Ana Sayfa Yurt Elektrik zammı Anayasa Mahkemesi'nde

Elektrik zammı Anayasa Mahkemesi'nde

Kamu-Sen, elektrik faturalarındaki maktu ücret ve son zammın Bakanlar Kurulu kararıyla yapılmasının iptali amacıyla Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı.

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2013 Salı 10:36
Elektrik zammı Anayasa Mahkemesi'nde

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, maktu ücretin her zamla arttığın bu yönüyle maktu yani sabit ücret olmaktan çıktığını; aynı şekilde Bakanlar Kurulu kararıyla yapılan son zammın Anayasa’ya aykırı olduğunu ileri sürdü.

Özkardaş, Kamu-Sen’in bu nedenle Anayasa Mahkemesi’ne dava dosyaladığını ifade ederek, altı yıldır maaş artışı alamayan çalışan ve emeklilere yüzde 29’lara varan elektrik zammının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Mehmet Özkardaş, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun yüzde 29’lük zammın kamu çalışanlarına yüzde 1 eşel-mobil olarak yansıtılacağı açıkladığını hatırlatarak, yüzde birin vergisinin de düşülmesi halinde bunun ne anlama geldiğini daha iyi anlaşılacağını kaydetti.

Özkardaş, eşel-mobil almayanların kaybının nasıl karışlanacağı sorusunu yönelterek, çalışanların alım gücünün yüzde 50 azaldığını iddia etti.

Elektriği yapılan yüzde 29’luk zam ile ülkede, turizmin yapılamayacağını, öğrencinin gelemeyeceğini vatandaşın geçimini sağlayamayacağını ifade eden Mehmet Özkardaş, “Hükümet’i aklıselime davet etmek istiyorum” dedi.

Özkardaş, bu davanın adalet ve hukuk için de bir sınav olacağına işaret ederek, hâkimlere ve yargıya güvendiklerini kaydederek, Kamu-Sen’in davanı takipçisi olacağını belirtti.

GençTV

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık