacaklarının almakta kararlı.

 

EL-SEN, bu sabah Girne Turizm Limanı’nın elektriğini borcundan dolayı kesti.

 

Girne Limanı jeneratörle hizmet vermeye çalışıyor. Gemilerin rıhtıma yanaşmasında sorun bekleniyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık