Ana Sayfa Siyaset Emiroğluları: "Ülkede artık ruhsuzluk,umutsuzluk var"

Emiroğluları: "Ülkede artık ruhsuzluk,umutsuzluk var"

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun dün akşam geç saatlere kadar süren ve bugüne sarkan toplantısında 3 bütçe onaylandı

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 08:46
Emiroğluları:

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun dün akşam geç saatlere kadar süren ve bugüne sarkan toplantısında 3 bütçe onaylandı.

13 saatlik çalışmalarını bugün saat 01.10’da  tamamlayan Genel Kurul, sırasıyla, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Bütçesi’ni, 148 milyon 536 bin 513 TL; Polis Genel Müdürlüğü Bütçesi’ni, 165 milyon 339 bin 960  TL;  Kamu Hizmeti Komisyonu Bütçesi’ni ise 3 milyon 438 bin 640 TL olarak oyçokluğuyla kabul etti.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Bütçesi üzerine söz alan DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, belediyelerdeki sorunlara değinerek, belediyelere devlet katkısının ortak fondan dağıtılmasında yarar gördüğünü belirtti. Başarılı çalışmalar yapan belediyelerin, partisine bakılmaksızın takdir edilmesi gerektiğini belirten Arabacıoğlu, kendi imkanlarıyla halkına içme suyu getiren Gönyeli Belediyesi’ni örnek gösterdi.

Yağışlar nedeniyle Kanlıköy göletinin  taşma tehlikesi bulunduğunu belirten Arabacıoğlu, gerekli tedbirlerin alınması ve ikinci bir gölet yapılması önerisinin değerlendirilmesini istedi.

Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuran Rumların sayısındaki artışa dikkat çeken Arabacıoğlu, sonuçlanan dosyalar neticesinde 7 bin 213 dönüm Rum mülkünün KKTC tapusuna dahil edildiğini belirtti.

Arabacıoğlu, bu komisyon tarafından işleme tabi tutulan; Türkleştirilen mülklerle ilgili ileride yaşanabilecek olası  sorunların önüne geçilmesi için ivedi tedbir alınması gerektiğini kaydetti.

 

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, hükümetin 3 buçuk yıllık icraatlarını eleştirerek  insanların ekmekleriyle oynandığı, eylem yapanların “terörist” ilan edildiği, torpil yapıldığı bir düzen yaratıldığını söyledi.

UBP Kurultayı’nın 53 gündür devam ettiğini, sürecin hala tamamlanmadığını ve mahkemenin kararının beklendiğini anlatan Çakıcı, “53 gün 53 gece düğün gibi devam eden süreç  daha da devam edeceğe benziyor” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı’nı “Vizyon koyamamakla” suçlayan Çakıcı, yeniliklerin takip edilememesini,  yargı reformu yapılamamasını eleştirerek , yeni ceza yasasının gerekli olduğunu kaydetti.

Uyuşturucu konusunda yeterli denetim yapılmadığını kaydeden Çakıcı, bileşik faizlerden mağdur insanlar hapiste yatarken birkaç bankanın, daha da zengin edilmeye çalışıldığını savundu.

Çakıcı, polisin sivile bağlanması konusunda verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirterek, gelişigüzel vatandaşlık verildiği gerekçesiyle de hükümeti ve ilgili bakanlığı suçladı.

 

GÖKMEN

ÖRP Milletvekili Mustafa Gökmen, vatandaşlıklar konusundaki bazı icraatları eleştirerek, uzun yıllardan beri burada yaşayan, yasa gereği bu hakkı doğan ve  müracaat eden ancak  siyasi otorite tarafından vatandaş yapılmayan birçok kişi bulunduğunu söyledi.

Vatandaş yapmama konusunda politikası bulunan bazı hükümetler döneminde çeşitli mazeretler yaratılarak vatandaşlık verilmediğini belirten Gökmen, bu ülkenin insana ihtiyacı olduğunu; vatandaşlık verilmesiyle bu insanların aidiyet duygularının da güçlendirileceğine inandığını kaydetti.

Gökmen, bu tür eleştirilere maruz kalınmaması için, yasaların gerektirdiği şekilde hareket etmesi konusunda hükümete görevler düştüğünü söyledi.

Ülkenin “kanayan yarası” diye nitelediği bet ofisleri konusuna da değinen Gökmen, hükümette bulundukları dönemde çok çalışmasına rağmen bu sorunu çözmeyi başaramadığını çünkü Bet ofisi sahiplerinin günü geldiğinde siyasilere destek sağladığını ileri sürdü. Hükümete de, diğer ilgili kesimlere de  görev düştüğünü belirten Gökmen, “Bu konuda hepimiz suçluyuz” dedi.

Uyuşturucu konusunda da etkin denetim isteyen Gökmen, hükümeti bu konuda yetersiz bulduğunu ifade etti.

 

EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları da, belediyelerde yaşanan sıkıntılara değinerek özellikle Lefkoşa Türk Belediyesi’nin sorunlar yumağı haline geldiğini savunarak “ortada çok kötü bir miras var” dedi.

LTB’nin Ziraat Bankası’ndan borçlanılmasını eleştiren Emiroğluları, LTB’de mali olarak artık Ziraat Bankası’nın yetkili olacağını, Belediye’nin ipotek edildiğini, hükümetin tuzağa düştüğünü iddia etti.

Vatanın, kurumların, iradenin başka yerlere devredilmesine karşı olduklarını belirten  Emiroğluları “Bu ülkede artık ruhsuzluk, umutsuzluk var. Hükümet bu ülkenin başına dert oldu” dedi.

“Her belediye başkanı bir hükümet, bir devlet” diyen Emiroğluları, yerel yönetimler yasasının acilen düzeltilmesi, gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Yalnız Lefkoşa Belediyesi’nde değil Mağusa, Lefke ve diğer bazı belediyelerde de sorunlar bulunduğunu anlatan Emiroğluları, Mağusa’da belediyenin, almayacağını vaat etmesine rağmen vatandaşlardan  kanalizasyona bağlanma adı altında her ay 80 TL alındığını ve bunun denetiminin de yapılmadığını savundu.

Emiroğluları, yeni cezaevi yapılması konusuna da değinerek, buna karşı olmadığını ancak  önemli olanın  cezaların azaltılması olduğunu söyledi.

 

KALYONCU

CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, vatandaşlık konusunda Hükümeti yasadışı davranmakla suçlayarak  UBP’nin her seçim öncesi bunu yaptığını savundu.

“Bu ülkede artık hiç etik, ahlak, kural kalmadı” diyen Kalyoncu, “Nereye varacak bu memleketin hali” diye sordu.

Sayım sonuçlarının açıklanmamasını eleştiren Kalyoncu, BM’nin de bunun peşinde olduğunu çünkü eş zamanlı yapılan seçimin sonuçlarının Güney’de açıklanırken Kuzey’de açıklanamamasının vahim olduğunu söyledi.

 

ÇAVUŞOĞLU ELEŞTİRİLERİ YANITLADI

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu eleştirilere verdiği yanıtta, katkılarını almak için yaklaşık 12 saattir dinlediği muhalefetin bazı  konuşmalarından, kendi dönemlerini unuttuklarının anlaşıldığını belirterek, vatandaşlık konusunda geçmişte kendilerinin de sorular sorduklarını ancak cevap alamadıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, vatandaşlık konusundaki görüşlerin farklılık gösterdiğini, ancak demokrasi gereği ortak noktada buluşulması gerektiği düşüncesiyle hareket ettiklerine işaret ederek, gerekirse konunun yeniden değerlendirilebileceğini söyledi.

Belediyeler konusunda bakanlığının çalışmalarının  halk tarafından da görüldüğünü anlatan Çavuşoğlu, yerel yönetimler konusunda  kendi bakanlığına yöneltilen eleştiriler üzerine geçmiş hükümet döneminde Sayıştay Başkanı’nın belediyelerle ilgili raporlarından alıntılar yaptı.

Tüm belediyelerin bu ülkenin belediyeleri olduğunu, “sizin bizim” tartışmasına girmek istemediğini ifade eden Çavuşoğlu, diyalog yoluyla, daha faydalı şekilde, kritik sorunları çözme gayretine girilmesi durumunda başarılacağına inanç belirti.

Çavuşoğlu, eleştirilerden azami şekilde yararlanmaya çalışacaklarını vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, nüfus sayım sonuçlarının ise, genelinin daha önce açıklandığı, ancak belediye sınırları dahilindeki nüfusla ilgili çalışmaların  DPÖ tarafından sürdürüldüğü  ve kendisinin de çalışmaların bir an önce tamamlanmasını  beklediğini ifade etti.

Sürat kameralarının 100 kamera  hedefiyle başlayan bir proje olduğunu hatırlatan Bakan, bu rakama yaklaşmak üzere olunduğunu kaydetti.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından yapılan oylamada bakanlık bütçesi oyçokluğuyla kabul edildi.

 

PGM BÜTÇESİ

Meclis Genel Kurulu’nda İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın ardından, Polis Genel Müdürlüğü Bütçesi ele alındı.

 

ÇAKICI

PGM Bütçesiyle ilgili söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Polis Yasası’nı zaten yargıya taşıdıklarını anımsatarak,  partisinin bu konudaki tutumunun net olduğunu; hedeflerinin  polisin sivile bağlanması olduğunu vurguladı.

Başka konuşma olmayınca oylama yapıldı ve 165 milyon 339 bin 960  TL’lik Polis Genel Müdürlüğü  bütçesi oyçokluğuyla kabul edildi.

 

KAMU HİZMETİ KOMİSYONU BÜTÇESİ

Genel Kurul’da son olarak Kamu Hizmeti Komisyonu Bütçesi ele alındı ve 3 milyon 438 bin 640 TL olarak oy çokluğuyla kabul edildi.

 

YORGANCIOĞLU

Kamu Hizmeti Komisyonu Bütçesi üzerine ilk sözü alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, öncelikle, polisin sivil otoriteye bağlanması gerektiği yönündeki tutumlarında değişiklik olmadığını belirtti.

Hükümetin, “birlikte, diyalogla sorunları çözme” çağrılarını eleştiren Yorgancıoğlu, bundan kaçmadıklarını ancak hükümetin söylenenlerden ders çıkarmadığını, bu tutumla bir yere varılacağına inanmadıklarını söyledi.

Kamu Hizmeti Komisyonu’nun ciddi şekilde çalışması ve liyakata, başarıya  göre atama yapması gerektiğini belirten Yorgancıoğlu, aksi bir durumun  verimsizlik, işbilmezlik ve vatandaşın memnuniyetsizliğini getireceği görüşünü ortaya koydu.

Kamu Hizmeti Komisyonu Üyesi ile Sınav Müdürü’nün adlarının  karıştığı, Başbakanın  imzasının sahteleme olayına değinerek eleştirilerde bulunan Yorgancıoğlu, halkın komisyona olan güvenini yitirdiğine işaret etti.

Yorgancıoğlu, atamaların kamu vicdanının ağırlıkla onaylayacağı ve rahat olacağı bir şekilde yapılmasının gerekliliği üzerine durarak, tarafsız bir mekanizma kurulmasını istedi.

“Niyetiniz varsa, biz demokratik bir mekanizma kurulması için çalışırız” diyen Yorgancıoğlu,  el öptüren birisini övmesinin beklenmemesini istedi ve “Bunun özrü olmaz” dedi.

 

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Kamu Hizmeti Komisyonu sınavlarında şaibe olduğu söyleyerek konuşmasına başladı.

Son dört yılda yapılan sınav sonuçlarıyla ilgili istatistiki bilgiler veren Çakıcı, bazı kişilerin son sınavda notlarını 30’lardan 90’lara çıkarıldığının görüldüğünü, bunun Mustafa Tokay ve Emir Emirkanı’nın görevde olduğu döneme denk gelmesinin tesadüf olup olmadığını sordu.

Torpil uygulamaları nedeniyle birçok kişinin mağdur olduğunu ileri süren Çakıcı, Komisyon Başkanının öğretmen atamalarını durdurmasını doğru bir yaklaşım olarak gördüklerini söylerken; bir sınavın temiz, şaibesiz bir sınav olmasıyla ilgili sorumlu bir kişinin, sahtekarlıkla suçlanması durumunda ise, mahkeme sonuçlanana kadar göreve iadesini yanlış bulduklarını ifade etti.

Şu anda komisyonda Cumhurbaşkanı’nın çoğunluğu bulunduğu ve Emirkanı ile Tokay’ı istediği gibi kullandığını iddia eden Çakıcı, komisyonun Cumhurbaşkanı’nın kontrolünden çıkarılması gerektiği görüşünü savundu.

Çakıcı, Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı’nı çalışmalarından dolayı kutladı ancak komisyonun yapısında sorun bulunduğunu söyledi.

BAŞBAKAN KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük ise, komisyonun yaşanan sorunların uzun yıllardır devam ettiğini belirterek “Komisyonun kaybettiği itibarını yeniden kazandırmamız gerekir, çünkü Anayasal bir kurumumuzdur” dedi.

Böyle bir kurum tartışılır hale gelir ve sıkıntılar yaşanırken, bunun yeniden ele alınmasının kaçınılmaz olduğuna işaret eden Küçük, bu konuda yasa hazırladıklarını anlattı.

Korunması gereken makamların birlikte korunması gerektiğini belirten Küçük, yasalarda düzenleme yapılmasının şart olduğunu vurguladı.

Başbakan Küçük, “Mustafa Tokay şaibeli bir arkadaştır” diyerek o makamda olmasının mümkün olmadığını, o görevini sürdürdüğü sürece komisyona güvenilmesinin de mümkün olmadığını ifade etti.

Kamu Hizmeti Komisyonu’nu, Cumhurbaşkanlığı makamını zora sokmadan  yeni bir yapıya kavuşturma düşüncesinde olduklarını vurgulayan Küçük, konunun Meclis’te tartışılacağını, tartışmaya hazır olduklarını söyledi.

 

PROGRAMDA DEĞİŞİKLİK

Konuşmaların ardından Danışma Kurulu kararıyla dünkü gündemde bulunan Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı Bütçesi bugüne ertelenirken, programda değişikliğe gidilmesi de onaylandı ve Genel Kurul, Kamu Hizmeti Komisyonu Bütçesini de oyçokluğuyla kabul etti.

Genel Kurul’un bugün saat 12.00’de başlaması kararlaştırılan toplantısında, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Turizm ve Çevre Bakanlığı Bütçeleri görüşülecek.

Yapılan değişiklikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bütçesi ise Pazartesi’ne ertelenirken; aynı gün Maliye Bakanlığı ile Gelirler Bütçeleri de görüşülecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

HP, PAŞAKÖY VE VADİLİ'Yİ ZİYARET ETTİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık