Ana Sayfa Gündem "EN BÜYÜK DİKEN, GÜVENLİK"

"EN BÜYÜK DİKEN, GÜVENLİK"

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununda ilerleme sağlanması hususundaki en büyük dikenin güvenlik konusu olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 27 Temmuz 2018 Cuma 08:43

Fileleftheros gazetesi, iki gün sürecek olan Dış Rumlar konferansının dün, Güney Kıbrıs’ta başladığını ve Anastasiadis’in konferansta yaptığı açılış konuşmasında, Kıbrıs sorununa değindiğini yazdı.
Gazeteye göre Anastasiadis, katılımcılara BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunuyla ilgili atadığı geçici danışman Jane Holl Lute ile yaptığı görüşmeye dair bilgi verirken, Lute’a, Rum tarafının BM parametreleri, uluslararası hukuk ve AB Müktesebatı zeminindeki bir diyaloga katılmaya hazır olduğunu ilettiğini söyledi.


Anastasiadis, güvenlikle ilgili konulara dair problemlerin aşılması halinde, geriye kalan anlaşmazlıklara ve Rum tarafı ile Kıbrıs Türk tarafı arasındaki olası farklılıklara AB Müktesebatının yanıt verebileceğini kaydetti.
Habere göre Anastasiadis, meselenin, uluslararası toplumun ve AB’nin kabul ettiği bu unsurun, herkes tarafından kabul edilmesi olduğunu kaydetti.
Anastasiadis, konuşmasında Türkiye’ye de eleştirilerde bulunarak, Türkiye’nin aynı kabul edilemez ve kışkırtıcı tavrını sürdürdüğünü iddia etti ve bir toplumun güvenliğinin, diğer toplum için tehdit oluşturmaması gerektiğini vurguladı.
Bugün, komşu ülkelerle, daha önce hiç olmadığı kadar iyi ilişkiler içerisinde olduklarına işaret eden Anastasiadis, Mısır, Ürdün, İsrail, Filistin, Lübnan ve Suriye ile dostane ilişkileri olduğunu ve ne yazık ki bir tek Türkiye ile bu ilişkileri kuramadıklarını belirtti.


Türkiye ile iyi ilişkiler kurmayı arzuladıklarını kaydeden Anastasiadis, Türkiye’nin AB sürecini desteklediklerini ve komşu ülke olarak bir AB ülkesini tercih ettiklerini söyledi.
Anastasiadis, yaptıkları işbirlikleri çerçevesinde Türk halkının menfaatine olacak hedeflerin başarıya ulaşmasını da arzu ettiklerini; ancak Türk liderliğinden istedikleri şeyin, uluslararası hukuka, AB Müktesebatı’na ve Kıbrıslı Türkler ile Rumların insan haklarına saygı duyması olduğunu vurguladı.
Habere göre Anastasiadis, ancak bu şekilde ve bu çerçevedeki işbirliğiyle, gerçek perspektifler ve Kıbrıslı Türklerle barış içerisinde bir arada yaşama zemini oluşturulabileceğini ifade etti.
Gazete devamla, dış Rumların örgütlü olduğu NEPOMAK, POMAK VE PSEKA Başkanlarının, konferansta yaptıkları konuşmaları aktardı.


Habere göre POMAK Başkanı Andreas Papaevripidis, Yunanistan’daki yangın nedeniyle yaşanan trajik olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirirken, “Kıbrıs Helenizmi”nin Yunanistan’ı yanında olduğunu söyledi.
Papaevripidis, yurtdışında yaşayan Rumların “Türk işgalini” asla kabul etmeyeceklerini ve arzu ettikleri gibi bir çözüm olması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“TEL-SEN SAMİMİYETEN UZAK”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık