Ana Sayfa Gündem "EMİRNAME SÜRECİNDE VİZYON EKSİKLİĞİ VAR"

"EMİRNAME SÜRECİNDE VİZYON EKSİKLİĞİ VAR"

Akansoy, Ada TV’de Erçin Şahmaran’ın programında konuştu

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2018 Salı 08:35

CTP Gazimağusa Milletvekili Asım Akansoy, dün akşam Ada TV’de konuk olduğu Erçin Şahmaran’ın programında Mağusa-Yeniboğaziçi-İskele emirnameleri hakkında konuştu.

"GİRNE BİTTİ"

Akansoy, gönül ister ki emirnameler olmasın, emirnamelerle imarı şekillendirmeyelim cümlesiyle başladığı konuşmasına şöyle devam etti: Benim içişleri bakanı olduğum dönemde Girne Beyaz Bölge Değişiklik Emirnamesi yayınlandı. O dönemde Girne’de kat sınırlaması 11 kat olarak belirlenmişti. Bizim yaptığımız düzenlemeyle o kat sayısını 5’le sınırlandırdık Girne’de. O zaman bu sınırlamaları getirirken herhangi bir tartışma da yaşamadık.

Ben günün sonunda, mimar olmadığım ve müteahhitlikten de gelmediğim için, kat sınırlamasının kaç kat olacağına dair tereddüt yaşamadım ve şunu söyledim, “Girne bitti arkadaşlar, bu Girne’yi kurtarabilmek için bir süre koyalım ve bu süre ile ilgili emirname yayınlayalım, sürenin sonunda da biz altı aylık bir süre koyalım, altı aylık sürenin sonunda da yine sizlerle birlikte, Girne’nin İmar Planı Yasası’nı çıkaralım” dedik.

"UZLAŞIYLA ELDE ETTİK"

Akansoy bunları konuşurken, Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği,  Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği, Şehir Plancıları Odası, Çatalköy Belediye Başkanı ile Girne Belediye Başkanı’nın orada olduğunu söyledi. Yine bakanlık ekibiyle birlikte bu kuruluşların temsilcilerinin iki gün cumartesi ve pazar olmak üzere çalışmalar yaptığını, tek ana maddenin uzlaşı olduğunu ifade etti. Sonunda uzlaşıyla varılan bir emirname çıktığını ve bunu başbakana götürerek imzalatmak suretiyle yayınladıklarını söyledi Asım Akansoy.

"ÜÇ FARKLI BÖLGE BİR TUTULDU"

Ancak bu son emirnamede, birbirinden, tarihi dokusu, sosyolojik ve nüfus yapısı, dokusu farklı üç bölgeyi, bir araya getirerek, üçünü bir tutarak çıkarılmak istenen emirname sonunda adeta kaos yaşandığını söyledi Asım Akansoy. Dolayısıyla iyi niyetli bir girişim başlatıldığını, Bakan Baybars’ın da tamamen iyi niyetle bu işe soyunduğunu vurgulayan Akansoy ancak günün sonunda bu girişimin başka bir boyut kazandığını ifade etti.

"VİZYON EKSİK"

Akansoy, emirnameye neden ihtiyaç olduğunun topluma çok iyi anlatılması gerektiğine dikkat çekti. Ve emirname süresinin ne kadar olduğu, kapsamının neler içerdiği iyi belirtilmesi gerektiğini söyleyen Akansoy, bu emirname sürecinde vizyon eksikliğini görüyorum dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık