Ana Sayfa Mizah Elektrikli otomobiller avantajlı mı dezavantajlı mı?

Elektrikli otomobiller avantajlı mı dezavantajlı mı?

Elektrikli otomobiller Avrupa’da istenilen başarıyı elde edemedi. Bilindiği üzere elektrikli otomobiller diğer otomobillerden daha pahalı. Ancak pahalılık yanında başka sorun ise aracı şarj edecek yeterli şarj noktası bulunmuyor.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2013 Perşembe 12:33
Elektrikli otomobiller avantajlı mı dezavantajlı mı?

Mansettv.com/ÖZEL HABER

Elektrikli otomobiller Avrupa’da istenilen başarıyı elde edemedi. Bilindiği üzere elektrikli otomobiller diğer otomobillerden daha pahalı. Ancak pahalılık yanında başka sorun ise aracı şarj edecek yeterli şarj noktası bulunmuyor.

Avrupalı yetkililer ise elektrikli araçlara talep olmadığı için şarj noktalarının artırılmadığını söylüyor. Elektirikli otomobil almayı düşünen tüketici ise bu otomobillere pek sıcak bakmıyor. Avrupa Birliği, elektrikli otomobillerin satışını artırmak için 12 bin adet bulunan şarj noktasını 2020 yılına kadar 800 bine ulaştımayı hedefliyor.

Elektrikli Türk malı otomobil

Ankara’da Malkoçlar Otomotiv Türkiye'nin yerli elektrikli hafif ticari aracını üretti. Elektrikli aracın yıl sonunda piyasaya sürülmesi planlanıyor. Aracın piyasa fiyatının ise 30 bin TL olacağı belirtiliyor. 100 kilometrelik mesafeyi 1,5-2 liralık enerji ile kat edebilen araç ile İstanbul'dan Ankara'ya 2-3 kez şarj ederek 5 liraya gitmek mümkün olacak. Peki ama Türkiye'deki şarj noktaları yeterli mi?

Şarj merkezi oldukça az

Bursa’da üretilen Fluence Z.E. ile örneklemeye çalışırsak otomobil evlerde elektrik sayacı gibi duvara monte edilen bir kutu olan “Wallbox” ile şarj ediliyor. Araç “Wallbox” ile 6 ila 8 saatte tamamen şarj oluyor. Evinizdeki standart 220V tipi prize bağlarsanız 10 ila 12 saatte şarj edebilirsiniz. İstanbul’da 40’a yakın şarj merkezi var. Ayrıca 44 Renault Yetkili Satıcısı’nda şarj hizmet noktası bulunuyor. Aracı almak için firma eksperinin ev veya işyerinizin şarj kutusunun montajına uygun olduğu yönündeki rapora ihtiyaç var.

Fluence Z.E.’nin satış fiyatı ise 64 bin 900 TL. Aracı almak için ilk olarak bir ön sözleşme yapmanız gerekiyor. Bunun sonucunda firma eksperi aracı şarj etmeyi düşündüğünüz yerde inceleme yapıp şarj istasyonu kurulumuna uygun olup olmadığını belirliyor. Yeriniz uygunsa alım sözleşmenizi yapıp ikinci aşamaya geçiyorsunuz.

Öncelikle şarj kutusunun montajı için Renault bayisinden aldığımız yaklaşık fiyat 3000-3500 TL. Daha sonra batarya için yıllık kullanım paketlerinden birini seçmeniz gerekiyor. Yıllık 10, 20, 30 veya 40 bin kilometreden birini taahhüt eden alıcı, az kullandığında az ödüyor. Örneğin 1 yıllık 10 bin km 83 avro/ay, 3 yıllık 30 bin km 195 avro/ay ve 5 yıllık 30 bin km 185 avro/ay fiyatlarla anlaşma yapılabiliyor. Hem araç hem de batarya için kasko yaptırmak gerekiyor. Ortalama kasko bedeli ise 2 bin lira. Dizel bir araca göre, fazladan yapılan ödemeler bunlar. Dizel araca göre avantaj ise bakım giderleri çok daha düşük, yakıt tüketimi ise yok denecek kadar az ve motorlu taşıtlar vergisi yok. Tüketiciye ise çevre dostu bu otomobili alırken bir kere daha düşünmek kalıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık