Ana Sayfa Ekonomi Emirin silah şirketleriyle arası iyi

Emirin silah şirketleriyle arası iyi

Katar'da görevi babasından devralan yeni Emir Hamad bin Halife, Batılı silah şirketleriyle iyi ilişkilere sahip...

Giriş Tarihi: 27 Haziran 2013 Perşembe 14:49
Emirin silah şirketleriyle arası iyi

Katar'da geçtiğimiz hafta Emir değişimi yaşandı. Önceki Emir Hamad bin Halife El-Sani, görevini oğlu Temim bin Hamad El-Sani'ye devretti. Fakat emir değişimi KATAR'ın bölge politikalarında büyük bir değişikliğe yol açmayacak. Zira yeni emirin, babasının kararlı Ortadoğu politikasını sürdüreceği belirtiliyor.

KATAR'IN BÖLGE POLİTİKASI ŞİMDİLİK BEKLEMEDE

Aslında KATAR, Kuzey Afrika ve Suriye'deki politikasının kısa süreliğine ters teptiğini görüyor. Çünkü ABD ve Suudi Arabistan, siyasi çözüm bulunana kadar KATAR'dan Suriye muhalefetine silah yardımını kesmesini istedi. Bununla birlikte KATAR oyunun dışında değil. KATAR, Suriye'de muhalefet için güvenli sığınakların oluşturulmasında önemli rol oynayacak. Öte yandan KATAR'ın Mısır, Yemen ve Suriye'de saldırgan politikalardan ziyade daha işbirlikçi olmaya yönelebileceği kaydediliyor ve bu durumun Müslüman Kardeşleri arka plana itebileceği dile getiriliyor.

VELİAHT PRENS, 26 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ İHTİYAÇ LİSTESİ HAZIRLAMIŞTI

Yeni KATAR Emiri, daha Veliaht prens iken bile, 26 milyar dolarlık askeri ihtiyaçlar listesi hazırladı. Nitekim 2013 Mayıs'ında İsveçli Saab firmasının çok işlevli Gripen savaş uçaklarının geliştirilmesi konusunda o zamanın Veliaht Prens'iyle görüşmelerde bulunduğu biliniyor.

Dolayısıyla yeni KATAR Emiri, KATAR'ın güvenlik ve savunma ihtiyaçlarına yabancı değil. Zaten Veliaht Prens olduğu zaman KATAR'da silah satın alma ve ordunun modernizasyonundan sorumluydu. Patriot ve THAAD sistemleri, dönemin Veliaht Prens'inin inisiyatifiyle 2012 sonunda alınmıştı. KATAR, Apache ve Blackhawk saldırı helikopterleri ile Hellfire füzeleri de aldı. Ayrıca Almanya'ya 200 Leopard-2 tankı sipariş etti. İtalya İngiltere ortaklığından da 12 MRH helikopteri alındı. 2008'de ise bölgedeki muhtemel insani yardım operasyonlarında kullanılmak üzere 2 C-17 nakliye uçağı sipariş edildi.

YENİ EMİR SİLAH ŞİRKETLERİ İÇİN İYİ HABER

Bütün bunlara binaen Yeni KATAR Emiri silah şirketleri için iyi haber. Pek çok şirket, özellikle Batı ülkelerinde bütçe kesintileri nedeniyle askeri harcamaların azaltılması üzerine KATAR'a silah satmak için kuyruğa girmiş durumda.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık