Ana Sayfa Yurt Elektrik öfkesi sokağa taşıyor

Elektrik öfkesi sokağa taşıyor

Elektrik zammına karşı bugün 5 ayrı şehirde eş zamanlı araçlı protesto eylemi yapılacak.

Giriş Tarihi: 28 Kasım 2013 Perşembe 15:28
Elektrik öfkesi sokağa taşıyor

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası’nın (KTEZO) 20 Kasım’da aldığı ve başta 22 örgüt tarafından desteklenen elektrik zammının geri alınması talepli 5 ayrı şehirdeki eş zamanlı araçlı protesto eylemi, bugün Lefkoşa, Girne, Güzelyurt, İskele ve Gazimağusa’da yapılacak.
   KTEZO Başkanı Hürrem Tulga’dan alınan bilgiye göre, tüm eylemler saat 16.00’da başlayacak. Tulga, eyleme başta 22 örgüt destek verirken, dün itibarıyla destek veren örgüt sayısının 59’a yükseldiğini söyledi. Tulga, eyleme Ekonomik Örgütler Platformu’nun da destek verdiğini ifade etti.
   Tulga, Lefkoşa’daki eylem için KTEZO önü ile 10. Yıl (Kuğulu) Park; Girne’de Oğuz Veli Ortaokulu; Güzelyurt’ta terminal bölgesi; İskele’de Merkez(kent merkezi); Gazimağusa’da eski Lefkoşa yolu hastane kavşağı önünde toplanılacağını söyledi.
   Hürrem Tulga, Lefkoşa’da KTEZO’da toplananların 10. Yıl (Kuğulu) Park’ta toplananlarla bir araya geleceğini ve burada basın açıklaması yapılacağını kaydetti.
   Tulga, araçlı eylemin basın açıklamasından sonra Gönyeli Kavşağın’da sonlandıracağını ifade etti.
   Eylem bildirisi ve destek metninin örgütlerin imzasına açık olduğunu, imzaların tamamlanmasıyla birlikte destek veren tüm örgütlerin isimlerinin kesinleşeceğini kaydetti.

Eylemler aralığa kadar sürecek
 
   Öte yandan sivil toplum örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler dün Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nda (KTOEÖS) toplanarak zamları protesto etmek için ortak eylem kararı aldı. 
   Buna göre, bugün saat 16. 00’da tüm ilçelerde araçlarla eylem yapılacak. Eylemler Aralık ayının ilk günlerinde de sürecek
   Örgütlerin yaptığı ortak basın açıklamasında, Kıbrıs Türk toplumunun kurumlarının, özelleştirme gibi politikalarla elden alındığı, toplumun fakirleştirilip işsizleştirilerek açlığa mahkûm edildiği, yapılan son zamlarla hayatının çekilmez olduğu iddia edildi.
   Ortak açıklamada, hükümete ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne muhtıra verilmesine rağmen konuyla ilgili her hangi bir adım atılmadığını, sonuç alınıncaya kadar mücadeleye devam edileceği bildirildi.
   Buna göre, bugün saat 16.00’da araçlı eylem gerçekleştirilecek.

2 Aralık’ta “Meclisi İzleyeceğiz” eylemi
   Örgütler, 2 Aralık Pazartesi saat 10.00’da “Meclisi İzleyeceğiz” eylemi yapacak.
   Örgütler, 4 Aralık’ta, saat 10.00’da Bakanlar Kurulu’na yönelik bir eylem gerçekleştirecek.
   Başbakanlık önünde “Kazıklı Eylem” yapılacak.

“Aydınlıktan Karanlığa” eylemi 6 Aralık’ta
   Örgütler, 6 Aralık’ta saat 17.00’de “eyleme katılmak isteyen halkla birlikte” Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) eski binası önünde toplanıp Dereboyu güzergâhından meclise ve TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne yürüyecek. 
   Mumlar ve meşaleler ile “Aydınlıktan Karanlığa” eylemi yapılacak. 
   Ortak eyleme kararı alan sivil toplum örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler şöyle:
   “TÜRK-SEN, TEL-SEN, EL-SEN, GIDA SEN, AS-SEN, LİMAN-SEN, TES, HTKS, HAVA-SEN, SAĞLIK-SEN, BANK-SEN, KOOP-SEN, ÇAĞ-SEN, BES, GÜÇ-SEN, BASIN-SEN, KTAMS, KTOEÖS, DAÜ-SEN, DAÜ-BİR-SEN, TIP-İŞ, KTÖS, DEV-İŞ, Devrimci Genel-İş, Emek-İş, Petrol-İş, Mağusa Türk Genel İş, KAMU-SEN, KT Ebeler ve Hemşireler Sendikası, HÜR-İŞ, KAMU-İŞ, DAÜ-PER-SEN, BAY-SEN, MEMUR-SEN, BÜRO-İŞ, BASS, DİN-GÖR-SEN, K.T.M.M.O.B, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, KTEZO, İskele Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, Girne Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, K.T. Güzellik Uzmanları Birliği, K.T. İnşaat Taşeronları Birliği, K.T. Oto Kaporta ve Boyacıları Birliği, K.T. Marketler Birliği, K.T. Öğrenci Yurtları Birliği, K.T. Elektrik Müteahhitleri Birliği, K.T. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Kıbrıs Mutfak profesyonelleri Derneği, Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği, Doğancı Patates Üreticileri Birliği, K. T. Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği, Lefkoşa Muhtarlar Derneği, RES-BİR, K.T. Sıhhi Tesisatçılar Birliği, K.T. Oto Tamircileri Birliği, Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Karpaz Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Birliği”.

Araçlı eyleme katılacaklar
   Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) ile Büro Banka Ticaret Çalışanları Sendikası (Büro-İş) elektrik zammına karşı bugün yapılacağı duyurulan eyleme destek belirtti.
   Büro-İş’e bağlı bütün işyerlerinde bugün saat 16.00’da iş bırakılacak ve araçlı eylem yapılacak. Bu bağlamda Büro-İş bugün tüm işyerlerinde 2 saatlik grev ilan etti.
   Hür-İş Genel Başkanı Yakup Ö. Latifoğlu yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin elektrik tariflerine yaptığı zamla elini dar gelirinin “cebine atmakla” suçladı.
   Hükümetin, Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) borçlarını ödemediğini, KIB-TEK’in alacaklarını tahsil etmesi için çaba harcamadığını savunan Latifoğlu, “CTP-DP Hükümeti yönetenler hatalarını halka ödetmek istemektedir. Hür-İş olarak bunu ret ediyoruz” dedi.
   Sendikanın konu ile ilgili önerilerini tekrarlayan Latifoğlu, Elektrik maliyetlerini artırdığı gerekçesiyle AKSA Enerji Şirketi ile olan alım garantili üretim antlaşmasının iptal edilip Teknecik Elektrik Santralinin tam kapasiteyle çalıştırılması ve devletin kurumlarının elektrik borcunun ödenmesi için bütçeye para konması çağrısını yeniledi.
   Latifoğlu, “Zincirleme zamlarla dar gelirlinin, emeklinin gelirini eriten Hayvancı, üretici ve esnafı iflas ettirecek elektrik zammını derhal geri alması için 28 Kasım Perşembe günü saat 16.00’da yapılacak araçlı eyleme Hür-İş Federasyonu ve bağlı sendikalar Kamu-İş, Daü-Per-Sen, Bay-Sen, Büro-İş, Memur-Sen, Din-Gör-Sen, BASS ve Bel-Sen üyeleri ile birlikte iş bırakma eylemi veya grev çağrısı yaparak yer alacaktır” dedi.
  Büro-İş Başkanı Hüseyin Akyön de yaptığı yazılı açıklamada, bazı örgütlerin elektrik zammının geri alınması için bugün yapacağı araçlı eylemi desteklediklerini belirtti.

Kamu-Sen destek verecek
   Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), elektrik zammına karşı bugün yapılacak eyleme destek verdiğini açıkladı.
   Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş yaptığı yazılı açıklamada, “Devletin kamu ve kurumlarının, bazı ayrıcalıklı kesimlerin 525 milyon TL tutarındaki elektrik borcunu ve AKSA’ya sağlanan avantaların faturasını yüzde 29 zam yaparak halktan çıkartmak isteyen hükümete karşı yapılacak eyleme destek vereceğiz” dedi.
   Özkardaş, ayrışma yerine ortak paydalarda ortak hareket etme gerektiğini vurgulayarak, üyelerine eyleme katılım çağrısı yaptı.
   Özkardaş, “Hem şikayetçi olmak, hem de uzaktan seyretmek istemiyorsak, sokakta olmalıyız” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık