Ana Sayfa Yurt Elektrik borcu olanların elektriği kesilecek, tepeden emir gelirse isimler deşifre edilecek

Elektrik borcu olanların elektriği kesilecek, tepeden emir gelirse isimler deşifre edilecek

Elektrik Kurumu’nun 600 milyon TL alacağı olduğunu açıklayan EL-Sen Başkanı, borcunu ödemeyenlerin elektriğini keseceklerini, tepeden emir gelmesi halinde buna uymayıp, isimleri deşifre edeceklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 9 Aralık 2012 Pazar 13:03
Elektrik borcu olanların elektriği kesilecek, tepeden emir gelirse isimler deşifre edilecek

Ergül ERNUR

 

Özelleştirmeye izin verilmeyecek... Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (Kıb-Tek) özelleştirilmesi, Türkiye ile KKTC hükümeti arasında imzalanan ‘Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’ ile yeniden gündeme geldi. KIBRIS’a konuşan El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, bu özelleştirmenin uygulamaya girmeyeceğini buna geçit vermeyeceklerini vurguladı. Cesurer, Kıb-Tek’in herhangi bir birim veya bölümünün özelleştirilmek istenmesi halinde bunun süresiz grev nedeni olacağını vurguladı.

 


Tahsilatlara izin vermeyenlere tepki... Kurumun ana sorununun siyasi müdahalelerden dolayı tahsilat yapılamaması olduğunun altını çizen ve 600 milyon TL gibi alacaktan söz eden Cesurer, önümüzdeki günlerde borcunu ödemeyenlerin elektriğini kesmeye başlayacaklarını söyledi. Cesurer, yeniden siyasi müdahale durumunda buna uymayacaklarını, ayrıca müdahalede bulunanların isimlerini deşifre edeceklerini ifade etti.

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (Kıb-Tek) özelleştirilmesi, Türkiye ile KKTC hükümeti arasında imzalanan 2013-2015 yıllarını kapsayan Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nde yeniden gündeme getirildi.


Protokolde, “KKTC’nin elektriği, Türkiye elektrik sistemine bağlanacağı için, buradaki dağıtım ve tahsilat da özelleştirilecek. Elektrik Kurumu’nun adı kalacak, ancak yapılacak değişikliklerle kurum özelleştirilmiş sayılacak” deniliyor.


KIBRIS’a konuşan El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, bu özelleştirmenin uygulamaya girmeyeceğini buna geçit vermeyeceklerini vurguladı.


Kıb-Tek’in herhangi bir birim veya bölümünün özelleştirilmek istenmesi halinde bunun süresiz grev nedeni olacağını vurgulayan Cesurer, kurumun sorununun müdahalelerden dolayı tahsilat yapılamaması olduğunun altını çizdi. Cesurer, tahsilatların ‘siyasi müdahale’ sonucu yapılamadığını iddia etti. Cesurer, önümüzdeki günlerde borcunu ödemeyenlerin elektriğini kesmeye başlayacaklarını, siyasi müdahale durumunda buna uymayacaklarını, ayrıca müdahalede bulunanların isimlerini deşifre edeceklerini ifade etti.


Cesurer, kurumun yaklaşık 600 milyon TL alacağı bulunduğunu, buna karşın da yerli bankalara, Aksa’ya ve yakıt ödemelerine 316 milyon TL borcu olduğunu söyledi.


Kurumun çalışan ve emeklilere ödediğinden fazla bankalara faiz ödediğini belirten Cesurer, faiz ödenmesinin önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.


Devlet Kıb-Tek’in boynuna yük. Kuruma, kaynak aktarımı da yok” diyen Cesurer, devletin ilk kez borcunu 2006’da ödemeye başladığını ancak son dönemlerde de yine aksamalar başladığını ifade etti.

 

“Tahsilatlara, siyasi müdahale var”

 

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, Kıbtek’te 620 çalışan bulunduğunu ancak kadro sayısının 800 olduğunu belirterek eksik kadroyla işlerin yürütüldüğünü söyledi.


Güney Kıbrıs ve dünya sıralamasına bakıldığında tüketici sayısına göre kadro sayısının çok az olduğuna işaret eden Cesurer, abone sayısının ise 150 bin olduğunu ifade etti.


Cesurer, kurumun en büyük sorununun ‘tahsilat’ olduğunu vurgulayarak tahsilatların ‘siyasi müdahale’ sonucu yapılamadığını iddia etti.


Tahsilat yapma yetkisinin çalışanın elinde olmadığını belirten Cesurer, birikmiş borçları olan kurum veya özel/tüzel kişilerin elektriğini kesme, bağlama yetkisinin bulunmadığını belirtti.

 

600 milyon TL alacak, 316 milyon TL borç

 

Cesurer, kurumun yaklaşık 600 milyon TL alacağı bulunduğunu, buna karşın da yerli bankalara, Aksa’ya ve yakıt ödemelerine 316 milyon TL borcu olduğunu söyledi.


Cesurer, alacak ve verecek toplandığında kurumun 130 milyon TL artıya geçebileceğini belirterek kurumun alacağını tahsil etmesi durumunda borçlarını rahatlıkla ödeyebileceğini söyledi.


Kurumun çalışan ve emeklilere ödediğinden fazla bankalara faiz ödediğini belirten Cesurer, faiz ödenmesinin önünde geçilmesi gerektiğini vurguladı.


Kurumun uzun vadeye yayılan taksitlendirmelerle borçlarını ödeyebilir noktada olduğuna değinen Cesurer, aylık 50 milyon TL tahsilat yapıldığını bunun alacaklarını yüzde 70’ini kapsadığını belirtti. Cesurer, oranının yüzde 100’e tamamlanması halinde, ödemelerin rahatlıkla yapılabileceğini söyledi.

 

“Devlet, Kıb-Tek’in boynuna yük”

 

“Devlet Kıb-Tek’in boynuna yük. Kuruma, kaynak aktarımı da yok” diyen Cesurer, devletin ilk kez borcunu 2006’da ödemeye başladığını ancak son dönemlerde de yine aksamalar başladığını ifade etti.


Kıb-Tek’in Maliye Bakanlığı 31 Aralık 2010 tarihinde mahsuplaşmaya gittiğini belirten Cesurer, Maliye Bakanlığıyla bire bir ilintili olan toplam alacağın yaklaşık 70 milyon 173 bin TL olduğunu söyledi.


Cesurer, BRT’nin yaklaşık 19 milyon 402 bin TL,  Din İşleri Dairesi’nin ise 6 milyon 37 bin TL kuruma borcu olduğunu belirtti.


Cesurer, söz konusu iki kurumun borcunu kimsenin üstlenmediğini ifade ederek bütçede de ödenek ayrılmadığını söyledi.


Karpaz’da yaşayan Rumlar’ın da elektrik borcunu ödemediğini belirten Cesurer, buradan alacağın da 3 milyon TL olduğunu ifade etti.


Cesurer, birçok belediyenin de Kıb-Tek’e borcu olduğuna işaret ederek toplam alacağın yaklaşık 170 milyon TL olduğunu söyledi. Belediyeler arasında sadece Lefkoşa Türk Belediyesi’nin 44 milyon TL borcu bulunduğunu belirten Cesurer, özel ve tüzel kişilerden alacakların da 170 milyon TL üzerinde olduğunu söyledi.

 

“Özelleştirme girişimi, süresiz grev nedeni”

 

Türkiye ile imzalanan 2013-2015 yılını kapsayan protokolde yer alan, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun özelleştirmesi konusuna sert tepki gösteren Cesurer, “protokol halkın değildir, bir yerlerde hazırlanıp birilerine peşkeş çekilmeyi amaçlayan bir senaryodur” dedi. Cesurer, bu özelleştirmenin uygulamaya girmeyeceğini buna geçit vermeyeceklerini vurguladı.


Cesurer, temel düşüncenin toplumu üretimden koparmak ve Kıb-Tek’in ortanda kaldırılması olduğunu savundu. Kıb-Tek’in herhangi bir birim veya bölümünün özelleştirilmek istenmesi halinde bunun süresiz grev nedeni olacağını vurgulayan Cesurer, kurumun sorununun müdahalelerden dolayı tahsilat yapılamaması olduğunu belirtti.

 

Borcu olanların elektriği kesilecek

 

Cesurer, şu anda sendika gündeminde yatırımların gününde yapabilmesi ve toplumun karanlıkta kalmaması için birikmiş borçlar konusunda girişimleri olduğunu belirtti.


Birikmiş borçları olan kurum/özel/tüzel yerlerin elektriğinin kesilmesi için etkin tedbirler alacaklarını anlatan Cesurer, elektriklerin borç ödenmediği halde yeniden bağlanması için yapılan müdahalenin de deşifre edileceğini belirtti. Cesurer, bu tip bir müdahalenin de grev sebebi olacağını ifade ederek siyasilerden gelecek talimatlarına uyulmayacağını söyledi.


Cesurer, konunun gelecek hafta içerisinde yönetim kurulu toplantısından sonra uygulamaya konabileceğini ifade etti.

 

İstekleri özerkleşme

 

Cesurer, Türkiye ile yapılan geçmiş protokollerde kurumun ayrıştırılması ve bölünmesinin yer aldığını anımsatarak temel hedefin, üretim-iletim-dağıtım olarak kurumun bölünüp elden çıkartılması olduğunu savundu.


Güney Kıbrıs veya Malta gibi üretim gücü belli büyüklükte olan yerlerde AB kurallarınca, ‘özele açılmayın’ dendiğini belirten Cesurer, özelle rekabetin mümkün olunmayacağına işaret edildiğini söyledi.


Kıb-Tek’in teknolojik açıdan belli yatırımlara ihtiyacı olduğunu, ileri yıllara dönük ortaya çıkacak açıklar için yatırım gereksinimi bulunduğuna işaret eden Cesurer, özelde kullanılan santral tiplerinin Kıb-Tek’te de kullanıldığını söyledi.


Cesurer, Kıb-Tek için taleplerinin özerk yapıya kavuşturulması olduğunu vurguladı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık