Ana Sayfa Yurt Emekliler pakete hayır dedi

Emekliler pakete hayır dedi

Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi, 2013-15 Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nün, gerek ülke gerekse halk için tehdit ve tehlikeler içerdiği görüşünü belirterek, halka rağmen, kimsenin halkın çıkarlarına ters işlem yapamayacağını; böylesi hamlelere gerektiği yerde gerektiği şekilde tavır koyacaklarını ifade etti.

Giriş Tarihi: 8 Aralık 2012 Cumartesi 14:17
Emekliler pakete hayır dedi

Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi adına, Emekli Mücahitler Derneği Başkanı Mehmet Salih Direktör, GKK Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı Esen Ömürlü, GKK Emekli Subaylar Derneği Başkanı Ahmet Yatman, Kıbrıs Türk Emekliler Derneği Genel başkanı Mustafa Tolga, KKTC Polis Emeklileri Derneği Başkanı Öncel Üney ile Vakıflar ve Din İşleri Emekliler Derneği Başkanı Derviş Coşkuner imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, ekonomik protokol ve Maliye Bakanı Ersin Tatar’a yönelik eleştiriler yer aldı.


Maliye Bakanı Tatar’ın, tek başına gerek çalışanlar, gerekse emekliler için kararlar ürettiği iddia edilerek “diktatör gibi davranmakla” suçlandığı açıklamada, “Sayın Tatar artık yeter. Bu ülke bir hukuk devletidir ve siz dahil, makamı ne olursa olsun herkes hukuka uyması gerektiğini öğrenmek zorundadır” ifadesi kullanıldı.


Yıllardır kazanılmış hak olan eşel-mobilin ortadan kaldırılmasına müsaade edilmeyeceği ifade edilen açıklamada, “2011 yılında dondurulan ve dar gelirlinin cebinden alınarak iç edilen %14.72’lik hayat pahalılığını da talep etmeye devam edeceğiz” denildi.


“Ekonomik protokolün birçok süslü cümlelerle maskelendiği ancak tehlikeli sonuçları olabilecek özelleştirme işlemlerinin tek tek sayıldığı” dile getirilen açıklamada, bu uygulamaların halkı sokağa dökeceği iddiasında bulunuldu. Açıklamada şunlar kaydedildi:


“Bu protokol hem ülkemiz, hem de insanımız için bir sürü tehdit ve tehlike içermektedir. Hükümet dahil kimse, hazırlanmasına katkı koymadığı için de tehdit olarak algıladığımız maddelerin uygulamada ne getirip ne götüreceğini de net olarak ifade edemiyoruz.


Emekli dernekleri olarak protokol için, halka rağmen kimsenin halkın çıkarlarına ters işlem yapamayacağını, böylesi hamlelere gerektiği yerde, gerektiği şekilde tavır koyacağımızı özellikle vurgulamak isteriz.


Demokratik bir hukuk devletinde yaşayanlar ve bunun anlamını bilenler olarak taraf olduğumuz bir protokolden ancak imza sonrası haberdar olmuş olmamızı, Sn. Maliye Bakanı’nın hukuka aykırı beyanat ve çıkışlarını, yine Sn. Çalışma Bakanı’nın tek başına asgari ücreti ilen etmesini şiddetle kınar, ilgilileri bir kez daha hukuka saygılı olmaya davet ederiz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık