Ana Sayfa Siyaset Elimde sihirli değnek yok

Elimde sihirli değnek yok

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı’na seçilen Kadri Fellahoğlu başkanlık mazbatasını almadan önce ilk ziyaretini Belediye Emekçileri Sendikası’na yaptı.

Giriş Tarihi: 9 Nisan 2013 Salı 07:31
Elimde sihirli değnek yok

Ali CANSU

 

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı’na seçilen Kadri Fellahoğlu, mazbatasını almadan önce, ilk ziyaretini Lefkoşa’daki Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) yaptı. Fellahoğlu, çok kötü durumda bir belediye devralacaklarının bilincinde olduklarını kaydederken, “sorunları bir bir iğne ile kuyu kazar gibi ve birlikte çözeceğiz; benim elimde sihirli değnek yoktur” dedi.


Görüşmeye BES Savaş Bozat’ın yanı sıra sendika yönetimi de katıldı.


Görüşme öncesi bir açıklama yapan BES Başkanı Bozat, yaklaşık bir aydır propagandası süren belediye başkanlığı seçimlerinin sonuçlandığını ve CTP-BG’den Kadri Fellahoğlu’nun halkın takdirini alarak bu makama uygun görüldüğünü belirtti Bozat, Fellahoğlu’nu kutladı.


Fellahoğlu ve kendileri için zorlu 14 aylık bir sürecin başladığını ve yeni başkanın da bunun bilincinde olduğunu ifade eden Bozat, bundan sonraki süreçte atılacak adımlar, verilecek hizmetler konusunda sıkıntıların ne olacağını en ince detayına kadar yeni başkan Kadri Fellahoğlu ile paylaşacaklarını söyledi.


Lefkoşa’yı içinde bulunduğu bu kötü ortamdan; çalışanları da içine düşürüldükleri bu durumdan kurtarmak için bazı formüller üretilmesi gerektiğini, yaşanılanların tekrar yaşanılmasını istemediklerini anlatan Bozat, “Bizim grev yapma nedenimiz, maaşları alamamak ve sosyal sigorta ile ihtiyat sandığı yatırımlarının yapılmamasıydı. Grev yapmak bir sendika için doğru değildir ama bizi bu noktaya ittiler. 16 belediyenin üçte ikisi ayni sorunlarla boğuşuyor” dedi.

 

İki kurumu dava ettik

 

Çalışanlar arasında huzursuzluğun hat safhada bulunduğuna dikkat çeken Bozat, hükümet edenlerin bu noktaya bir an önce el atması gerektiğini söyledi.


Sosyal Sigortalar ile İhtiyat Sandığı yatırımlarının yapılmadığı için dava açtıklarını hatırlatan Bozat, “Bu iki kuruma soruyorum. Bu kadar zamandır nerdeydiler? Bu kadar borcun birikmesine neden göz yumdular? Her geçen ay biriken bu borçlar belediyenin mali bütçesini sarsar. Niye bu girişimleri yapmadılar?” diyerek bunların sorgulanmasını istedi.


Bunların yapılamasının tek nedeninin siyasi iradenin boşluğuna ve yasalara olan saygısızlığa bağlayan Bozat, “angarya çalıştırmak yasaktır” diyen bir anayasa bulunmasına rağmen, zaman zaman angarya çalıştırıldıklarını anlattı. Bozat, gelinen noktada belediyenin, mevcut mali kaynakları ile gerekli hizmetleri veremeyecek durumda olduğunu belirtti.

 

LTB Meclisinin ortak karar üretmesi şarttır

 

Belediyeye araç bakım onarım ve kırtasiye için Bakanlar Kurulu’ndan 150 bin TL aktarıldığını ancak bunun 268 bin TL’ye ulaştığını anlatan Bozat, belediyede çalışanların tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için evden tuvalet kâğıdı getirdiğini, temizlik malzemelerinin ise her şube çalışanlarının kendi aralarında toplanılan parayla alındığını ifade etti.


Belediyede bu kadar acı ve gerçek bir tablonun ortada olduğunu, çalışanların ise iki aydır maaş almadığını da kaydeden Bozat şöyle devam etti:


“Lefkoşa battı deriz ama 934 çalışan da batmış durumdadır. 2007 Ocak ayından beri geç maaş alıyorlar. İnşallah bundan sonraki süreçte yeni başkan ve meclis ekibi ile Lefkoşa’nın beklediği ortama çalışanlar da en doğal hakları olan güvenceli olarak gününde ödenebilir bir maaş yapısına kavuşur. Umarım 14 aylık süreci el ve gönül birliği ile atlatırız.”

 

Meclis aritmetiği önemliAlınacak Belediye Meclisi kararlarının önemine de değinen Bozat, 15 üyenin partilere göre dağılımında çok ciddi bir sıkıntı olduğunu da belirtti.


Bozat, “Meclisin, ortak karar üretebilmesi şarttır. Eğer, UBP 7 adayı işin başında geri çekseydi sorun daha değişik noktalara varabilirdi. Ancak, belediyeyi bu noktaya getirenlerin 7 belediye meclis üyesi hâlâ koltuklarında oturuyor. Yaptıklarından inşallah ders çıkarmıştırlar ve Lefkoşa halkına hizmet verirler. Lefkoşa’nın çıkarına olan kararlara evet oyu vererek Lefkoşalıyı bu pisliğin içinden kurtarırlar” dedi.

 

Nasıl bir belediye devraldığımızı çok iyi biliyoruz

 

Fellahoğlu da mazbatasını almadan önce ilk ziyaretini, “zamanı çok iyi değerlendirmek için” BES’i ziyaret etmeye ayırdığını söyledi.


Halkın kararını verdiğini ve resmi işlemler tamamlanmadığı için halen belediye başkanı olmadığını da kaydeden Fellahoğlu, ön görüşme yaparak durum değerlendirmesi yapmak için sendikayı ziyaret ettiğini belirtti.


Kendisinin seçildikten sonra, seçilmiş olmanın bir işin yüzde 50’sini oluşturduğunu, esas işin seçilip görevi devraldıktan sonra başlayacağını kaydeden Fellahoğlu, “Bugün ve bugünden sonra iş yapma zamanıdır. Biz nasıl bir belediye devralacağımızı çok iyi biliyoruz. Sayıştay raporlarına bakılırsa her ay belediyenin 2.7 milyon TL açığı vardır. Her şeyden ders çıkarıp hep birlikte yolumuza devam edeceğiz. Bugün yaratılan durum nedeniyle belediyenin gelirleri çalışanların maaşını ödeyemeyecek durumdadır” dedi.


Çalışanların maaş alamamaları ve sigorta ile ihtiyat sandığı primlerinin yatırılamamasının en önemli sebebinin gelirin gideri karşılayamaması olduğunu anlatan Fellahoğlu, belediyede müthiş bir dengesizlik ve anomali olduğunu belirtti.


Sendikacılarla tüm sorunları samimi bir şekilde konuşarak her şeyi masaya yatıracaklarını ifade eden Fellahoğlu, sorunları bir bir iğne ile kuyu kazarak birlikte çözeceklerini söyledi. Fellahoğlu, “Benim elimde sihirli değnek yoktur. Seçimlerde de söyledim şimdi de aynisini söylüyorum. LTB’yi bu durumdan yaratacağımız yeni bir yönetim anlayışı, iyi niyet, samimiyet ve dürüstlük ve her tek kuruşun hesabını yaparak zamanla ve sabırla birlikte kurtaracağız” dedi.

 

Her şeyi çalışanlarla ve halkla paylaşacağız

 

Görevi resmen devraldıktan sonra belediye ile her şeyin tespit edileceğini, kendileri gibi herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini anlatan Fellahoğlu, herkesin belediyeye sahip çıkarak, koruyarak, çalışarak belediyeyi kurtaracaklarını bunun başka yolu olmadığını belirtti.


Belediye’nin KTHY gibi kapatılamayacağına da dikkat çeken Fellahoğlu, Lefkoşa belediyesinin gerek Lefkoşa’da gerekse ülke genelinde yaşayan insanların onuru, gururu ve şerefi olduğunu ekledi. Fellahoğlu, “Biz Lefkoşa Türk Belediyesi’ni ve Lefkoşa’yı bu durumdan kurtarmak için bu yola baş koyduk ve kurtaracağız. Zamana ve sabıra da ihtiyacımız vardır. Bütün süreci açıkça çalışanlarla ve halka paylaşacağız. Nasıl bir belediye aldığımız herkes bilecek. Bütün çalışmalar sadece resmi makamların değil halkın ve basının bilgisine de sunulacak. Belediyenin gerçek sahibi Lefkoşa halkıdır” dedi.


Belediyede gizli saklı hiç bir şey olmayacağını, her şeyin şeffaf ve açık olacağını ifade eden Fellahoğlu, hiçbir şeyin basından ve halktan gizlenmeyeceğini kaydetti.


Görevi devraldıktan sonra sürece katkı koymaları için Cumhurbaşkanı, Başbakan ve İçişleri Bakanı ile görüşeceğini anlatan Fellahoğlu, belediye yönetimi ile iyi niyet ve iş birliği içerisinde olacaklarına inandığını kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık