Ana Sayfa Kültür & Sanat Emeklilik hobisi

Emeklilik hobisi

Kalitesiz Çin mallarından rahatsız olan Soner Zort, yaratıcılığını kullanarak el yapımı bahçe aksesuarları tasarlıyor.

Giriş Tarihi: 23 Kasım 2012 Cuma 22:10
Emeklilik hobisi

Bu hafta Lefkoşa’da yaşayan Soner Zort’un  evine konuk olduk. Soner Bey, emekli olduktan sonra kendine çok güzel bir uğraş edinmiş... Parkeler için kullanılan tahtalardan bahçe aksesuarları, saksılar, minderler, koltuklar, salıncaklar gibi pek çok şey üreten Soner Bey, bu işleri etrafındakileri mutlu etmek için hobi olarak yapıyor... Onu bu işleri yapmaya teşvik edense ülkemizde her yerde bulunan kalitesiz ve pahalı Çin malları olmuş...  Soner Zort ile bu ilginç emeklilik hobisi hakkında sohbet ettik...

 

KIBRIS: Bize yaşam hikayenizi anlatır mısınız?


Soner Zort: Ben G.Mağusa’nın İnönü köyünde doğdum. Fakir bir ailenin çocuğuydum. 12 kardeşiz. Ben en küçükleriydim. 12 yaşında annem beni köyümüzdeki makinistin  yanına çırak olarak gönderdi. Okula devam edemedim çünkü 1963 olayları vardı. Yollar kapanınca okula gidemedim. Sanat öğrendim. Eskiden meslek öğrenmek çok önemliydi.  Şimdi herkes okuyor ama maalesef iş bulamıyorlar... Bence sanat bugün dahi en geçerli meslektir.

 

KIBRIS: O dönemlerde en yaygın meslekler hangileriydi?


Soner Zort: Benim çocukluk dönemlerimde dülgerlik ve makinistlik yaygın meslekler arasındaydı. Şimdiki gibi lokantalar, aşçılar o zaman yoktu. Ben birçok sanat öğrendim. 2 sene makinist yanında çalıştım. 14-15 yaşlarında Rum tarafında çalışmaya başladım termosifon yapardık. 16 yaşımda askere gittim. Daha sonra rahmetlik eniştem yanında yapıcılık öğrendim. Mesleği alıştım. Kendi binamı kendim yaptım. Daha sonra da emekliye ayrıldım.

 

KIBRIS: Peki evde bu işlerle uğraşmaya ne zaman başladınız?


Soner Zort: Emekliye ayrıldıktan sonra kendime bir uğraş bulmak istedim, ben evde oturmayı seven biri değilim, çalışmayı bir şeyler yapmayı çok severim. Bir gün kızım bir çiçekçiye gitti. Çin malı bir şey beğendi ve bana pahalı geldi fiyatı. Ben de kendi yaratıcılığımı kullanarak dekor tahtalarından aldım ve o saksının aynisinden yaptım. Çok beğendi diğer çocuklarıma da yaptım... Sonra arkasını getirdim. Evimde hobi olarak yapmaya başladım. Ben kahveye gitmeyi sevmem, evde oturmayı da sevmem. Saksı, sandalye, koltuk yapayım derken işte böyle gördüğünüz gibi birçok şeyi yapmaya başladım tahtadan. Çocuklarım da yaptıklarımı görünce her gün bir şey isterler yapayım. Bir senedir kendi evimde hobi olarak yapıyorum bu işleri.

 

KIBRIS: Kullandığınız malzemeleri nasıl temin edersiniz?


Soner Zort: Bunlar aslında evlerde parkelere döşenen malzemelerdir. Çizgili tahtalardan kullanırım. Cila kullanırım. Birkaç yerden satın alırım bunları...

 

KIBRIS: Neler yapıyorsunuz?


Soner Zort: Saksılar, bahçe aksesuarları, bahçe için koltuk takımları, salıncaklar, dekoratif bahçe kuyuları ... Eskideki nenelerimizin zamanında ki minderlerden yapıyorum...

 

KIBRIS: Geçmiş ile günümüzü kıyaslayacak olursanız neler söyleyebilirsiniz?


Soner Zort: Çok şey değişti. Şimdikiler diyor ki çok sıkıntı çekiyoruz ama sıkıntıyı eskiden bizler çektik. Annem 8 tane ekmek yoğururdu, yapardı ve 15 gün zeytin ve patatesle yerdik. Şimdi herkesin kapısında 5 tane araba ama yine da şikayet ederler.

 

KIBRIS: Günümüzde el sanatlarına ilgi var mı ?


Soner Zort: Biz Kıbrıslı olarak sanatı kaybettik. Yani Kıbrıslı bir aile evladını sanata göndermiyor. Ama eskiden böyle değildi. Sanat çok önemliydi. Bunun böyle olmasının nedeni ailelerdir. Balık baştan kokar.

 

KIBRIS: Siz yapmış olduğunuz bu işi birine öğrettiniz mi ?


Soner Zort: Sindeli bir çocuğa öğrettim ve yapar. Gördüğümde de çok mutlu olurum.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

AÇIK HAVA YAZ SİNEMASI GÜNLERİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık